Kaip įmonėms „išplaukti“ į tarptautinius vandenis?
Nov 28, 2023 12:00 AM
Vis daugiau Lietuvos įmonių kaip niekad aktuali tampa užsienio partnerių paieška ir narystė įvairiuose tarptautiniuose klasteriuose ar vertės grandinėse. Tai vyksta dėl siekio pritraukti užsienio investuotojus inovacijoms kurti, jas plėtoti bei žengti į tarptautines rinkas. Tačiau kaip vykdyti veiklas užsienyje ir tai atlikti su kuo mažesne finansine rizika? Kaip įmonei pritraukti finansavimą ir išplaukti į tarptautinius vandenis nesant klasteryje? Atsakymus į šiuos klausimus įmonės galėjo išgirsti Lietuvos inovacijų agentūros ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos įgyvendindamo projekto InterInoLT renginyje „Bendradarbiavimas be sienų: klasteriai, inovacijos ir tarptautiniai finansavimo sprendimai“

Mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros (MTEP) ir inovacijų srities atstovai teigiamus bendradarbiavimo rezultatus pastebi ypač dažnai. Tai svarbu ne tik siekiant aukščiausių rezultatų, bet ir ieškant investuotojų, naujų rinkų. Ir nors Lietuvoje į mokslinius tyrimus, jų kūrimo infrastruktūrą ir eksperimentinės plėtros potencialo formavimą investuojama nemažai, tačiau to negana. Virsmas inovacijomis bei pajamomis neretai stringa.
Skatinant verslą konkuruoti ir dalyvauti tarptautinėse inovacijų programose, Lietuvos inovacijų agentūra kartu su didžiausiomis šalyje verslą bei pramonę vienijančiomis asociacijomis prieš pora metų susijungė siekdami stiprinti šalies pajėgumą. Taip pat palengvinti įsitraukimą į tarptautinius projektus ir tarptautinę erdvę. Visi InterInoLT projekto renginiai orientuoti į įmonių įsijungimą tarptautiniuose konsorciumuose, tarptautines vertės grandines, o projekto komanda dirba ir konsultuoja, kaip patekti ir įsitvirtinti šiose rinkose.
„Bendradarbiavimas tarp mokslininkų, verslininkų, viešųjų institucijų yra būtinas, siekiant kurti naujas idėjas bei inovatyvius produktus, kurie spręstų globalius iššūkius ir prisidėtų prie geresnės visuomenės gyvenimo kokybės. Siekdama spręsti kylančius iššūkius, Europa vis daugiau remiasi ir klasteriais, todėl tokie projektai – puiki galimybė sužinoti daugiau ir apie klasterių naudą, jų pridėtinę vertę bei galimybes lengviau pritraukti užsienio investicijas ar pasinaudoti įvairių finansinių programų teikiamomis galimybėmis“, - pasakoja Lietuvos klasterių tinklo prezidentas Gytis Junevičius.
Lietuviški klasteriai pritraukia ir pasaulines žvaigždes
Projekto InterInoLT renginyje „Bendradarbiavimas be sienų: klasteriai, inovacijos ir tarptautiniai finansavimo sprendimai“ buvo išsamiai pristatyta Lietuvos klasterių ekosistema, o dalyviai taip pat turėjo progą susipažinti, kaip šiuo metu lyderiaujančiam kūrybinių industrijų klasteriui Baltijos šalių regione „Baltic film & creative tech“ pavyko pasiekti proveržį Europos ir pasaulio horizontuose. Pastarasis gali pasiūlyti kone visas reikiamas paslaugas filmui, serialui, reklamai ar kitam audiovizualiniam turiniui filmuoti: pradedant viso projekto prodiusavimu ir gamybos planavimu, baigiant galutinio produkto platinimu Lietuvoje bei visame pasaulyje. Klasterio nariai gali pasirūpinti visomis smulkmenomis, kurių reikalauja užsakovai.
Toks paslaugų kompleksiškumas ir lankstumas padėjo į Lietuvą pritraukti didžiulius projektus. Klasteriui teko svariai prisidėti prie vienos didžiausių filmus ir serialus internete transliuojančių bendrovių „Netflix“ kurto bei „Emmy“ nominaciją laimėjusio mini serialo „Tokio Trial“ (liet. „Tokijo teismas“). Filmavimų metu Vilniuje autentiškai buvo atkurta dalis pokario Tokijo, o Didžiasalyje, buvusioje plytų gamykloje, vaizduojamos scenos po atominės bombos sprogimo. Televizijos ir internetinio turinio gigantas HBO mūsų šalyje taip pat filmavo net 2 itin didelius ir labai skirtingus serialus „Černobylis“ ir „Jekaterina Didžioji“.
„Europos horizontas“ – neišnaudotas potencialas
Vis dėlto verslui siekiant išeiti į tarptautines rinkas yra ir daugiau galimybių. Viena iš pagrindinių – 2021-2027 m. ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Europos horizontas“, su kuria verslo atstovai susipažino ir renginyje „Bendradarbiavimas be sienų: klasteriai, inovacijos ir tarptautiniai finansavimo sprendimai“.
„Europos horizontas“ yra pagrindinis ES instrumentas moksliniams tyrimams ir inovacijos remti bei pati ambicingiausia iki šiol pasiūlyta šių sričių finansavimo programa. Programoje gali dalyvauti tiek mokslininkai, tiek inovatyvus verslas. „Dalyvavimas „Europos horizonto“ programoje gali būti lemiamas žingsnis į ateities inovacijas – drąsios idėjos, tarpdisciplininis požiūris, dalyvavimas projektuose su partneriais užsienyje ir lemia sėkmę tarptautinėje mokslo ir inovacijų erdvėje“, - teigia InterInoLT projekto vadovė Jolanta Zubkauskienė.
EH programa – išskirtinė galimybė Lietuvos įmonėms, mokslo ir studijų institucijoms, organizacijoms kartu su užsienio partneriais įgyvendinti tarptautinius inovacijų projektus. Robotika, dirbtinis intelektas, daiktų internetas, didieji duomenys, išmani, žalia ir energetiškai tvari pramonė, lazerinės ir optinės, kosmoso, kvantumo technologijos – tai tik dalis sričių, kuriose kviečiama kurti inovacijas, rasti partnerių ir įgyvendinti tarptautinius projektus.
Verslo atstovai raginami nepamiršti naudotis ne tik InterInoLT projekto, „Europos horizontas“ programų galimybėmis, bet dalyvauti Inovacijų agentūros tarptautinės plėtros skatinimo veiklose – verslo misijose, eksporto klubuose, kompetencijų didinimo programose, nacionaliniuose stenduose, parodose.
Inovacijų agentūros ir Lietuvos pramoninkų konfederacijos kartu įgyvendinamos iniciatyvos „InterInoLT“ tikslas yra padėti Lietuvos įmonėms įsilieti į Europos inovacijų tinklą ir pritraukti lėšų inovacijoms kurti, plėtoti ir diegti Lietuvoje. Daugiau informacijos apie „InterInoLT“ ir ekspertų kontaktus rasite čia.
Renginį iš dalies finansuoja Europos regioninės plėtros fondas.