Naujienos »  2023 »  11 »  Įvertintas Lietuvos pramonės atliekiškumas )

Įvertintas Lietuvos pramonės atliekiškumas

Nov 2, 2023 9:00 PM

Žiedinėje ekonomikoje pagrindinis tikslas yra maksimaliai padidinti ekonomikoje judančių produktų ir medžiagų vertę, naudojant kuo mažiau išteklių ir išmetant kiek galima mažiau atliekų. Siekiant sumažinti ekonominėse veiklose naudojamų neatsinaujinančių gamtos išteklių apimtis, kaip svarbiausi klausimai yra akcentuojami atliekų prevencija, susidarymas ir perdirbimas.

atliekiškumo rodiklis.jpg

Paskelbtoje studijoje nagrinėjamas atliekiškumo rodiklis, kuris leidžia įvertinti pramonės gebėjimą kurti kuo didesnę pridėtinę vertę, nedidinat atliekų arba generuoti kuo mažiau atliekų nemažinant gamybos apimčių.

Dokumente siūlomas pramonės atliekiškumo rodiklis ir detalizuojamos jo skaičiavimo galimybės. Taip pat palyginami Lietuvos ir ES šalių atliekiškumo rodikliai, apibendrinama rodiklio analizė bei pateikiamos atliekiškumo rodiklio panaudojimo galimybės. Taip pat studijoje pateikiamos išvados apie skirtingų Lietuvos pramonės sektorių atliekiškumą.

Cheminių ir chemijos produktų, svarbiausių vaistų bei gumos bei plastiko pramonės sektorius nuo 2014 iki 2020 metų, Lietuva buvo ES šalių sąraše paskutinė, t.y. 27-oje vietoje. Nors pastebėjome teigiamą tendenciją per šį laikotarpį, 2020 metais bendras gamybos atliekų kiekis (išreikštas tonomis 1 mln. Eur sukurtos pridėtinės vertės) sumažėjo net dvigubai, lyginant su 2016 metais.

Tuo tarpu popieriaus ir jo gaminių, spausdinimo bei įrašų laikmenų kopijavimo sektoriaus, 2020 metais atliekų tvarkymas 2020 metais buvo aukštesnis nei bendras ES vidurkis. Jei pažvelgsime į laikotarpį nuo 2014 iki 2020 metų, šio sektoriaus bendras gamybos atliekų kiekis (išreikštas tonomis 1 mln. Eur sukurtos pridėtinės vertės) šiek tiek svyravo, bet galima pastebėti augimo tendencijas.

Pilną Lietuvos pramonės atliekiškumo rodiklio apžvalgą galima rasti čia.

Dokumentas yra parengtas įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart Inotech pramonei)“.  Projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.


©2021