Naujienos »  2023 »  06 »  Atsigauti ir sustiprėti norintis smulkus ir vidutinis verslas diegs antikrizinius veiklos valdymo planus )

Atsigauti ir sustiprėti norintis smulkus ir vidutinis verslas diegs antikrizinius veiklos valdymo planus

Jun 9, 2023 12:00 AM

Pastaraisiais metais ekonominių veiklos sunkumų patiriančios ir nuo pandemijos dar neatsitiesusios Lietuvos regionų mažos ir vidutinės (MVĮ) įmonės sieks greitesnio atsigavimo su ES investicijų pagalba. Inovacijų agentūra atrinkto 64 įmones, kurios gaus ES finansavimą įsigyti profesionalias konsultacijas antikriziniam veiklos valdymo planui sudaryti ir įsipareigoja jo laikytis.

MVĮ shutterstock_2275072743.jpg

„Prieš pora metų kilusi pandemija ir ją sekę net du karantinai, tiekimo grandinių trūkinėjimas, energijos išteklių ir kitų žaliavų kainų augimas, infliacijos šuolis, geopolitinės problemos stipriai paveikė Lietuvos verslą ir ypač smulkias bei vidutines įmones. Siekiančios greitesnio verslo atsigavimo ir stiprinti verslo imunitetą krizėms, Lietuvos įmonės turi galimybę pasinaudoti ES finansavimu ir investuoti į ekonominių rizikų valdymo sprendimus“, – sako Iveta Paludnevičiūtė, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kanclerė.

Pretenduoti į finansavimą pagal priemonę „MVĮ atsigavimas“ įmonės galėjo nuo praėjusių metų lapkričio iki šių metų vasario pabaigos. Iš viso buvo gauti 99 projektų įgyvendinimo planai, jų atitikimą keliamiems atrankos kriterijams įvertinusi Inovacijų agentūra atrinko 64-is, kuriems skirtas finansavimas. 

Ši priemonė buvo skirta tik Vakarų ir vidurio Lietuvos regione veikiančioms mažoms ir vidutinėms įmonėms. Iš teigiamai įvertintų 64 projekto įgyvendinimo planų net 38-is pateikė įmonės, registruotos Kauno apskrityje, po 6 – Panevėžio ir Šiaulių, po 4 – Marijampolės, Alytaus ir Klaipėdos, po 1 – Tauragės ir Utenos apskrityse. 

Vertinant pagal sektorius, ši priemonė aktualiausia tapo įmonėms, užsiimančioms restoranų ir pagaminto valgio teikimo veikla (15 projekto įgyvendinimo planų). Antroje vietoje liko kelionių agentūrų veikla (7), trečioje - posėdžių ir verslo renginių organizavimas (4), ketvirtoje - viešbučių ir panašių laikinų buveinių veikla (3). Pastebėtina, kad tai sektoriai, labiausiai nukentėję per COVID-19 pandemiją.

Inovacijų agentūros vertinimu, bendra atrinktų projekto įgyvendinimo planų finansavimo suma siekia 622 742,5 eurų, o didžioji dalis pareiškėjų prašė maksimalios galimos sumos – 10 000 eurų.

Vienas iš dviejų prioritetinių atrankos kriterijų buvo vidutinis 2020 ir 2021 m. savo pačių pagamintų gaminių ir suteiktų pajamų kritimas, lyginant su 2019 m.

„Kaip paaiškėjo iš vertinimo, kai kurių Lietuvos įmonių pajamos pandemijos metu nukrito net iki 95,3 proc., o mažiausias pajamų kritimas atranką praėjusiose paraiškose sudarė 26 proc. - vardija  Sigita Skrebė, Inovacijų agentūros Verslo produktyvumo skyriaus vadovė, - visi pareiškėjai įsipareigojo iki projekto įgyvendinimo pabaigos pradėti taikyti antikrizinio veiklos valdymo, kaštų optimizavimo planus, kurių įsigijimą ir finansuoja priemonė „MVĮ atsigavimas“. Tikimės, kad skirtos investicijos padės sunkumų patyrusiems verslams susigrąžinti stabilumą ir atlaikyti Lietuvos ekonomikai dabar kylančius iššūkius.“

Su atrinktais pareiškėjais netrukus ruošiamasi pasirašyti finansavimo sutartis. Projekto vykdymo metu Inovacijų agentūra įmonėms teiks konsultacijas bei organizuos mokymus projektų vykdytojams. Projektams pabaigti  numatytas 12 mėnesių terminas.

Lietuvos ekonomikai stiprinti Ekonomikos ir inovacijų ministerija iki 2023 m. pabaigos planuoja įgyvendinti priemones, kurių bendra vertė sieks beveik 1 mlrd. eurų. Iš jų 365 mln. eurų numatyta verslui, inovacijoms ir investicijoms.

Visi galiojantys ir artimiausi kvietimai su išsamiais aprašymais ir sąlygomis skelbiami Inovacijų agentūros tinklalapyje. Taip pat Inovacijų agentūra teikia nemokamas konsultacijas verslo pradžios, plėtros bei tinkamų finansavimo priemonių pasirinkimo klausimais. 


©2021