Inovacijų agentūros Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus vadovės pareigas gruodžio 29 d. palieka Jolita Mažeikienė. Ją šiose pareigose nuo sausio 2 d. keičia komunikacijos profesionalė Giedrė Buivydaitė.
Inovacijų agentūros analitikai kasmet parengia sumaniosios specializacijos stebėsenos ataskaitą, apimančią makroekonominę analizę, sumaniosios specializacijos tikslų ir uždavinių analizę bei prioritetų pajėgumo ir pažangos analizę. Stebėjimo rezultatai leidžia tiksliau nukreipti finansavimą į sritis, turinčias didžiausią potencialą ir užtikrinančias galimybes verslui ir mokslui augti bei investuoti į inovacijas.
Inovacijų agentūra, siekdama skatinti viešųjų paslaugų perdavimą socialiniams verslams ir nevyriausybinėms organizacijoms, jau ketvirtus metus Lietuvos savivaldybėms organizuoja plačios apimties daugiau kaip pusės metų trukmės programą. Jos metu savivaldybės su teisininkais ir kitų sričių ekspertais konsultavosi bei augino kompetencijas, reikalingas efektyviam viešųjų paslaugų perdavimui.
Lietuvoje startavo atranka į Europos kosmoso agentūros inicijuotą mokomųjų palydovų konkursą „CanSat“, skirtą 14–19 m. moksleiviams. Organizatoriai tikisi, kad konkurse įgyta patirtis jaunuoliams ne tik suteiks daugiau žinių apie kosmoso sektorių, bet ir paskatins domėtis karjeros galimybėmis.
Inovacijų agentūra pasirašė bendradarbiavimo sutartis su trimis Lietuvos universitetų suburtais konsorciumais. Jie įgyvendins misijomis grįstas mokslo ir inovacijų programas, kurios svariai prisidės prie aktualių visuomenės problemų sprendimo. Bendra trijų projektų vertė siekia 94,7 mln. eurų, didžioji dalis šios sumos – 88,46 mln. eurų – bus finansuojama Europos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano bei LR biudžeto lėšomis.
Inovacijų agentūros projektas „TechHub“ baigiasi. Beveik ketverius metus ši startuolių pre-akceleravimo ir verslo konsultavimo programa teikė pagalbą inovacijas kuriantiems bei diegiantiems verslams, be to, jiems padėjo pritraukti beveik 7 mln. Eur finansavimą.
Lietuvos pramonės įmonės, gamybos procese siekiančios didinti energijos vartojimo efektyvumą ir pasiryžusios CO2 emisiją sumažinti 30 proc. ar daugiau, galės pasinaudoti ES investicijomis, kurių vertė – 40 mln. eurų. Pagal Inovacijų agentūros paskelbtą kvietimą „Energijos vartojimo efektyvumo didinimas pramonės įmonėse (EVE)“ projektų įgyvendinimo planus gali teikti visoje Lietuvoje veikiančios įvairaus dydžio pramonės įmonės.
Lietuvos Vyriausybė turi ambicingą užduotį – siekti antrinių žaliavų panaudojimo lygio, ne mažesnio nei ES vidurkis, o ilgalaikis Lietuvos įsipareigojimas yra iki 2050 m. sukurti klimatui neutralią ekonomiką. Naujoje inovacijų agentūros analitikų parengtoje studijoje siekiama sistemiškai ištirti Lietuvos pramonės antrinių žaliavų rinkų galimybes ir iššūkius – buvo atliktas aštuonių antrinių žaliavų rinkų (stiklo, medienos, plastiko, metalų, tekstilės, statybų ir griovimo, biologiškai skaidžių žaliavų, popieriaus ir kartono) funkcionalumo vertinimas. Taip pat išanalizuotos gerosios šioje srityje pirmaujančių šalių – Belgijos ir Nyderlandų – praktikos, bei pateiktos rekomendacijos Lietuvos pramonės sektoriui.
Lietuvos mokslo taryba (LMT) planuoja skelbti naujus Europos mokslinių tyrimų, technologijų plėtros ir bendradarbiavimo programos „Eureka“ kvietimus, skirtus kurti ir plėtoti inovatyvius produktus, technologijas ar paslaugas. Iš viso iki 2029 metų šiam kvietimui numatoma skirti 16 mln. eurų, arba beveik 3 kartus daugiau nei praėjusį finansavimo laikotarpį, kai buvo skirta 5,7 mln. eurų. Kvietimus numatoma skelbti 2024 m. pradžioje.
Praeitą savaitę Inovacijų agentūros projekto „TechHub“ startuolių pre-akceleratoriaus dalyviai investuotojams pristatė savo kuriamus produktus ir paslaugas. Devintojo ir paskutinio ciklo laimėtoju tapo startuolis „Nord Signum“, garsinę reklamą (pvz. radijuje) padarysiantis prieinamesnę mažiems ir vidutiniams verslams.
Kviečiame Jus dalyvauti mūsų klientų kiekybiniame tyrime, kurį vykdo mūsų patikimas partneris. Tyrimo tikslas – suprasti savo klientų kelionę ir geriau atliepti kliento poreikius.
Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) sektorius turi didelį potencialą augti, o siekiant jį realizuoti svarbu investuoti į šalies inovacijų ekosistemos vystymą. Tai akcentuojama Lietuvos IRT ekosistemos dalyvių kartu su Inovacijų agentūros ekspertais išgrynintose IRT sektoriaus kelrodžio rekomendacijose. Jų įgyvendinimas sudarys sąlygas pasiekti Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iškeltą tikslą iki 2030 m. Lietuvos IRT sektoriaus sukuriamos pridėtinės vertės dalį padidinti nuo 4,1 proc. iki 6,2 proc.
Pasibaigus investicijų kvietimui „Lietuvos įmonių eksporto konkurencingumo augimo skatinimas“, Ekonomikos ir inovacijų ministerija finansuos penkis sumanios specializacijos srityje veikiančių Lietuvos verslo asociacijų projektus už daugiau nei 460 tūkst. Eur. Verslo asociacijos įgyvendins 12 tarptautinių partnerysčių plėtros iniciatyvų – organizuos įmonių ir jų produktų pristatymus užsienyje vykstančiose tarptautinėse parodose ir mugėse.
Klaipėdos universitetas kartu su partneriais iš Latvijos ir Estijos pasirašė sutartį su Europos Kosmoso agentūra (EKA) dėl Žemės stebėjimo duomenų Baltijos platformos viešajam sektoriui kūrimo. Pasak prie sutarties sąlygų derinimo prisidėjusios Inovacijų agentūros, projektas ilgainiui padės teikti efektyvesnes palydoviniais Žemės stebėjimo duomenimis grįstas viešąsias paslaugas ir taupyti valstybės lėšas.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos drauge su Inovacijų agentūra inicijuotos verslumo ugdymo programos jau trečius metus į Lietuvos mokyklų klases atneša integruotas, aktualias, kūrybiškas informatikos ir verslumo pamokas moksleiviams. Kalėdinė moksleivių bendrovių mugė „eXpo“ vienai dienai tapo vienaragių vardo vertu idėjų centru, kuriame savo verslo prototipus pristatė 5–12 klasių moksleiviai.
Siekiant sudaryti galimybę Lietuvos įmonėms tapti inovatyvesnėms, o jų darbuotojams – kelti savo kvalifikaciją, smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai kviečiami pasinaudoti finansavimu, skirtu mažų, labai mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) darbuotojų įgūdžių ugdymui ar jų persikvalifikavimui. Iš viso tam planuojama paskirstyti 7,5 mln. eurų, o didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui siekia 100 tūkst. eurų.
Į smulkaus ir vidutinio verslo Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione skatinimą orientuotų programų kūrimui bei įgyvendinimui bus suteiktas beveik 2,5 mln. eurų vertės ES finansavimas. Jis bus skirtas septyniems pagal Inovacijų agentūros paskelbtą kvietimą „Verslo pradžia“ projektų įgyvendinimo planus pateikusioms organizacijoms. Planuojama, kad iš viso finansuojamų projektų veiklos pritrauks daugiau kaip 1500 smulkaus ir vidutinio verslo subjektų, kurie galės pasinaudoti verslo pradžiai reikalingomis paslaugomis.
Antradienį „Litexpo“ parodų rūmuose vyko pirmoji tarptautinė konferencija „ES+U“, kurioje aptartos Europos Sąjungos investicijų aktualijos bei perspektyvos Lietuvos ir Europos ekonomikai. Konferencijos pranešėjai ir diskusijų dalyviai pažymėjo, kad naujuoju ES finansavimo periodu Europos laukia rimti ekonominiai iššūkiai. Vis dėlto jie taip pat atvers ir naujų galimybių, kuriomis galės pasinaudoti tiek privatus, tiek viešasis sektorius.
Inovacijų agentūroje vadovaujamės nuline dovanų politika, todėl artėjančių didžiųjų metų švenčių proga atkreipiame dėmesį ir raginame dėkingumą išreikšti žodžiais, o ne daiktais.
Labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio ir Vakarų Lietuvos įmonės galės pasinaudoti ES finansavimu veiklos procesų tobulinimui ir originalių dizaino sprendimų bei prekės ženklų kūrimui ir atnaujinimui. Pagal Inovacijų agentūros paskelbtą kvietimą „Netechnologinės inovacijos“ numatyta suteikti 5 mln. eurų vertės finansavimą. Norėdamos juo pasinaudoti įmonės iki 2024 m. vasario 29 d. turi pateikti savo projektų įgyvendinimo planus.
Inovacijų agentūra sukūrė finansinių priemonių vedlį, kuris verslui padės paprasčiau rasti finansavimą. Nemokamas įrankis verslui paremtas tuo, kad vienoje vietoje yra surinktos ir bus nuolat atnaujinamos įvairios finansinės priemonės. Atsakius kelis paprastus klausimus apie verslo veiklos sritį bei dydį, vedlys pasiūlys tinkamiausius finansavimo variantus.
15 Lietuvos socialinio verslo įmonių pasinaudojo galimybe sudalyvauti socialinio verslo akceleravimo programoje, kurią šiemet pirmą kartą įgyvendino Inovacijų agentūra. Intensyvi dviejų mėnesių trukmės mokymų programa, kuri yra skirta padėti socialiai orientuotiems verslininkams visapusiškai stiprinti savo verslo kompetencijas ir paspartinti socialinio verslo augimą, suteikė įmonėms vertingas ekspertų konsultacijas, progą išgryninti savo veiklos modelį ir išmokti geriau planuoti finansus, o taip pat naujas tinklaveikos ir bendradarbiavimo galimybes.
Šių metų rugsėjo 29 d. Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė kvietimą, skirtą sumažinti taršiausio Lietuvos pramonės subjekto akcinės bendrovės „Achema“ išmetamus šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekius. Inovacijų agentūra jau atlieka gauto projekto įgyvendinimo plano vertinimą
Neseniai Lisabonoje pasibaigė viena didžiausių ir svarbiausių tarptautinių technologijų konferencijų „Web Summit“, kuri subūrė daugiau kaip 70 tūkst. dalyvių iš viso pasaulio. Šiemet joje dalyvavo rekordinis skaičius Lietuvos startuolių ekosistemos atstovų – arti pusės tūkstančio. Jie grįžo ne tik užmezgę naudingų kontaktų, bet ir pasisėmę vertingų įžvalgų, kurios ateityje gali padėti dar geriau išnaudoti tokio lygio renginius.
Inovacijų agentūra dalyvavo konferencijoje „Tvari ateitis 2023“, kur Inovacijų agentūros atstovai dalyvavo diskusijose bei skaitė pranešimą šiuo metu kaip niekad aktualia žiedinės ekonomikos tema. Buvo pristatyta Inovacijų agentūros analitikų komandos parengta studija apie antrinių žaliavų rinkų vystymą bei panaudojimo pramonėje galimybes.
Mažeikiuose įsikūrusi aliuminio liejimo įmonė UAB „ABF LT“ ne tik viena didžiausių šios srities įmonių Baltijos šalyse, bet dar ir viena inovatyviausių. Ambicinga, inovacijas kurianti ir savo veikloje taikanti įmonė atrado savo konkurencinį pranašumą, todėl rinkoje pastebimos recesijos patys nejaučia – netgi priešingai: ateinančiais metais planuoja 30 proc. augimą. Įmonė 2020 m. prisijungė prie Inovacijų agentūros projekto, skatinančio gamybos procesų pramonėje skaitmenizavimą ir savo gaminių kokybės standartus kelia periodiškai įgyvendindama inovatyvius arba poveikį aplinkai mažinančius projektus – artimiausiuose planuose saulės elektrinės įrengimas bei perteklinės šilumos energijos panaudojimas apšildant pastatus.
Vis daugiau Lietuvos įmonių kaip niekad aktuali tampa užsienio partnerių paieška ir narystė įvairiuose tarptautiniuose klasteriuose ar vertės grandinėse. Tai vyksta dėl siekio pritraukti užsienio investuotojus inovacijoms kurti, jas plėtoti bei žengti į tarptautines rinkas. Tačiau kaip vykdyti veiklas užsienyje ir tai atlikti su kuo mažesne finansine rizika? Kaip įmonei pritraukti finansavimą ir išplaukti į tarptautinius vandenis nesant klasteryje? Atsakymus į šiuos klausimus įmonės galėjo išgirsti Lietuvos inovacijų agentūros ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos įgyvendindamo projekto InterInoLT renginyje „Bendradarbiavimas be sienų: klasteriai, inovacijos ir tarptautiniai finansavimo sprendimai“
Jau rytoj Baltijos šalių finansų ministrai, Europos Komisijos ekspertai, futuristai ir kiti specialistai Vilniuje vykstančioje pirmojoje tarptautinėje Europos sąjungos investicijų konferencijoje „ES+U“, diskutuos apie ateities tendencijas ir investicijų naudą visuomenei. Vieną iš jau dabar aktualių ateities temų – žaliosios investicijos, pristatys Inovacijų agentūros atstovai.
Inovacijų agentūra sulaukė 62 projektų įgyvendinimo planų iš labai mažų, mažų ir vidutinių Vilniaus regiono įmonių, siekiančių pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) investicijomis aukštos pridėtinės vertės gaminių ir produktų eksporto apimčių didinimui bei plėtrai į tarptautines rinkas. Iš viso projektų įgyvendinimo pasiūlymus pateikusios įmonės pretenduos į 5 mln. eurų finansavimą.
Daugiau kaip 700 smulkaus ir vidutinio verslo įmonių visoje Lietuvoje nepraleido progos pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) investicijomis e. prekybos sprendimų diegimui ir produktų bei paslaugų vizualizacijoms kurti. Atsiliepdamos į Inovacijų agentūros šių metų birželio pabaigoje paskelbtą 12 mln. vertės kvietimą labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės iš viso pateikė net 751 projektų įgyvendinimo planą. Bendra pateiktų projektų finansavimo privačiomis ir ES lėšomis suma siekia beveik 30 mln. eurų.
Azijoje lankęsi Inovacijų agentūros atstovai į Lietuvą grįžo su geromis žiniomis: sutarta dėl bendradarbiavimo su Pietų Korėjos, Singapūro ir Taivano organizacijomis, atsakingomis už inovacijų skatinimą. Susitarimai Lietuvos įmones paskatins šiose šalyse rasti partnerių, vystyti bendrus projektus, o kartu įsitvirtinti ir viso pasaulio tiekimo grandinėse.
Siekdama verslui padėti išnaudoti ES finansinio laikotarpio galimybes bei kvietimus, Inovacijų agentūra praėjusį trečiadienį surengė „Valstybės pagalbos dirbtuves“. Jose agentūros ekspertai organizacijų atstovams detaliai pasakojo, kaip vyksta į finansavimą pretenduojančių įmonių vertinimas ir atsakė į svarbiausius klausimus.
Kaip Lietuva išnaudoja „Norway Grants“ programos finansavimą, kaip dirbtinis intelektas (DI) keičia mūsų kasdienybę ir kokių iššūkių DI nepavyksta išspręsti – šie klausimai gvildenti ketvirtadienį vykusiame Norvegijos – Lietuvos prekybos rūmų organizuotame verslo forume. Jame įžvalgomis dalinosi verslo ir valstybės įstaigų atstovai iš Lietuvos ir Norvegijos.
Startuolio kelionė yra kupina nuolatinių iššūkių. Pavyzdžiui, startuolis jau veikia, generuoja pirmus pardavimus, plečia komandą, tačiau vadovams vis dar neaišku, ar jie veikia sėkmingai. Ką reikėtų matuoti: pelną, pajamas, klientų skaičių, investicijas, verslo augimą? Viską kartu? O gal dar kitus rodiklius? Apie startuolio rezultatų rodiklius plačiau pasakoja Alex Nechoroskovas, Inovacijų agentūros projekto „TechHub“ pre-akceleratoriaus mentorius, dėstantis metrikų temą.
Lapkričio 14–15 d. Vilniuje Europos klasterių bendradarbiavimo platforma kartu su „AgriFood Lithuania“ ir Inovacijų agentūra surengė ketvirtąją klasterių bendradarbystės laboratoriją (toliau – „C2Lab“) . „C2Lab“ padėjo užmegzti naujus partnerystės ryšius dalyviams iš Lietuvos, Latvijos, Vengrijos, Švedijos, Suomijos, Prancūzijos ir Ispanijos. Tarp išplėtotų idėjų – su skaitmeninių technologijų taikymu atsekamumui sektoriuje didinti, maisto atliekomis, agromaisto vertės grandinių tvarumu, tvaria energija, mediena ir baldais, bendradarbiavimu per tinklus susiję projektai.
Siekdama pritraukti Lietuvos verslininkus pasinaudoti ES investicijų galimybėmis, Inovacijų agentūra rudenį šalies įmonėms suorganizavo specialų renginių ciklą apie naujus finansavimo kvietimus. Rugsėjį ir spalį vykusiuose renginiuose dalyvavo daugiau nei 300 verslo atstovų iš Vidurio ir Vakarų Lietuvos.
Inovacijų agentūros sukurtas skaitmeninis verslo diagnostikos įrankis papildytas 2021 metų Lietuvos statistikos duomenimis ir leidžia vos per 20 minučių atlikti savo verslo vertinimą.
Lapkričio 28 d. Vilniuje įvyks pirmoji tarptautinė konferencija, kurioje trijų Baltijos šalių finansų ministrai, patyrę tarptautiniai profesionalai ir Europos Komisijos ekspertai diskutuos apie Europos Sąjungos (ES) investicijas Lietuvoje, Sanglaudos politikos ateitį ir apžvelgs ateities tendencijas bei pristatys investicijų naudą žmonėms, verslui, viešajam sektoriui.
Inovacijų agentūra smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams siūlo atnaujinti bei stiprinti savo verslumo žinias. Šiais metais praktinių verslo mokymų platformą „Verslo e. gidas“ papildė nauja tema apie verslo skaitmenizaciją.
Mažai girdėtas faktas – daugiau nei 80 pasaulio valstybių odontologai savo darbe naudoja lietuviškas odontologines medžiagas, kurios juos pasiekia iš Šiaulių. Čia įsikūrusi vienintelė tokia Baltijos šalyse odontologinių medžiagų gamybos įmonė „Medicinos linija“. Bendrovė, pasinaudojusi Inovacijų agentūros kvietimu investuoti, tapo pirmąja įmone sėkmingai įgyvendinusia projektą iš naujojo 2021–2027 m. ES fondų investicijų programos finansavimo laikotarpio.
Žiedinėje ekonomikoje pagrindinis tikslas yra maksimaliai padidinti ekonomikoje judančių produktų ir medžiagų vertę, naudojant kuo mažiau išteklių ir išmetant kiek galima mažiau atliekų. Siekiant sumažinti ekonominėse veiklose naudojamų neatsinaujinančių gamtos išteklių apimtis, kaip svarbiausi klausimai yra akcentuojami atliekų prevencija, susidarymas ir perdirbimas.
Įmonės, siekiančios didinti žinomumą globaliose rinkose ir vystyti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų projektus (MTEPI), sulaukė papildomo finansavimo iš valstybės. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, atsižvelgusi į didelį verslo susidomėjimą, nuo 300 000 eurų iki 480 000 eurų didina finansavimą pagal ES priemonę „InoConnect“.
Iki lapkričio 30 d. Lietuvos įmonės dar gali pasinaudoti Inovacijų agentūros administruojamu 50 tūkst. eurų finansavimo krepšeliu ir padengti būsimas ar patirtas išlaidas už dalyvavimą renginiuose, skatinančiuose mokslinius tyrimus, eksperimentinę plėtrą ir inovacijas (MTEPI). Valstybė kompensuoja nuo 2023 m. sausio 1 d. iki gruodžio 10 d. patirtas išlaidas. Šios investicijos jau padėjo Lietuvos įmonėms užmegzti vertingus kontaktus ir imtis bendrų projektų su užsienio partneriais.
Inovacijų agentūra Kaune pristatė jau 14-tą bendradarbystės centrą „Spiečius“ Lietuvoje. Tinklo plėtrai pasirinktas Kaunas ir tai bus pirmas tokio pobūdžio „Spiečius", orientuotas į studentų ar studijas baigusių jaunuolių verslo idėjų testavimą ir jų vystymą su profesionalų pagalba. Naujasis „Spiečius“ paslaugas teiks jaunimui iki 30 metų ir padės užtikrintai žengti pirmuosius verslo žingsnius.
Startuolių kūrėjai verslo pradžioje dažnai susikoncentruoja į idėją, komandą, investicijų paiešką, tačiau verslo modelio klausimą pasilieka tolesniam laikui. Visgi, tinkamai ir laiku neišsigryninus, kaip startuolis uždirbs pinigus, gali ir niekada nepavykti tapti vienaragiu. Inovacijų agentūros „TechHub“ pre-akceleratoriaus mentorius Mantas Lozuraitis padeda ankstyvos stadijos startuoliams nepraleisti šio svarbaus žingsnio.
Reaguodama į COVID-19 pandemijos metais išaugusį poreikį dezinfekuoti liečiamus paviršius, kad mažiau plistų virusas, bendrovė „Gluk Media“ ėmėsi kurti futuristinę rankomis valdomą hologramą. Pasinaudojusi programos „Norway Grants“ suteiktomis galimybėmis ir 155 tūkst. Eur investicijomis, bendrovė pavertė savo idėją realybe – sukūrė pirmąją pasaulyje rankomis valdomą hologramą. Šiuo metu inovacija jau taikoma muziejuose, tačiau ateityje gali būti panaudojama visur, kur yra įrengti liečiami ekranai.
Labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) kviečiamos teikti projektų įgyvendinimo planus 67 mln. eurų vertės Europos sąjungos investicijoms. Inovacijų agentūros skelbiamu kvietimu į Akmenės, Jonavos ir Mažeikių savivaldybes siekiama pritraukti tvarias vietos ir užsienio investicijas su dideliu darbo vietų kūrimo potencialu. Įmonės projektų įgyvendinimo planus gali teikti iki šių metų gruodžio 11 dienos, 17 val.
Startuolių akceleratorius iš JAV „Plug and Play“, su kuriuo buvo pasirašyta sutartis, šiandien oficialiai pristatė akceleravimo programą ir planus Lietuvoje. Kaip numato sutartis, per beveik trejus metus žymi Silicio slėnio įmonė Lietuvoje išaugins 60 inovatyvių verslų.
Bendros išlaidos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) Lietuvoje pernai augo dešimtadaliu ir siekė 691 mln. eurų. Daugiausiai MTEP veikloms išleido verslo įmonės. Prognozuojama, kad šiais ir ateinančiais metais šios išlaidos augs dar sparčiau, o tam įtakos turės didelis dėmesys inovacijų skatinimui – Inovacijų agentūra stiprina į MTEP orientuotas veiklas, o naujajame Europos Sąjungos (ES) finansavimo periode skirta net 263 mln. eurų inovacijoms Lietuvoje.
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda bei atstovai iš verslo, mokslo organizacijų ir Inovacijų agentūros trečiadienį dalyvavo pirmajame Australijos Viktorijos valstijos ir Lietuvos verslo ir mokslo forume. Melburne vykstantis renginys jau per pirmąją dieną Lietuvos verslininkams ir mokslininkams leido susipažinti su turtinga Australijos rinka ir padėjo megzti partnerystes su vietos organizacijomis.
Vidurio ir vakarų Lietuvos pramonės įmonės turės galimybę sumažinti savo taršą ir padidinti konkurencingumą – tam skirtas naujasis ES investicijų kvietimas „Žaliasis eksperimentas“. Įmonės kviečiamos kurti technologijas, leidžiančias perdirbti gamybines atliekas, ir kurti aplinkai palankius, tvaresnius produktus.
Inovacijų agentūros eksporto lyderių programa „Sparnai“ jau 10-tus metus sėkmingai stiprina eksporto kompetencijas įmonėse. Nuo 2022 m. į programą įsitraukus Kauno technologijų universiteto (KTU) studentams, įmonėms teikiama dar kokybiškesnė stiprių ir motyvuotų būsimų eksporto srities specialistų pagalba. Inovacijų agentūra jau paskelbė registraciją įmonėms dalyvauti 2024 m. eksporto lyderių programoje.
Metų pradžioje startavęs ES investicijų kvietimas ,,AEI pramonei“ kone triskart viršijo finansinius lūkesčius. Verslininkai, kurie investavo į atsinaujinančius energijos išteklius, džiaugiasi, kad per metus sutaupys iki 30 proc. energijos sąnaudų, o greitesnį įrangos atsipirkimą lems ir elektros kainos biržoje.
Šį rudenį Inovacijų agentūra pradeda naują jaunimo verslo idėjų testavimo ir vystymo programą „Come+Test+Grow“. Ši programa tikslingai vyks Klaipėdoje, kur veikia bendradarbystės centras „Spiečius“ ir Kaune, kur netrukus duris atvers naujas jaunimui skirtas „Spiečius“. Tai pirmoji ir išskirtinė tokio pobūdžio programa Lietuvoje, suteikianti galimybę studentams, ar studijas baigusiems jaunuoliams kuo anksčiau pasitikrinti savo verslo idėjų potencialą ir vystyti verslą su profesionalų pagalba.
Jonės Kalendienės, Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovės, komentaras.
Vertinant inovacijų ekosistemos išsivystymą, Pasauliniame inovacijų indekse (angl. Global Innovation Index) Lietuva šiemet pakilo penkiomis pozicijomis – užėmė 34 vietą iš 132 pasaulio valstybių. Tokiam ilgai lauktam ir rekordiniam šuoliui įtakos turėjo nuoseklus startuolių ekosistemos augimas bei valstybės teigiama kryptimi nukreiptas verslo aplinkos gerinimas.
Startavo naujoji Europos Sąjungos investicijų administravimo informacinė sistema INVESTIS. Jos duomenų mainų svetainėje (DMS) „Ecoinovacijos“ bei „MVĮ skaitmeninimas“ kvietimų paraiškėjai jau gali teikti projektų įgyvendinimo planus.
Kvietimo „MVĮ skaitmeninimas“, skirto didinti elektroninių parduotuvių saugumą ir patrauklumą pirkėjams, terminas pratęstas iki š.m. spalio 30 d. Nuo rugsėjo 29 d. projektų įgyvendinimo planai (PĮP) turi būti teikiami tik per 2021-2027 m. finansinio laikotarpio Duomenų mainų svetainę (DMS).
Inovacijų agentūros analitikai apibrėžė MTEPI prioritetų stebėsenos ir vertinimo gaires, tai padės mokslo, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams rasti stipriausias ir daugiausiai potencialo turinčias MTEPI augimo sritis. Sumanioji specializacija yra Europos Sąjungos (toliau – ES) mokslinių tyrimų ir inovacijų (toliau – MTI) politikos koncepcija, siekiant tvaraus, inovacijomis grįsto ekonomikos augimo per didžiausią potencialą turinčių MTI prioritetų tikslinį finansavimą.
Inovacijų agentūros analitikų parengta antrinių žaliavų rinkos Lietuvoje situacijos apžvalga atskleidė, kad 2021 m. Lietuvoje susidarė daugiau kaip 3 mln. tonų atliekų, o didžiausi jų kiekiai fiksuojami mineralinių atliekų, metalų atliekų ir įvairių atliekų kategorijose. Pirmoje studijos dalyje aptariama antrinių žaliavų rinkos koncepcija, ES antrinių žaliavų rinkos rodikliai, ir vystymosi barjerai. Taip pat analizuojama perdirbamų žaliavų ir atliekų prekyba ES ir Lietuvoje. Antroje dalyje pateikiama pramoninių atliekų susidarymo Lietuvoje iki 2030 m. prognozė ir išanalizuota gamybos ir kitos ūkinės veiklos atliekų Lietuvoje perdirbimo situacija 2021 m.
Šiais metais pagal pasaulio inovacijų indeksą, vertinant inovacijų ekosistemos išsivystymo lygį, Lietuva užėmė 34 vietą tarp 132 pasaulio valstybių. Per metus Lietuvos pozicija pagal pasaulio inovacijų indeksą pakilo rekordiškai – net per 5 vietas.
Lietuvai turint didelių ambicijų kosmoso srityje ir tapus Europos kosmoso agentūros (EKA) asocijuota nare, šalies gyventojams atsivėrė kur kas daugiau karjeros galimybių. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad norint įsidarbinti šioje srityje, nebūtina būti mokslininku, inžinieriumi ar IT specialistu, čia reikalingi įvairių sričių darbuotojai. Susipažinti su tarptautinėmis karjeros galimybėmis Lietuvos jaunimas ir visi norintys galės rugsėjo 28 dieną Inovacijų agentūros organizuojamame renginyje „Vilnius Space Days“.
Pasauliniame IMD Talentų reitinge Lietuvos pozicija pakilo į 23 vietą tarp 64 šalių ir tai yra aukščiausias šalies rezultatas per pastaruosius 5 metus. Reikšmingas reitingo augimas laikosi jau antrus metus iš eilės, kas leidžia manyti, jog Lietuvos progresas talentų konkurencingumo srityje nėra vien tik atsitiktinis.
Rugsėjo 20-21 d. Vilniuje vykęs „Life Sciences Baltics“ forumas pritraukė daugiau nei 800 dalyvių iš 30 pasaulio šalių. Didžiausias Baltijos šalyse vykęs gyvybės mokslų renginys sutraukė tarptautinę sprendimų priėmėjų, mokslininkų, startuolių, investuotojų bei talentų auditoriją vienoje vietoje. Įspūdingas renginys domino ir užsienio žiniasklaidą – renginio nušviesti atvyko žurnalistai iš kaimyninių šalių, taip pat – Jungtinės Karalystės, Izraelio, Ispanijos, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Taivano. Forumą vainikavo „Startup Pitch Battle“ konkursas, kuriame vieną pagrindinių prizų laimėjo Lietuvos startuolis „#hitEnergy“, pasirengęs proveržiui biotechnologijų ir žiedinės ekonomikos srityse.
Inovacijų agentūros ketvirtoji eksporto lyderių programa „Sparnai“ juda link finišo: eksporto kompetencijų stiprinimo specializaciją pasirinkę Kauno technologijų universiteto (KTU) studentai pradėjo antrąją paskutinę stažuočių rotaciją Lietuvos įmonėse. Rotacijų metu programos dalyvių įgytos žinios ir praplėstos eksporto kompetencijos būsimiems eksporto specialistams padeda lengviau įsitvirtinti įmonėse, o Lietuvos įmonėms – stiprinti eksporto kompetenciją.
Penktadienį, rugsėjo 22 d., ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiks su Japonijos pažangių tyrimų instituto „Advanced Telecommunications Research Institute International“ (ATR) delegacija.
Inovacijų agentūra kartu su Finansų ministerija kviečia dalyvauti geriausių Europos Sąjungos fondų investicijų projektų rinkimų konkurse „Europos burės 2023“. Jau penkioliktą kartą vykstančiu konkursu siekiama įvertinti ir visuomenei pristatyti geriausius, didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei duodančius ES fondų lėšomis finansuojamus projektus.
Kaune, rugsėjo 22 d. bendradarbystės centrų „Spiečius“ nariai susirinko į jau trečius metus vykstantį renginį „Spiečiamės‘23“. Renginys skirtas suvienyti beveik 300 regionų verslininkų, kurie aktyviai naudojasi Inovacijų agentūros sukurta platforma, skirta verslo auginimui ir plėtrai.
Lietuvos tikslas – per artimiausius metus 10 kartų išauginti kosmoso sektorių. Prie jo įgyvendinimo prisidės rugsėjo 27–28 dienomis Inovacijų agentūros organizuojamas tarptautinis renginys „Vilnius Space Days“, kuriame susiburs pasaulyje žinomiausių kosmoso organizacijų atstovai. Su jais susitikti, sužinoti apie tarptautines programas ir finansavimo galimybes kviečiami Lietuvos ir kitų šalių verslininkai bei mokslininkai.
Šiandien Vilniuje prasidėjo jau šeštą kartą organizuojamas didžiausias Baltijos šalyse gyvybės mokslų forumas „Life Sciences Baltics“. Šiemet renginyje lankosi apie 750 dalyvių, iš kurių didelė dalis – užsienio kompanijos, startuolių atstovai, investuotojai, mokslininkai ir valstybių pareigūnai.
Startavo švietimo ir mokymosi programos „Vedliai“ ir „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) bendras projektas – kuriama pirmoji ir vienintelė Lietuvoje skaitmeninio verslumo mokymosi metodika. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos drauge su Inovacijų agentūra inicijuota programa į Lietuvos mokyklų klases atneš integruotas, aktualias, kūrybiškas informatikos ir verslumo pamokas 5-8 klasių mokiniams.
Informacinių ir ryšių technologijos (IRT) pasaulyje yra nepamainomos ir toliau plečia galimybių ribas, iš esmės keičia gyvenimo, darbo ir bendravimo būdus. IRT yra šiuolaikinės visuomenės pamatas ir būdas žengti į neribotų galimybių erą. Lietuva taip pat juda šia kryptimi.
Inovacijų agentūros skaičiavimu, Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė per paskutinius penkerius metus vidutiniškai auga po 36 proc. kasmet. Sparčiai augantis Lietuvos gyvybės mokslų sektorius tampa nauju traukos centru Europoje dėl išskirtinių kompetencijų.
Inovacijų agentūra kartu su antreprenerystės ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ tęsia moksleivių verslumo įgūdžių ugdymo programą „accelerator_x“. Trečius metus prie šios programos įgyvendinimo prisidedanti Inovacijų agentūra savo investicijomis šiemet leis daugiau nei 1600 moksleivių išbandyti nuosavo verslo kūrimą.
Nuo rugpjūčio 22 iki rugsėjo 13 dienos Lietuvos gyventojai buvo kviečiami atrasti teigiamus pokyčius savo miestuose – žmonės galėjo siųsti nuotraukas, balsuoti ir išrinkti per paskutiniuosius 10-imt metų Europos Sąjungos (ES) investicijų dėka labiausiai pasikeitusį miestą. Bendras viso konkurso balsų skaičius siekė net 100 565, o daugiausiai dalyvių simpatijų sulaukusio „Pokyčių miesto“ Jonavos lauks nemokamas renginys ir dovanos, paskatinsiančios tolimesnį pokyčių vėją
Labai mažos, mažos ir vidutinės (MVĮ) įmonės, veikiančios Lietuvoje, skatinamos komercializuoti inovatyvius produktus, pasinaudojant nauja finansavimo galimybe. 200 tūkst. eurų skiriami kompensuoti rinkodaros ir dizaino paslaugų, intelektinės nuosavybės apsaugos ir teisių į ją įsigijimo bei kitas išlaidas. Didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui – iki 10 tūkst. eurų.
Kasmet rugsėjį Jungtinėje Karalystėje vykstanti tarptautinė gynybos ir saugumo paroda „DSEI“ prieš keletą metų atvėrė naujas galimybes vienai sėkmingiausių Lietuvos gynybos pramonės įmonių – „Brolis Semiconductors“. Verslui įveikus JK rinkos aukščiausių standartų kartelę, Lietuva vis labiau įsitvirtina pasaulyje kaip inovatyvių gynybos sektoriaus produktų kūrimo šalis.
Baigėsi vienuoliktas rekordinio lankomumo sulaukęs tarptautinis startuolių renginys „Startup Fair. Adapt 2023“. Šiemet jame apsilankė beveik du tūkstančiai startuolių, technologijų ekspertų, entuziastų ir investuotojų iš įvairių pasaulio šalių. Renginį vainikavo tradicinis „Pitch Battle“ konkursas, kurio nugalėtoju tapo dirbtinį intelektą komunikacijai gerinti pasitelkęs startuolis „Vocal Image“.
Inovacijų agentūra kviečia verslininkus nemokamai gauti individualizuotas verslo konsultacijas rinkodaros, pardavimų, skaitmeninės verslo transformacijos, finansų, teisės ir žalinimo klausimais. Kiekvienam verslo atstovui bus sudarytas jo konkrečius poreikius atitinkantis, iki 20 val. apimties konsultacijų planas. Planuojama, jog iki metų pabaigos konsultacijų galimybe pasinaudos ir savo verslo kompetencijas sustiprins daugiau nei 150 Lietuvos verslų.
Šiandien Vilniuje prasidėjo jau vienuoliktą kartą organizuojamas tarptautinis startuolių renginys „Startup Fair. Adapt 2023“. Čia vyksta konferencija, gyvai susitinka investuotojai ir inovatyvių verslų kūrėjai, jie užmezga vertingus ryšius ar net susitaria dėl investicijų. Spėjama, kad šiemet renginyje lankysis rekordinis skaičius dalyvių, rezervuotų bilietų – per 3 tūkstančius, laukiama apie 400 investuotojų.
Šiemet padvigubėjęs verslo angelams ir rizikos kapitalo investuotojams skirtas renginys „Investor Camp“ subūrė beveik 20 pranešėjų ir 300 investuotojų. Šiandien susipažinti su augančia Lietuvos startuolių ekosistema ir jos potencialu, megzti ryšius su mūsų bei kitų šalių investuotojais dalyviai atvyko iš JAV, Taivano, Izraelio bei kitų šalių.
Spalio mėnesį Kaune savo duris atvers 14-as Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius“. Šio centro veikla bus skirta jaunų, iki 30 m. asmenų verslumo kompetencijų auginimui. „Spiečius“ veiks kaip verslo idėjų testavimo, verslo kūrimo ir vystymo, verslumo įgūdžių stiprinimo erdvė, skirta tiek individualiam, tiek komandiniam darbui.
Lietuvos pramonės įmonėms atsiveria galimybė perdirbant atliekas kurti inovatyvius, aplinkai palankius ir tvarius produktus bei technologijas. Tam Ekonomikos ir inovacijų ministerija suplanavusi paskirstyti 8 mln. eurų.
Ketvirtadienį Lietuvoje vyks didžiausias startuolių renginys Baltijos šalyse „Startup Fair. Adapt 2023“. Jis į sostinę sukvies gausų būrį startuolių bei daugiau nei 250 investuotojų iš įvairių pasaulio šalių. Tarp jų – Julianas von Eckartsbergas, į du Lietuvos vienaragius – „Nord Security“ bei „Vinted“ – investavusio fondo „Burda Principal Investments“ vykdomasis direktorius Europos šalyse, ir į startuolį „Watalook“ investavusio fondo „byFounders“ atstovas Magnusas Hambletonas. Abu jie dalijasi savo įžvalgomis apie Lietuvos startuolių ekosistemą, jos potencialą bei atskleidžia, kodėl ir vėl sugrįžta į Lietuvą.
Inovacijų agentūra skelbia naują finansavimo kvietimą „Expo galimybės“. Juo pasinaudoti kviečiamos labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) veikiančios Vidurio ir vakarų Lietuvos regione (VVL). 5 mln. eurų vertės Europos Sąjungos (ES) investicijomis norima padėti verslui didinti eksporto mastą bei skatinti veiklos tarptautiškumą.
Kas yra ta vienintelė e.parduotuvė, sukelianti daugiausiai simpatijų tarp internetu apsiperkančių tautiečių? Šį klausimą padės išsiaiškinti šiandien pirmą kartą startuojantys Mylimiausios Lietuvos elektroninės parduotuvės rinkimai. Jų organizatoriai nominuoti geriausiai dirbančias šalies e.parduotuves kviečia visus norinčius. Pasak jų, tai ne tik būdas atsidėkoti mylimiausiems verslams, bet ir galimybė laimėti prizų.
Inovacijų agentūra kviečia inovatyvias įmones, startuolius ir kitus Lietuvos inovacijų ekosistemos dalyvius siūlyti technologinius sprendimus viešojo sektoriaus organizacijų iškeltiems iššūkiams. Geriausi sprendimai pretenduos į 150 tūkst. Eur prizinį fondą, o technologijų kūrėjai turės galimybę ištestuoti sprendimus realioje aplinkoje sprendžiant viešojo sektoriaus institucijoms aktualias problemas.
Inovacijų agentūra kviečia regionų verslininkus, siekiančius spartesnio savo verslo augimo, dalyvauti jau trečiąjį kartą vyksiančioje verslo akceleravimo programoje. Programa, kuri skirta tobulinti tiek teorines verslo kūrimo ir plėtros žinias, tiek išbandyti praktinius verslo valdymo įrankius, vyks 13-oje miestų veikiančiuose bendradarbystės centruose „Spiečius“.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 5 mln. eurų kvietimą Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione veikiančioms labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ). Šiomis investicijomis bus skatinamas minėtų įmonių veiklos tarptautiškumas ir naujų eksporto rinkų paieška bei esamų rinkų plėtra.
Inovacijų agentūra kviečia 50 m. ir vyresnius asmenis išdrįsti pradėti savo verslą, o jau turinčius – atnaujinti ir sustiprinti savo verslumo žinias bei įgūdžius. Antrus metus iš eilės organizuojama ir praėjusiais metais didelio populiarumo sulaukusi „Startuok nuo 50+” programa skirta reikšmingos gyvenimo patirties sukaupusiems asmenims įgyti papildomų verslo kūrimo ir vystymo kompetencijų. Programa nemokamai vyks 6-iuose miestuose – Alytuje, Šiauliuose, Plungėje, Tauragėje, Ukmergėje ir Panevėžyje veikiančiuose bendradarbystės centruose „Spiečius“.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija į Lietuvą pritraukė vieną žinomiausių pasaulyje įmonių iš JAV „Plug and Play“, kuri Lietuvoje dirbs su pradedančiaisiais inovatyviais verslais. Planuojama, kad per trejus metus JAV kompanija investuos 5,9 mln. eurų į ne mažiau kaip 45 startuolius.
Inovacijų agentūra kviečia dalyvauti jau trečiąjį kartą organizuojamose praktinėse e. komercijos dirbtuvėse „e.comGO“ – patobulinti savo elektroninę parduotuvę ir įgyti konkurencinį pranašumą tarp kitų e. komercijos sektoriaus žaidėjų. Tarp smulkiųjų ir vidutinių verslininkų jau didelio populiarumo sulaukusi programa vyks trylikoje miestų veikiančiuose bendradarbystės centruose „Spiečius“.
2023 m. pirmąjį pusmetį Lietuvos prekių eksporto rezultatai, palyginti su atitinkamu 2022 m. laikotarpiu, išliko panašūs: bendra Lietuvos prekių eksporto vertė sumažėjo 0,6 proc., o lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė smuktelėjo 6,6 proc. Tokį rezultatą lėmė lėčiau augusios pagrindinių Lietuvos eksporto partnerių ekonomikos, ypač jų pramonės, taip pat stabtelėjo ir eksportuojamos produkcijos kainų augimas, tačiau jau kitąmet galima tikėtis visos pramonės ir eksporto atsigavimo.
Duomenų surinkimas ir apdorojimas yra pamatinė daugybės verslų dalis, visgi tokiose srityse kaip energetika ar civilinė inžinerija tai tebėra lėtas ir nepakankamai automatizuotas procesas. Lietuvių bendrovė AISPECO kuria dirbtiniu intelektu grįstą sprendimą, kurio elementus panaudoję bendrovės klientai Ispanijoje galėjo greičiau sufotografuoti vietos tinklų infrastruktūrą, nei valdant kamerą rankomis – finalizavus sprendimą, planuojama, kad greitis išaugs dešimteriopai. Autonominė duomenų rinkimo platforma „Smart Falcon“ turi platų panaudojimą, ja domisi verslai Vakarų Europoje ir JAV. Ambicingą 1,7 mln. Eur vertės projektą bendrovė galėjo įgyvendinti pasinaudojusi Norvegijos finansinio mechanizmo „Norway Grants“ programos suteiktomis galimybėmis ir 900 tūkst. Eur investicijomis.
Inovacijų agentūra paskelbė Lietuvos pramonės transformacijos iki 2030 m. ataskaitą, kurioje apžvelgiamas pramonės viešosios politikos laukas bei strategijos Lietuvos pramonės transformacijos užtikrinimui. Ataskaitoje pateikiami trys tematiniai kelrodžiai - pramonės skaitmeninimas, žiedinė ekonomika ir integravimasis į tarptautines vertės grandines. Taip pat pristatomos išsamios rekomendacijos Lietuvos pramonės sektoriui.
Inovacijų agentūra skelbia naują kvietimą „EcoInovacijos“, kuriuo mažos, labai mažos ir vidutinės (MVĮ) pramonės įmonės Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione skatinamos investuoti į aplinkosauginių sprendimų diegimą savo ekonominėje veikloje. Finansavimu siekiama padėti gamybos įmonėms mažinti neigiamą poveikį aplinkai ir pereiti prie klimatui neutralios ekonomikos modelio.
Inovacijų agentūros regionuose įsteigtų bendradarbystės centrų Spiečius nariai kviečiami teikti paraiškas finansinėms subsidijoms, skirtoms verslo skaitmeninimo ir optimizavimo sprendimų diegimui, gauti. Tai galimybė smulkiesiems ir vidutiniams regionų verslininkams pasinaudoti iki 15 tūkst. eurų parama, kuri iš viso sieks 500 000 eurų.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija, siekdama, kad kuo daugiau Sostinės regione veikiančių Lietuvos labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) galėtų pasinaudoti finansavimu ir tarptautinėse parodose pristatytų savo gaminius ir paslaugas, palengvino kvietimo „Expo galimybės pažangiems“ sąlygas. Jos tapo palankesnės verslui – nustatyti fiksuotųjų įkainių dydžiai pakeisti į didesnius.
Pasibaigus ES investicijų kvietimui „InoStartas“, vienuolikai jaunų ar mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) patirties neturinčių verslų paskirstyta 1,71 mln. eurų. Dar 36-iems teigiamai įvertintiems projektams bus skirtas papildomas 5,78 mln. Eur finansavimas, kurį Inovacijų agentūra paskirstys antrame etape. Kvietime aktyviausiai dalyvavo ir daugiau nei pusę visų projektų įgyvendinimo planų pateikė ir projektus įgyvendins Kauno rajone veikiančios įmonės, o populiariausia projektų tema tapo – dirbtinis intelektas ir didieji duomenys.
Pramonės įmonės Kauno, Šiaulių ir Telšių regionuose kviečiamos diegtis alternatyvaus kuro sprendimus. Priklausomybei nuo iškastinio kuro mažinti ir įrangai atnaujinti skiriami 42 mln. Eur ES investicijų lėšų.
Inovacijų agentūros „Space Hub LT“ grupė kviečia studentus ir neseniai baigusius absolventus pasinaudoti išskirtine galimybe įžengti į tarptautinę kosmoso industrijos areną – dalyvauti vienerių metų trukmės apmokamoje stažuotėje Europos kosmoso agentūroje, o už pasiektus rezultatus gauti 12 tūkst. eurų stipendiją.
Inovacijų agentūra kviečia socialinius verslininkus registruotis į specialiai jiems sukurtą socialinio verslo akceleravimo programą. Tai socialiniam verslui svarbiausias temas apimanti, praktiniais pavyzdžiais paremta mokymų programa, skirta padėti socialiniams verslininkams visapusiškai stiprinti verslo kompetencijas ir pagreitinti savo verslo augimą. Dalis programos dalyvių turės progą įgyti tarptautinės patirties užsienio stažuotėje.
Startuolius, turinčiuosius bet kurių sričių inovatyvių verslo idėjų, Inovacijų agentūra kviečia registruotis į dar vieną ir paskutinį „TechHub“ pre-akceleratoriaus ciklą. Intensyviuose 12 savaičių mokymuose komandos su lektorių ir mentorių pagalba galės idėjas paversti realiu produktu, pasisemti verslo kūrimo žinių, prisistatyti investuotojams.
Inovacijų agentūros ekspertai atliko informacinių ir ryšių technologijų (IRT) pasaulinių tendencijų apžvalgą. Pastebėta, kad didžioji dalis IRT sričių gali turėti reikšmingą poveikį įvairioms pramonėms šakoms, o dirbtinis intelektas – visoms. Įvertindama IRT svarbą, Europos Sąjunga (ES) planuoja ją stiprinti didindama investicijas. Vien Lietuvoje 2023–2030 m. laikotarpiu šis sektorius galės pasinaudoti net 1 mlrd. Eur finansavimu.
Vidurio ir vakarų Lietuvos regione veikiančios labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) kviečiamos kurti ekologiškus produktus. Ekonomikos ir inovacijų ministerija į tai planuoja investuoti 1 mln. eurų. Tai dar viena priemonė iš Lietuvos ekonomikai numatyto 1 mlrd. eurų plano, kuriuo siekiama sukurti daugiau galimybių Lietuvai.
Baigėsi misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų partnerių atranka – atrinkti trys stipriausi konsorciumai, kuriems keliamas tikslas svariai prisidėti prie visuomenės problemų sprendimo. Bendra laimėjusių konsorciumų planuojamų įgyvendinti projektų suma siekia beveik 130 mln. Eur, o daugiau nei pusė sumos bus finansuojama iš Europos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano. Programas inicijuoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) patirties turintiems verslams siunčiama nauja ES investicijų banga ir suteikiama galimybė didinti konkurencinį pranašumą rinkoje. Naujieji 15 mln. Eur ir 20 mln. Eur vertės kvietimai InoPažanga ir InoBranda tęsia pernai skelbto kvietimo InoStartas pradėtas veiklas. Pareiškėjai gali sulaukti iki 2 mln. Eur finansavimo savo MTEP projektams įgyvendinti, taip pat siekti de minimis finansavimo patentavimo ar produkto parengimo rinkai veikloms. Į lėšas gali pretenduoti sunkumų nepatiriantys Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione veikiantys verslai – pažengę arba brandūs inovatoriai.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija pagal priemonę „InoStartas“ paskirstė beveik 1,8 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicijų lėšų 11-ai pradedančiųjų inovatorių projektų. Finansavimą gavo Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių miestuose, Alytaus, Klaipėdos, Utenos, Mažeikių, Panevėžio ir Utenos rajonuose bei Kazlų Rūdos savivaldybėje veikiančios įmonės.
Pasibaigus ES investicijų kvietimui ,,AEI pramonei“, Inovacijų agentūra sulaukė 266 unikalių projektų įgyvendinimo planų, iš kurių penktadalį pateikė didelės įmonės, o likusius – labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ). Viso Lietuvos pramonės bendrovės prašė skirti beveik 39 mln. Eur atsinaujinančių energijos išteklių diegimui, nors kvietime buvo numatyti – 10 mln. eurų. Ekonomikos ir inovacijų ministerija finansavimą padidino iki 31,87 mln. Eur visiems 226 reikalavimus atitinkantiems projektams finansuoti – jau pasirašomos pirmosios sutartys ir paskirstyta beveik 20 mln. eurų.
Paskelbtas 42 mln. eurų kvietimas gauti finansavimą pramonės įmonėms, veikiančioms Kauno, Šiaulių ir Telšių regionuose. Šiomis lėšomis bus mažinama priklausomybė nuo iškastinio kuro naudojimo ir atnaujinama įranga – ji taps ekologiškesnė ir pritaikyta mažiau taršiam kurui.
Rugsėjo 7-ąją jau 11-ąjį kartą vyks tarptautinis ir didžiausias Lietuvoje startuolių reginys „Startup Fair. Adapt 2023“. Šiemet scenoje pranešimus skaitys žinomi ekspertai iš JAV, Olandijos, Jungtinės Karalystės ir kitų šalių. Planuojama, kad renginyje dalyvaus dar daugiau tarptautinių investuotojų – su startuoliais jie susipažins individualiuose susitikimuose ir stebėdami startuolių pasirodymų kovas „Pitch Battle“.
Inovacijų agentūros ekspertai parengė naują studiją, kurioje apžvelgiamos vandenilio iš atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybos ir naudojimo Lietuvos pramonėje galimybės. Remiantis skirtingais scenarijais, prognozuojama, kad ateityje – nuo 2026 m. iki 2050 m. – galėtų būti pagaminta nuo 20 tūkstančių iki net 320 tūkstančių tonų vandenilio iš atsinaujinančios energijos šaltinių. Šis potencialus vandenilio gamybos augimas galėtų padėti sumažinti Lietuvos priklausomybę nuo iškastinio kuro ir prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.
Inovacijų agentūra skelbia 8,5 mln. Eur vertės kvietimą, kuriuo siekia paskatinti startuolių vystymąsi ir plėtrą Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione. Čia startuolių kūrimasis bus skatinamas rengiant hakatonus bei teikiant preakseleravimo ir inkubavimo paslaugas. Pastarąsias startuoliams teiks inovacinę veiklą vykdantys mokslo ir technologijų parkai, atviros prieigos centrai, verslo inkubatoriai, verslo informaciniai centrai ir kiti juridiniai subjektai, kurie projektinėms veikloms įgyvendinti galės prašyti nuo 200 tūkst. iki 850 tūkst. eurų ir šiomis lėšomis finansuoti galės iki 85 proc. projekto metu patirtų išlaidų.
NATO ryšių ir informacijos agentūra (NCIA) kviečia pelno nesiekiančias organizacijas, pavyzdžiui, nacionalines gynybos laboratorijas ir mokslo bei tyrimų institucijas, dalyvauti naujoje pelno nesiekiančios organizacijos (NKPF) sistemoje. Ši sistema leis pelno nesiekiančioms organizacijoms dalyvauti NATO pirkimų procesuose ir gauti finansavimą savo projektų vykdymui.
Praėjusią savaitę Inovacijų agentūros projekto „TechHub“ startuolių pre-akceleratoriaus absolventai investuotojams pristatė savo kuriamus produktus ir paslaugas. Komandos siekia proveržio įvairiose srityse – dirbtinio intelekto, blokų grandinių (angl. blockchain), mados, mitybos, tvarumo ir kitose sferose. Aštuntojo ciklo laimėtoju šįkart tapo startuolis „Micapass“, kuriantis įrankį, kuris atlieka automatizuotą pinigų plovimo (AML) patikrinimą kriptovaliutų rinkos dalyviams.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia kvietimus įmonėms, planuojančioms įgyvendinti inovacijų projektus Vidurio ir vakarų Lietuvos regione. Pagal kvietimą „InoPažanga“, skirtą pažengusiems inovatoriams, planuojama paskirstyti 20 mln. eurų, o pagal kvietimą „InoBranda“ brandiems inovatoriams – 15 mln. eurų investicijų. Šios priemonės – iš suplanuoto beveik 1 mlrd. eurų plano, kuriuo siekiama sustiprinti Lietuvos ekonomiką.
Kitą savaitę, liepos 20-21 dienomis Vilnius taps elektroninės prekybos milžinės „Amazon“ geriausių pardavėjų susitikimo vieta. Inovacijų agentūros kartu su „Orange Klik“ organizuojamoje tarptautinėje konferencijoje „Seller Fest Baltics“ savo sėkmės istorijomis dalinsis pranešėjai iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Jungtinės Karalystės, Izraelio, Airijos, Lenkijos ir Baltijos šalių.
Inovacijų agentūra skelbia 12 mln. Eur vertės kvietimą „MVĮ skaitmeninimas“, kuriuo mažos, labai mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) visoje Lietuvoje galės finansuoti elektroninės prekybos sprendimų diegimą, o taip pat produktų ir paslaugų vizualizacijos kūrimą. Pernai Lietuvoje, Duomenų agentūros duomenimis, beveik pusė (46,2 proc.) vidutinių ir trečdalis (34,9 proc.) mažų įmonių vykdė elektroninę prekybą, todėl kvietimas yra aktualus reikšmingam skaičiui bendrovių.
Europos Komisija paskelbė 2023 m. Europos inovacijų švieslentės rezultatus. Lietuvos inovacijų ekosistema pasiekė aukščiausią išsivystymo lygį per visą istoriją. Pagal ilgalaikę inovacijų ekosistemos pažangą mūsų šalis šiemet užima 6-tą vietą tarp kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių narių, o bendrai šioje švieslentėje Lietuva išlaikė savo poziciją ir yra 19-oje vietoje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 5 mln. eurų kvietimą „Expo galimybės pažangiems“ Sostinės regione veikiančioms labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ).
Europos Komisija pristatė naują Skaitmeninės Europos programą (angl. Digital Europe programme), skirtą skatinti skaitmeninę transformaciją Europoje ir įgyvendinti ilgalaikę strategiją siekiant ekologiškesnės ir labiau skaitmeninės Europos.
Startuolių kasdienybėje netrūksta iššūkių – konkurencingoje aplinkoje jie privalo būti novatoriški, greiti, kūrybingi. Visgi, populiarėjant dirbtiniam intelektui (DI), daugelis startuolių (ir ne tik) jau įtraukia DI įrankius į savo kasdienes užduotis. Šiame straipsnyje apžvelgsime DI sprendimus, ateitį ir įrankius, kurie gali padėti startuoliams skaitmeninės rinkodaros srityje: analizuoti klientų duomenis, numatyti ateities tendencijas, automatizuoti procesus, kurti suasmenintą klientų patirtį.
Jau galima susipažinti su nauja Inovacijų Agentūros analitikų parengta ataskaita pagal studiją „Lietuvos pramonės žalioji transformacija 2050: Didžiausią ŠESD pėdsaką turinčių apdirbamosios pramonės sektorių analizė, scenarijai ir rekomendacijos“.
Birželio 29 d., po pietų, Inovacijų agentūros svetainė kc.inovacijuagentura.lt bus išjungta kelioms valandoms. Bus vykdomi techniniai darbai, po kurių Inovacijų agentūros namai internete pakeis savo adresą iš kc.inovacijuagentura.lt į inovacijuagentura.lt ir bus gerokai atnaujinti.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 12 mln. eurų kvietimą gauti finansavimą elektroninės prekybos sandorių sprendimams diegti ir vaizdinei konfigūracijai kurti ir tobulinti.
Jonė Kalendienė, Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė
Įmones, ketinančias teikti projekto įgyvendinimo planus pagal kvietimą „Expo klasteris“, Inovacijų agentūra kviečia į individualias nuotolines konsultacijas.
Reaguodama į itin didelį verslo poreikį pasinaudoti atsinaujinančių energijos išteklių priemone, Ekonomikos ir inovacijų ministerija iškart ėmėsi veiksmų ieškodama sprendimo, kaip galėtų padidinti galimą finansavimą. Vietoj suplanuoto 10 mln. eurų finansavimo, rastas sprendimas sumą padidinti iki 31,87 mln. eurų, kad visi 226 reikalavimus atitikę pramonės įmonių projektai gautų prašomą finansavimą.
Atsinaujinusi Inovacijų agentūros eksporto lyderių programa „Sparnai“ įpusėjo: eksporto kompetencijų stiprinimo specializaciją pasirinkę Kauno technologijų universiteto (KTU) studentai baigė pirmąją stažuočių rotaciją eksportuojančiose Lietuvos įmonėse. Studentai įmonėse atliko tikslinių rinkų analizes, dalyvavo tarptautinėse verslo parodose, padėjo ieškoti naujų užsienio partnerių ir panaudodami studijų žinias plėtė savo kompetencijas tarptautinių pardavimų srityje.
Paskelbtas kvietimas startuoliams ir inovatoriams teikti paraiškas ir dalyvauti NATO gynybos inovacijų akceleratoriaus Šiaurės Atlanto regionui (DIANA) iššūkių programoje. Veiklą pradedančios įmonės ir visi inovatoriai gali dalyvauti trijuose bandomuosiuose iššūkiuose.
Šiandien paskelbto „Startup Genome“ 2023 m. reitingo duomenimis Lietuvos startuolių ekosistema lyginant su praėjusiais metais pakilo į 20 pozicijų aukštesnę grupę. Tarp 100 kylančių viso pasaulio startuolių ekosistemų mūsų šalis dalinasi vietas nuo 41 iki 50, kai pernai buvome 61–70 vietos grupėje.
Atlikus išsamų Lietuvos startuolių sektoriaus tyrimą paaiškėjo, kad didžioji dalis startuolių savo veiklą vykdo verslui skirtos programinės įrangos, finansinių technologijų ir sveikatingumo srityse. Nuo šiol visa pagrindinė informacija apie Lietuvos startuolius pasiekiama atnaujintoje Lietuvos startuolių duomenų bazėje.
Pastaraisiais metais ekonominių veiklos sunkumų patiriančios ir nuo pandemijos dar neatsitiesusios Lietuvos regionų mažos ir vidutinės (MVĮ) įmonės sieks greitesnio atsigavimo su ES investicijų pagalba. Inovacijų agentūra atrinkto 64 įmones, kurios gaus ES finansavimą įsigyti profesionalias konsultacijas antikriziniam veiklos valdymo planui sudaryti ir įsipareigoja jo laikytis.
Inovacijų agentūros analitikai atnaujino Lietuvos savivaldybių verslumo rodiklių duomenų bazę ir regioninės ekonomikos apžvalgas. Ekspertai nustatė ekonominius skirtumus ir atotrūkį tarp šalies apskričių, o tam stabilizuoti ir subalansuoti rekomenduojama didinti aukštesnio produktyvumo veiklų potencialą apskrityse.
Traukos sistemas komerciniam transportui gaminanti bendrovė „Elinta motors“ sukūrė 600 kW elektrinę galios sistemą su inovatyviu silicio karbido variklio valdikliu. Pastaroji leis inovatyvų variklį pritaikyti ne tik vilkikams ir kitam komerciniam transportui, bet ir autobusams, žemės ūkio, statybų technikai ar net laivams. Dalį savo projektų veiklų bendrovė įgyvendino pasinaudojusi ES investicinėmis lėšomis, o matydama investicijų į MTEPI naudą, toliau ketina didinti investicijas su Inovacijų agentūros pagalba.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijos iniciatyva bus pradėta kurti praktinių technologinių žinių ir sprendimų apsikeitimo platforma „Industry 4.0 Lab“, kuri prisidės prie Lietuvos pramonės sektoriaus perorientavimo į žiedinę ekonomiką. Šiai platformai kurti Ekonomikos ir inovacijų ministerija skirs 3,5 mln. eurų.
Kovo mėnesį buvo pasirašytas Lietuvos ir Izraelio dvišalio bendradarbiavimo susitarimas. Šiuo susitarimu siekiama skatinti abiejų šalių smulkaus bei vidutinio verslo įmones dirbti drauge, kuriant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikla grįstus produktus, pritaikytus tarptautinei rinkai. Inovatyvios smulkaus ir vidutinio verslo įmonės bendradarbiaudamos su Izraelio įmonėmis projektus gali rengti iki rugsėjo 11 d.
Inovacijų agentūros įsteigti bendradarbystės centrai „Spiečius“ skelbia jau tradicija tapusią „Vasara Spiečiuje“ akciją ir kviečia iki pat rudens nemokamai naudotis beveik 100 darbo vietų. Visi, keliaujantys po Lietuvą ir ieškantys sau ar komandai įkvepiančios darbo erdvės, gali darbuotis bet kuriame „Spiečiuje“, kurie veikia net trylikoje miestų.
Inovacijų agentūrai keliamas ambicingas tikslas iki 2025 metų transformuoti aukštos pridėtinės vertės ekonomiką ir suformuluota ilgalaikė vizija iki 2030 metų išvystyti globaliai stiprią Lietuvos inovacijų ekosistemą. Tai numatyta ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės patvirtintoje 2023 – 2025 m. laikotarpio Inovacijų agentūros veiklos strategijoje.
Inovacijų agentūra atliko tarptautinių inovacijų indeksų analizę – pastebėta, kad stipriausi Lietuvos skaitmenizacijos aspektai yra aukštas interneto ryšio prieinamumas verslui bei viešojo sektoriaus paslaugų skaitmenizacija. Nors inovacijų srityje augame, tačiau bendras Europos Sąjungos šalių progresas didėja dar sparčiau. Ekspertai pastebi, kad prie didesnio proveržio gali prisidėti informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srities stiprinimas – ji šiuo metu ir yra vienas iš Sumanios specializacijos prioritetų.
Inovacijų agentūra skelbia naują 4 mln. Eur vertės kvietimą „Expo klasteris“. Investicijomis planuojama skatinti į eksportą orientuotų labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) tinklo kūrimą ir augimą Vidurio ir vakarų Lietuvos regione. Finansuojamos veiklos, nukreiptos į MVĮ klasterių stiprinimą ir žinomumo didinimą, jungimąsi į tarptautinius tinklus, naujų eksporto rinkų paiešką ir esamų plėtrą. Paraiškas gali teikti klasteriams priklausančios MVĮ, klasterių koordinatoriai, kaip verslo asociacijos, prekybos, pramonės ir amatų rūmai. Didžiausia galima projektui skirti finansavimo lėšų suma – 320 tūkst. Eur, mažiausia – 170 tūkst. eurų.
Lietuvos regionuose įsikūrę verslai susiduria su įvairiausiais iššūkiais – pavyzdžiui, darbo jėgos sumažėjimu, konkurencija, žinių trūkumu. Inovacijų agentūros projekto „TechHub“ inovacijų ekspertės, ne kartą vedusios konsultacijas regionų verslams, pastebi pasikartojančius jų sunkumus ir teigia, kad nukreipus verslą tinkama linkme, jis gali sėkmingai augti ir nebijoti pokyčių rinkoje.
Jeigu kuriate ar neseniai pradėjote verslą, vertėtų nieko nelaukus išnaudoti Inovacijų agentūros sukurtų elektroninių įrankių galimybes. „Verslui atsakymai reikalingi čia ir dabar, o agentūros sukurti įvairūs elektroniniai įrankiai, platformos padeda greitai juos surasti ir sutaupyti laiko“, – sako Patricija Reut, Inovacijų agentūros Pažangos departamento direktorė. P. Reut pristatė įrankių galimybes bei nurodė, kuriais el. įrankiais pravartu naudotis verslams, norintiems būti priešakyje konkurentų.
Vilniaus universiteto Verslo mokykla, Inovacijų agentūra, Vyriausybės ir Seimo atstovai kartu su ekspertais, kitų šalių diplomatais, įmonių vadovais bei investuotojais šiandien vykusiame forume „Pasaulio verslumo įžvalgos: Lietuvos perspektyvos ir iššūkiai“ dalinosi Pasaulio verslumo stebėsenos (angl. Global Entrepreneurship Monitor, GEM) rezultatais, Lietuvos verslumo pokyčiais bei ateities tendencijomis. Lietuva į GEM tyrimą sugrįžo po beveik dešimtmečio pertraukos 2022 metais ir rikiuojasi tarp pirmaujančių šalių verslumo srityje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija, skatindama startuolių kūrimą, vystymą ir plėtrą, skelbia 8,5 mln. eurų kvietimą Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono verslui ir viešąsias paslaugas šiame regione teikiančioms viešosioms ir privačioms įstaigoms. Investicijos bus skirtos startuolių preakceleravimui ir inkubavimui, taip pat sudaroma galimybė startuoliams dalyvauti hakatonuose.
Jei įmonė naudoja elektroninį paštą, mobiliuosius telefonus ir kompiuterius su interneto ryšiu, turi interneto svetainę – jau gali tapti programišių taikiniu. Siekdami sustiprinti verslo atsparumą kibernetinėms grėsmėms „Google” kartu su Inovacijų agentūra pradeda bendradarbiavimą. Bendradarbiavimo pradžią žymi nuotoliniai mokymai visoms Lietuvos įmonėms „Saugus verslas internete: sužinok ir pritaikyk”.
Pasibaigus 2014-2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo kvietimui „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“, Inovacijų agentūra sulaukė 26 paraiškų iš labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ), siekiančių didinti savo konkurencingumą investuojant informacinių ir ryšių technologijų srityje. Kvietime buvo numatyta skirti iki beveik 3 mln. Eur Norvegijos finansinio mechanizmo investicijų, kurios bus skirtos pirmiesiems šešiems projektams, nepriklausomų ekspertų vertinimu surinkusiems didžiausius naudos ir kokybės balus.
Inovacijų agentūra skelbia kvietimą viešojo sektoriaus organizacijoms eksperimentuoti skaitmeninių technologijų srityje – bus skiriamas finansavimas įsigyti GovTech (inovatyvių viešojo sektoriaus technologijų) sprendimams. 2023 m. sprendimų kūrimui ir testavimui numatoma skirti iki 962 700 eurų.
Kosmoso sektorius yra vienas sparčiausiai augančių sektorių pasaulyje: vadovaujantis „Euroconsult” duomenimis, 2022 m. kosmoso ekonomika siekė apie 464 milijardus dolerių ir iki šio dešimtmečio pabaigos numatomas augimas iki 737 milijardų dolerių. Inovacijų agentūros „Space Hub“ grupės ekspertas Eigirdas Sarkanas pasidalino įžvalgomis apie šiandieninę kosmoso industriją ir galimybes lietuviams bei apžvelgė savo 3 savaičių stažuotės po JAV kosmoso sektorių įvykius.
Praėjusių metų pabaigoje Inovacijų agentūros organizuota verslo misija į Japoniją vienai iš Lietuvos robotikos įmonių jau atnešė pirmąjį kontraktą. Viešnagės metu viena Japonijos robotikos įmonė išreiškė susidomėjimą Lietuvoje sukurtu robotu, o šių metų pradžioje jį nusipirko.
Europos kosmoso agentūra (EKA) paskelbė rekomenduojamų finansuoti projektų sąrašą, į kurį įtrauktos net šešios Lietuvos verslo ir mokslo institucijų paraiškos. Lietuvos planuojamiems įgyvendinti projektams numatyta paskirstyti iki 1 mln. eurų.
Pasibaigus Inovacijų agentūros misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų partnerių atrankos paraiškų teikimo etapui, gautos aštuonios konsorciumų paraiškos. Iki birželio vidurio bus atrinkti trys stipriausi, kurie padės spręsti aktualias visuomenės problemas. Programų įgyvendinimui numatyta skirti net 77,7 mln. eurų. Jas inicijuoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Kartu su Lietuvos pristatymo užsienyje strategija „Lithuania Co-create“ sukurtas šalies kilmės prekės ženklas „Co-created in Lithuania“ paruoštas naudojimui. Lietuvos eksportuotojai ir eksportui besiruošiančios įmonės savo produktų pozicionavimą gali sustiprinti naudodami papildomą vertę teikiantį šalies kilmės prekės ženklą.
1 mlrd. eurų Lietuvos ekonomikai: klasterių įmonių eksportui skatinti – 4 mln. eurų
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 4 mln. eurų kvietimą pagal priemonę „Expo klasteris“ į klasterius susibūrusiam Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono verslui. Labai mažoms, mažoms ir vidutinėms įmonėms (MVĮ) bus sudaroma galimybė įsitraukti į tarptautines tinklų grandines, siekiant rasti naujų eksporto rinkų. Tai dar viena priemonė iš numatyto beveik 1 mlrd. eurų plano, kuriuo siekiama sustiprinti Lietuvos ekonomiką.
Europos Sąjungos siekis užtikrinti ekonomikos konkurencingumą mažinant jo įtaką klimato kaitai, nubrėžė dvi aiškias darbotvarkės kryptis: skaitmeninimą ir žaliąjį kursą. Keliami ambicingi tikslai ir reikalavimai palies ir pramonės sektorių, kuris yra vienas taršiausių bei labiausiai prisidedančių prie šiltnamio efekto. Vis dėlto griežtėjantys reikalavimai kartu sukuria ir daugiau galimybių verslui.
Netyčinis mygtuko paspaudimas, užkrėsto priedo atsisiuntimas, tas pats slaptažodis asmeninėms ir darbo paskyroms – žmogaus klaidos lemia daugiau nei 85 proc. kibernetinių incidentų. Siekdami padėti verslui apsaugoti savo veiklą, „Google“ drauge su Inovacijų agentūra pradeda nemokamus nuotolinius mokymus „Saugus verslas internete: sužinok ir pritaikyk”.
Startuolis be darniai veikiančios komandos nepasieks sėkmingų rezultatų. Tačiau kokia turi būti ideali startuolio komanda? Kokiomis savybėmis turi pasižymėti jos nariai? Kaip jie gali motyvuoti vienas kitą? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Inovacijų agentūros „TechHub“ pre-akceleratoriaus mentorė, verslo konsultantė ir inovacijų ekspertė Lijana Valančienė.
Inovacijų agentūros apžvalga parodė, kad Sumanios specializacijos prioritetinėse srityse veikiančios įmonės turi didelį potencialą ir demonstruoja daug žadančius rezultatus. Jų pridėtinė vertė ir darbuotojų skaičius auga daug greičiau nei Lietuvos ekonomikoje bendrai. Nors šių įmonių progresas didelis, pasiekti pasaulinius tempus trukdo pastaraisiais metais lėtėjantis jų eksporto ir apyvartos augimas.
Balandžio 25–26 d. Vilniuje vyks kas du metus Lietuvoje organizuojamas tarptautinis gynybos technologijų renginys „Baltic Miltech Summit“. Šių metų gynybos sektoriaus įmonių, politikos formuotojų ir inovatorių net iš 32 pasaulio šalių susitikimo tema itin jautri – visuomenių saugumas. Tad renginyje netruks temų tiesiai iš karo lauko, o diskusijose bus ieškoma sprendimų, kaip stiprinti regioninę gynybos technologijų ekosistemą.
Bendrovė „Stansefabrikken Automotive“ įgyvendino savo pirmąjį mokslo tiriamosios ir eksperimentinės plėtros (MTEP) projektą – pasitelkusi mokslininkus bei automatikos specialistus įdiegė inovatyvią metalo štampavimo proceso stebėjimo įrangą. Lietuvoje sukurti išmanieji įrankiai ir kontrolės įtaisai neturi atitikmenų Europoje ir leido bendrovei užtikrinti tikslesnę kokybės kontrolę kiekviename gamybos etape, sumažti gamybos prastovas ir didinti konkurencingumą Europos automobilių komponentų ir atsinaujinančios energetikos įrenginių rinkose. Į atnaujinimus bendrovė investavo 715 tūkst. Eur, iš jų – 178 tūkst. Eur skyrė Inovacijų agentūra iš ES investicijų lėšų pagal priemonę „Intelektas“.
Inovacijų agentūra paskelbė naują finansavimo kvietimą „Verslo pradžia“, skirtą Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione veiklą vystančių pradedančių verslų augimui paspartinti. Verslo pradžiai reikiamas paslaugas teiks verslo skatinimo organizacijos, kurios ir įgyvendins projektus.
Kaip Lietuvos verslininkams savo prekėmis ar paslaugomis sudominti pačios didžiausios pasaulyje rinkos vartotojus? Kodėl verta investuoti Lietuvoje? Ko reikia norint patekti į JAV rinką? Kokie yra patikimų verslo partnerių paieškos niuansai? Atsakymų į šiuos ir daugelį kitų aktualių klausimų bus ieškoma birželio 7 – 8 d. Čikagoje vykstančiame Šiaurės Amerikos Lietuvos verslo forume 2023 (North American Lithuanian Business Forum (NALB Forum)).
Tiek verslą pradedantys, tiek ilgesnį laiką verslaujantys asmenys, ieškodami atsakymų į jiems aktualius klausimus, susiduria su informacijos gausa, iš kurios atsirinkti jiems aktualiausią yra nelengva. Tokiais atvejais jų gidu tampa Inovacijų agentūra: verslininkams gelbėja ne tik agentūros konsultantai, bet ir pluoštą paslaugų bei įrankių verslui vienijanti „Verslininko kortelės“ platforma.
Šiandien Gamybos inovacijų slėnyje vyko atvirų durų diena, kurios metu verslo atstovai susipažino su gamybos inovatorių ekosistema, čia įsikūrusiomis gamybos įmonių laboratorijomis, apžiūrėjo ir išbandė virtualios realybės akinius, kurių pagalba Inovacijų agentūros iniciatyva demonstruojamos inovatyvios gamybos linijos.
Nuo balandžio 1 d. įsigaliojo nauja Inovacijų agentūros organizacinė struktūra, kurioje atsirado naujų į klientus orientuotų padalinių, optimizuota administracinė dalis, susistemintas organizacijos valdymas.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 3,8 mln. eurų kvietimą, kurio investicijomis bus stiprinamas Lietuvos Vidurio ir vakarų regione veikiantis smulkusis ir vidutinis verslas. Tai dar viena priemonė iš numatyto beveik 1 mlrd. eurų plano, kuriuo siekiama sustiprinti Lietuvos ekonomiką.
Įgyvendinant projektą, penkiolika pradedančiųjų dizainerių gavo stipendijas ir vertingos darbo patirties, o penkiolikai labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) – suteikta nefinansinė parama. Dizaineriai įmonėms sukūrė skaitmeniniais, inovacijų ir žiedinės ekonomikos principais grįstus dizaino sprendimus, padėsiančius didinti verslo konkurencingumą. Projekto veikloms skirtas 788,5 tūkst. Eur finansavimas, jį iniciavo Lietuvos kultūros taryba su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, administruoja – Inovacijų agentūra.
Vertinant inovacijų sistemą šalyje, dažniausiai stebimi mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) veiklos rodikliai. Inovacijų agentūros atlikta apžvalga parodė, kad MTEP veiklai skiriamos išlaidos Lietuvoje sparčiai auga, o daugiausiai jų turi verslo įmonių sektorius – 2021 m. jam teko didžiausia MTEP išlaidų dalis, kuri siekė net 49 proc. Nors tokia tendencija džiugina, 66 proc. Europos sąjungos vidurkio dar nepasiekėme.
Baigėsi paskutinis 2014 – 2021 Norvegijos finansinio mechanizmo („Norway Grants“) programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ informacinių ir ryšių technologijų srityje” kvietimas teikti projektus finansavimui gauti. Inovacijų agentūra sulaukė 26 paraiškų iš įmonių, siekiančių investuoti į naujus technologinius sprendimus, skirtus gamybos procesų skaitmeninimui, automatizavimui ir robotizavimui. Bendra prašoma finansavimo suma siekia 10 mln. Eur.
Siekdama plėsti Lietuvos startuolių ekosistemos potencialą, Ekonomikos ir inovacijų ministerija inicijavo 13 mln. eurų vertės pirkimą tarptautiniu mastu pripažintam akceleratoriui iš užsienio pritraukti.
Eksporto apimtys išlieka gana stabilios, o pagal vertę – kyla dėl augančių kainų. Inovacijų agentūros pristatytos eksporto prognozės nuteikia viltingai – lietuviškų prekių, paslaugų ir reeksporto vertė tebeaugs ir 2023, ir 2024 metais.
Tvarumo ekspertė, Inovacijų agentūros vykdomo projekto „TechHub“ mentorė ir lektorė, „ChangemakersON“ įkūrėja Simona Šimulytė buvo nominuota apdovanojimui „TOP 100 WOMEN in Social Enterprise“ socialinių inovacijų kategorijoje ir pateko į laimėtojų 100-uką. Simona yra pirmoji nominuota lietuvė tokiam apdovanojimui socialinių inovacijų kategorijoje per 15 metų. Tvarumo srityje dirbanti jau daugiau nei 13 metų, Simona dalijasi savo įžvalgomis apie tvarų verslą – koks jis iš tiesų turi būti.
Inovacijų agentūros vystomas projektas „TechHub“ per beveik trejus savo veiklos metus suorganizavo septynis pre-akceleratoriaus ciklus startuoliams – dabar projekto komanda ruošiasi paskutiniam, aštuntajam ciklui. Per šį laiką „TechHub“ pre-akceleravimo programą baigė 140 startuolių. Dalis jų jau sugebėjo pritraukti daugiau nei 5,7 mln. Eur lešų iš rizikos kapitalo fondų, verslo angelų ar ES paramos.
Lietuvos įmonės turi galimybę lengviau įsitraukti į tarptautines mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) iniciatyvas – verslų dalyvavimui tarptautiniuose šios tematikos renginiuose Inovacijų agentūra skirs 300 tūkst. Eur ES investicijų.
Inovacijų agentūros projekto „TechHub“ startuolių pre-akceleratoriaus absolventai investuotojams pristatė savo kuriamus produktus ir paslaugas. Inovatyvių technologijų pagalba jie siekia proveržio įvairiose srityse – tvarumo, dezinfekcijos, restoranų ir viešbučių, popieriaus, teisės ir kitose sferose. Šio ciklo favoritas buvo startuolis, sukūręs realų bakterijas naikinančio įrenginio prototipą.
Vakar buvo pasirašytas Lietuvos ir Izraelio dvišalio bendradarbiavimo susitarimas. Juo siekiama skatinti mūsų šalies ir Izraelio smulkaus bei vidutinio verslo įmones dirbti drauge, kuriant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros veikla grįstus inovatyvius produktus, orientuotus į tarptautinę rinką. Šis šalių bendradarbiavimas pradedamas jau patvirtintu projektu, kurio vertė – 1 mln. eurų.
Ne tik eksporto naujokams, bet ir pardavimų užsienio rinkose lyderiams aktualu žinoti bei sekti savo įmonės eksporto brandą. Inovacijų agentūros Eksporto diagnostikos įrankio dėka laiku pastebėtos silpnybės arba įžvelgtos naujos galimybės padeda verslui priimti sėkmingus eksporto plėtros sprendimus ir išlaikyti konkurencingumą.
Pasibaigus ES investicijų kvietimui ,,MVĮ atsigavimas“, Inovacijų agentūra sulaukė 98 paraiškų iš labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ), patyrusių finansinių sunkumų 2019-2021 m. laikotarpiu. Vidurio ir Vakarų regiono Lietuvos regiono įmonės prašo beveik 1 mln. Eur investicijų tolimesniam atsigavimui užtikrinti.
2022 m. rugpjūčio 17 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutarimu patvirtino naują 2021-2027 m. Sumanios specializacijos koncepciją, kurios tikslas – stiprinti mokslinių tyrimų ir inovacinius pajėgumus, kurti naujas technologijas bei auginti šalies konkurencingumą ir pozicijas globaliose rinkose.
Jau galite susipažinti su Inovacijų agentūros ekspertų paruošta Sumanios specializacijos strategijos (S3) stebėsenos ataskaita, kurioje rasite svarbiausių rodiklių analizę ir ekspertines įžvalgas apie S3 progresą.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbia 300 tūkst. eurų kvietimą, kuriuo pasinaudojusios tiek Sostinės regione, tiek Vidurio ir vakarų Lietuvos regione veikiančios įmonės galės gauti finansavimą dalyvauti tarptautinėse mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) iniciatyvose. Tai dar viena priemonė iš suplanuoto 1 mlrd. eurų plano skatinti Lietuvos ekonomiką.
Asociacijos „LitBAN“ vykdomasis direktorius, Inovacijų agentūros „TechHub“ pre-akceleratoriaus mentorius Justinas Pašys kasdien dirba su verslo angelais bei startuoliais – padeda kurti ryšius bei populiarinti ir pritraukti investicijas į juos Lietuvoje. Pakvietėme Justiną paprognozuoti Lietuvos startuolių ateitį bei pasidalinti vertingomis įžvalgomis su tais, kurie svarsto jį įkurti.
Mėnesį trukusio Inovacijų agentūros organizuoto Nacionalinio verslumo iššūkio rezultatai patvirtina, kad Lietuvos moksleiviai domisi verslu ir turi puikių verslo idėjų. Verslumo iššūkį priėmė 5 tūkst. šalies moksleivių iš 300 mokyklų, o didžiosios dalies mokinių rezultatai puikūs. Į iššūkį aktyviausiai įsitraukę Vilniaus Pilaitės gimnazijos moksleiviai jai iškovojo versliausios šalies mokyklos vardą, o Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleivis – perspektyviausios verslo idėjos vardą.
Įvairių sričių startuolius ir inovatorius, turinčius verslo idėjų, Inovacijų agentūra kviečia registruotis į „TechHub“ pre-akceleratorių. Intensyvių dvylikos savaičių trukmės mokymų metu atrinktos komandos galės paversti savo idėjas realiu produktu bei prisistatyti investuotojams. Aštuntasis pre-akceleratoriaus ciklas yra paskutinis – vyks nuotoliniu būdu, anglų kalba.
PET pakuočių gamybos bendrovė „Putokšnis“, valdanti prekinį ženklą „Doloop“, savo klientams gamina visiškai perdirbamas PET pakuotes, kurių gamybai sunaudoja iki 100 proc. perdirbamo plastiko. Išlaikyti pasaulinį konkurencingumą ir eksportuoti į daugiau nei 20 pasaulio šalių įmonei padeda maksimalus aplinkosauginio efektyvumo siekimas. Inovacijų agentūros ES investicijos įmonei padeda savo veikloje taikyti žiedinės ekonomikos principus ir mažinti neigiamą gamybos poveikį aplinkai.
Kiekvieno verslo tikslas – sėkmingi pardavimai. Tačiau pardavimo kelias nėra lengvas, nes susiduriama su didele konkurencija, ribotais ištekliais, finansavimo klausimais. Inovacijų agentūros vykdomas projektas „TechHub“ 2023 m. kovo 21 d. kviečia regioninio verslo vadovus dalyvauti Europos Sąjungos finansuojamame praktinių verslo auginimo įgūdžių seminare. Jo metu ekspertai suteiks įvairių žinių: nuo produkto vystymo, marketingo, pardavimų iki verslo finansavimo galimybių.
Nors mūsų šalies startuoliams, kaip ir daugeliui verslų, 2022-ieji metai buvo kupini iššūkių ir rekordinio 2021-ųjų metų investicijų lygio nepasiekė, „Dealroom“ duomenimis, Lietuvos startuolių ekosistema yra viena iš greičiausiai augančių Centrinėje ir Vidurio Europoje bei turi jau tris vienaragius. Pernai startuoliai padidino pajamas, įvyko iki šiol didžiausias lietuviško startuolio pardavimas, į valstybės biudžetą jie sumokėjo net 50 proc. daugiau mokesčių.
Moksleiviai vis dažniau ir drąsiau dar būdami mokyklos suole pradeda kurti verslus. Idėjų moksleiviams netrūksta – atkakliausiems pavyksta jas paversti ambicingais verslais. Šiuo metu visi Lietuvos moksleiviai gali greitai ir paprastai pasitikrinti, ar turi pakankamai žinių verslo pradžiai – dalyvauti Inovacijų agentūros organizuojamame Nacionaliniame verslumo iššūkyje.
Pagal Europos inovacijų švieslentę (EIS), Lietuva yra nuosaikių inovatorių šalių grupėje. Tačiau išsamiau pasižiūrėjus į Lietuvos regionų inovatoriškumą matyti didžiuliai skirtumai: sostinės regione veikia stipri inovacijų ekosistema, o likusiame Vakarų ir Vidurio Lietuvos regione kol kas inovacijų ekosistemos dar tik besiformuoja. Todėl siekiant mažinti Lietuvos regionų atotrūkį nuo sostinės, Inovacijų agentūra iki 2027 m. planuoja net 418 mln. Eur ES investicijų suma pastiprinti inovacijų diegimą regiono verslo įmonėse.
Kas du metus Lietuvoje organizuojamas tarptautinis gynybos technologijų renginys „Baltic Miltech Summit“ šiemet vyks jau trečią kartą. Balandžio 25–26 d. Vilniuje susitiks ir bendradarbiavimo galimybių ieškos Lietuvos, Baltijos regiono bei kitų NATO ir Europos Sąjungos šalių gynybos pramonės įmonės, politikos formuotojai, mokslinių tyrimų centrai ir inovatoriai.
Šiandien prasidėjo Inovacijų agentūros partnerių atranka misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų įgyvendinimui, kurioms numatyta skirti net 77,7 mln. eurų. Programų iniciatorės Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kviečia mokslo ir studijų institucijas bei verslo subjektus burtis į konsorciumus ir kartu spręsti aktualias visuomenės problemas.
Inovacijų agentūros drauge su Kauno technologijos universitetu (KTU) įgyvendinamos eksporto lyderių programos „Sparnai“ dalyviai baigė teorinį eksporto vadybos pasiruošimą ir pradeda praktines stažuotes Lietuvos eksportuojančiose įmonėse.
Prasidėjo registracija į Inovacijų agentūros organizuojamą verslo mentorystės programą, kuri vyks 13-oje miestų veikiančiuose bendradarbystės centruose „Spiečius”. Ilgiau nei pusmetį trunkančios verslo mentorystės programos metu, pažangos siekiantys smulkieji regionų verslininkai drauge su patyrusiais mentoriais spręs savo verslo problemas bei sieks išsikeltų tikslų. Prie šios programos taip pat kviečiami prisijungti ir ekspertai, norintys pasidalinti savo žiniomis bei papildyti 200 narių verslo mentorių tinklą.
Inovacijų agentūra kviečia dalyvauti 2023 m. intelektinės nuosavybės „WIPO Global Awards‟ apdovanojimuose, organizuojamuose Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos.
Lietuva turi ambicingą tikslą – iki 2030 m. įsitvirtinti tarp gyvybės mokslų lyderių ir pasiekti, kad šis sektorius kurtų 5 proc. šalies bendrojo vidaus produkto. Dar palankesnės sąlygos Lietuvos gyvybės mokslų ekosistemai inovuoti ir augti bus sudarytos rudenį, kai šio sektoriaus plėtros potencialas ir vertė užsienio auditorijai bus pristatoma per didžiausią Baltijos šalyse gyvybės mokslų renginį „Life Sciences Baltics“.
Inovacijų agentūra kviečia eksportuotojus prisistatyti jungtiniuose nacionaliniuose stenduose tarptautinėse verslo parodose. Šiemet atrinktos septynios tikslinės tarptautinės parodos užsienyje, kuriose bus pristatomos Lietuvos informacinių ryšių ir technologijų, gyvybės mokslų, lazerių, gynybos, inžinerijos sektorių eksporto galimybės.
Inovacijų agentūra kviečia 9-12 kl. moksleivius pasitikrinti savo verslumo žinias ir dalyvauti nacionaliniame verslumo iššūkyje. Iššūkio metu bus renkama ir versliausia Lietuvos mokykla bei didžiausio potencialo turinti moksleivio verslo idėja. Visų verslumo iššūkį priėmusiųjų mokinių ir į kampaniją įsitraukusių mokyklų atstovų laukia dovanos.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė trečiadienį Vilniuje susitikusi su Taivano skaitmeninių reikalų ministre Audrey Tang daugiausia dėmesio skyrė bendrų projektų įgyvendinimui skaitmeninio raštingumo ugdymo, finansinių technologijų ir inovacijų viešajame sektoriuje, skaitmeninimo srityse.
Inovacijų agentūra jau antrus metus iš eilės užtikrina „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamos praktinės moksleivių verslumo įgūdžių ugdymo programos „accelerator_x“ įgyvendinimą Lietuvos mastu. Pernai pratęsus finansavimą, „accelerator_x“ programoje verslumo įgūdžius sustiprino 1901 mokinys ir buvo įsteigtos net 488 mokomosios bendrovės.
Pastaruoju metu Lietuvoje vis dažniau kalbama apie įvairias kosmoso inovacijas, technologijų spartą bei lietuvių norą ir galimybes savo jėgas išbandyti šioje industrijoje. Pirmuoju žingsniu šalies studentams ir jauniesiems mokslininkams į tarptautinę kosmoso areną galėtų tapti Europos kosmoso agentūros (EKA) siūlomos stažuotės. Šiuo metu jose dalyvaujantys lietuviai atkreipia dėmesį, kad EKA dirba gana nedaug Lietuvos piliečių, o agentūra siekia išlaikyti šalių-narių atstovų proporcijas, todėl galimybių čia patekti turime kur kas daugiau nei Vakarų Europos šalių atstovai.
Inovacijų agentūra skelbia kvietimą mažoms ir vidutinėms įmonėms teikti paraiškas ir įgyvendinti gamybos procesų automatizavimo, robotizavimo ir skaitmeninimo projektus. Pagal 2014–2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programą „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“ numatyta paskirstyti 2,99 mln. eurų.