Finansavimas startuolių ekosistemos stiprinimui keliasi į regionus – 8,5 mln. Eur skirta fasilitavimui
Jul 18, 2023 3:42 PM
Inovacijų agentūra skelbia 8,5 mln. Eur vertės kvietimą, kuriuo siekia paskatinti startuolių vystymąsi ir plėtrą Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione. Čia startuolių kūrimasis bus skatinamas rengiant hakatonus bei teikiant preakseleravimo ir inkubavimo paslaugas. Pastarąsias startuoliams teiks inovacinę veiklą vykdantys mokslo ir technologijų parkai, atviros prieigos centrai, verslo inkubatoriai, verslo informaciniai centrai ir kiti juridiniai subjektai, kurie projektinėms veikloms įgyvendinti galės prašyti nuo 200 tūkst. iki 850 tūkst. eurų ir šiomis lėšomis finansuoti galės iki 85 proc. projekto metu patirtų išlaidų.

„Norime, kad daugiau žmonių kurtų verslą, naujus produktus, steigtų darbo vietas. Startuolių ekosistema yra vienas iš Lietuvos ekonomikos variklių, vien praėjusiais metais mūsų šalies startuoliai pritraukė 238 mln. eurų investicijų. Todėl kuriame daugiau galimybių pradėti verslą ir regionuose“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Startuolis kvietime suprantamas, kaip didelį potencialą̨ turinti ir inovacijomis savo veiklą grindžianti labai maža ar maža įmonė, veiklą pradėjusi ne vėliau kaip prieš penkerius metus.
„Daugybę metų fasilituojame Lietuvos startuolių ekosistemą ir matome, kad startuolio kūrimo pradžioje labai svarbu yra žinios, konsultacijos, mentorystė ir buvimas vienoje erdvėje su kitais inovatoriais. Šiuo metui apie 70 proc. Lietuvos startuolių veikia Vilniuje, tačiau matome potencialo bei norime paskatinti inovatyvių verslų kūrimą ir kituose Lietuvos miestuose bei regionuose“, – sako Roberta Rudokienė, Inovacijų agentūros padalinio „Startup Lithuania“ vadovė.
Naujoji priemonė padės inovatyvių idėjų turintiems potencialiems startuolių kūrėjams jas įgyvendinti suteikiant trūkstamas žinias bei kompetencijas preakseleravimo metu bei skatinant dalijimąsi žiniomis, tarpusavio bendravimą inkubavimo metu
„Sostinės regione startuoliai telkiasi dėl čia puikiai išvystytos infrastruktūros, visgi tikime, kad šalies regionai gali reikšmingai prisidėti prie Lietuvos startuolių ekosistemos augimo ir stiprinimo. Dėl to šiuo kvietimu siekiame sudaryti palankesnes sąlygas jiems augti bei kurtis Vidurio ir Vakarų Lietuvoje, skiriame lėšas produkto idėjos vystymui organizuojant hakatonus, preakseleravimo ir inkubavimo paslaugų teikimui“, – sako Giedrė Indriulienė, Inovacijų agentūros, Kūrybinių ir tarptautinių investicijų skyriaus vadovė.
Ji paaiškina, kad hakatonai yra intensyvūs kūrybiniai seminarai, kurių metu ne tik gimsta idėjos, bet ir sukuriami produktų prototipai ar koncepcijos.
„Tokie renginiai skatina žmones įgyvendinti savo inovatyvias idėjas bei padeda susiburti į komandas skirtingų kompetencijų ir patirties talentams, o sėkmingo startuolio kūrimui komanda – labai svarbi. Tiems, kurie jau turi verslo idėją, bus suteikiamos preaksleravimo paslaugos – padedama išsigryninti verslo modelį. Be to, Vakarų ir Vidurio Lietuvoje vykdantys veiklą startuoliai galės naudotis startuolių inkubatoriais, kuriuose bus teikiamos konsultacijos ir darbui pritaikytos patalpos su technine ir biuro įranga“, – projekto vertes startuoliams pabrėžia G. Indrulienė.
Nors startuoliai, veikiantys Vidurio ir Vakarų Lietuvoje, yra galutiniai šio kvietimo naudos gavėjai, jie naudą gaus de minimis principu ir į finansavimą pretenduoti negali.
Finansavimą gauti ir projektų įgyvendinimo planus gali teikti Vidurio ir Vakarų Lietuvos regione veikiantys inovacinę veiklą vykdantys mokslo ir technologijų parkai, atviros prieigos centrai, verslo inkubatoriai, verslo informaciniai centrai ir kiti juridiniai subjektai. Siekiant užtikrinti startuoliams teikiamų paslaugų kokybę, bus finansuojami tik tų pareiškėjų projektai, kurie per pastaruosius penkerius metus bus sukaupę patirtį ir vykdę su startuolių preakseleravimu, inkubavimu ar hakatonų organizavimu susijusias veiklas. Sulaukę finansavimo pareiškėjai aktyviai kvies startuolius įsitraukti į projektines veiklas ir plėtoti inovatyvias verslo idėjas.
Tinkamos finansuoti išlaidos yra projektą vykdančio personalo darbo užmokestis, komandiruočių ir transporto išlaidos Lietuvos Respublikoje, projekto veikloms vykdyti reikalingų patalpų eksploatavimo, būtinų baldų, kompiuterinės technikos, programinės įrangos, kitos įrangos, įrenginių ir kito ilgalaikio turto įsigijimo, kūrimo, modernizavimo ir lizingo išlaidos, o taip pat verslo modelių, strategijų rengimo, konsultacijų organizavimo, elektroninės leidybos, informavimo apie projektines veiklas ir panašių paslaugų įsigijimo išlaidos.
Projektinės veiklos turės būti pradėtos įgyvendinti per 2 mėn. nuo projekto sutarties pasirašymo datos ir užbaigtos per 36 mėn., bet ne vėliau kaip iki 2029 m. rugsėjo 1 d. Pateikti projektų įgyvendinimo planai bus vertinami ir reitinguojami pagal naudos ir kokybės kriterijus. Finansavimas bus skiriamas daugiausiai balų surinkusiems projektams, nežiūrint į tai, kada projektas buvo pateiktas.
Projektų įgyvendinimo planus priima Inovacijų agentūra, juos galima teikti iki šių metų rugsėjo mėn. 18 d. Išsamias šio kvietimo sąlygas galima rasti Europos sąjungos investicijoms skirtame tinklalapyje.
Ši priemonė yra dalis numatyto beveik 1 mlrd. eurų plano, kuriuo siekiama sustiprinti Lietuvos ekonomiką. Iki 2023 m. pabaigos apie 365 mln. eurų numatyta verslui, inovacijoms ir investicijoms, 320 mln. eurų – valstybės ir verslo skaitmenizacijai, 268 mln. eurų – žalesnei ekonomikai.