„ABF LT“: inovacijos aliuminio liejimo procese padeda būti žingsniu priekyje
Nov 28, 2023 8:56 PM
Mažeikiuose įsikūrusi aliuminio liejimo įmonė UAB „ABF LT“ ne tik viena didžiausių šios srities įmonių Baltijos šalyse, bet dar ir viena inovatyviausių. Ambicinga, inovacijas kurianti ir savo veikloje taikanti įmonė atrado savo konkurencinį pranašumą, todėl rinkoje pastebimos recesijos patys nejaučia – netgi priešingai: ateinančiais metais planuoja 30 proc. augimą. Įmonė 2020 m. prisijungė prie Inovacijų agentūros projekto, skatinančio gamybos procesų pramonėje skaitmenizavimą ir savo gaminių kokybės standartus kelia periodiškai įgyvendindama inovatyvius arba poveikį aplinkai mažinančius projektus – artimiausiuose planuose saulės elektrinės įrengimas bei perteklinės šilumos energijos panaudojimas apšildant pastatus.
![aliuminis.jpg aliuminis.jpg](/site/binaries/content/gallery/aliuminis.jpg)
Apie 80 proc. savo produkcijos bendrovė eksportuoja į Norvegiją, Švediją, Didžiąją Britaniją, Vokietiją ir kitas Europos Sąjungos šalis, kur pagrindiniai klientai yra elektronikos, hidraulikos, baldų, apšvietimo, žemės ūkio, žemės ūkio, statybos, energetikos, žvejybos ir geležinkelių įmonės. Ateityje numatoma didinti eksporto į Skandinavijos ir Baltijos šalis apimtis. Pasak UAB „ABF LT“ rinkodaros direktoriaus Karolio Jacinavičiaus įmonė vertindama savo technologinį unikalumą regione augimą sieja su liejamų produktų gamybos plėtra bei gamybos našumo didinimu skaitmenizuojant procesus.
Inovacijos – būtina sąlyga moderniai pramonei
Vita Urbanavičienė, Inovacijų agentūros inovacijų ekspertė sako, kad galimybės modernizuoti pramonės sektorių sparčiai plečiasi, tad atsirinkti, kurias naujoves taikyti savo įmonėje tampa iššūkiu net ir sektoriaus žinovams. „Didžiausia partnerystės nauda yra ta, kad mūsų, kaip inovacijų ekspertų žinios šiame lauke yra plačiausios ir atlikę inovacijų bei žiedinimo auditus įmonėje rekomenduojame konkrečius sprendimus, atnešančius daugiausiai naudos. Padedame susirasti partnerius, tam tikros technologijos kūrėjus, suvedame su reikalingomis mokslo institucijomis ir padedame gauti finansavimą MTEPI projektui“, – sako V. Urbanavičienė.
K. Jacinavičius pabrėžia, kad inovacijos anaiptol nėra kažkas sudėtingo ir sunkiai įgyvendinamo – dažniausiai tai gana paprasti sprendimai ar veiklos patobulinimai duodantys aiškiai juntamą teigiamą pokytį versle. Nuo 2020 m. atlikto pirmojo audito įmonė pritaikė du inovatyvius sprendimus savo veikloje. Pirmiausia, investavo į aukštesnio lygio automatizavimą aliuminio liejimo procese – įsigijo šlifavimo ir poliravimo robotus. Automatizavus šlifavimo ir poliravimo procesus gerokai sumažėjo išteklių sąnaudos ir išaugo efektyvumas, nes robotai gali dirbti ilgai, greitai išlaikydami aukščiausią apdailos kokybę.
2021 m. įmonėje buvo įdiegta automatinė duomenų atsarginių kopijų kūrimo įranga, užtikrinanti didesnį verslo ir gamybos duomenų saugumą. Automatinė atsarginių kopijų įranga padeda mažinti riziką ir užtikrinti, kad svarbiausi duomenys yra saugūs ir lengvai prieinami. Net ir po duomenų praradimo ar gedimo kritiškai svarbi galimybė juos atkurti – tai leidžia užtikrintai jaustis dėl verslo tęstinumo esant nenumatytiems įvykiams.
Perėjimui prie aplinkai neutralios gamybos ruošiasi iš anksto
K. Jacinavičius, sako, kad įmonė nuolat ieško naujų inovacijų diegimo galimybių, kurios gamybos procesą darytų efektyvesnį ir didintų darbo našumą bei kokybę. „Vykdome užsakomąją gamybą, todėl kurdami produktus turime gebėti prisitaikyti prie individualių klientų poreikių, kurie labai platūs ir apima 6 skirtingus sektorius. Dirbant su Skandinavijos šalimis, kyla aukštesni reikalavimai ne tik kokybei, bet ir tvarumui. Vadovaujantis Europos žaliojo kurso principais visa pramonė turės pereiti prie klimatui ir aplinkai neutralios gamybos, tad mes šiems pokyčiams ruošiamės jau iš anksto“, – sako „ABF LT“ rinkodaros direktorius.
Jis papildo, kad bendrovė pateikė paraišką ir dar šiemet įsidiegs saulės elektrinę, kuri sugeneruos iki 50 proc. elektros energijos, reikalingos aliuminio liejimui. Šio projekto suma siekia 470 tūkst. eurų, ir beveik 40 proc. bus finansuojama ES lėšomis.
Šiuo metu inovacijos taikomos gamybinėje bazėje taip, kad nekokybiškų detalių skaičius ženkliai sumažėtų, o pastarąsias būtų galima perdirbti sumažinant atliekų susidarymą ir gamybos energijos suvartojimą. Didžiausias broko kiekis atsiranda liejant detales iš aliuminio, dėl to nukenčia produktyvumas bei darbo našumas. Inovacijų agentūrai atlikus auditą pastebėta, kad problemų kyla dėl neefektyvaus vandens aušinimo, ypač vasarą, todėl rekomenduojama investuoti į specialų vandens aušinimo įrenginį bei naudoti vakuuminę sistemą, skirtą orui iš formos pašalinti prieš pilant išlydytą aliuminį. Šis sprendimas pasitarnautų dvejopai – aliuminis galėtų greičiau atvėsti, o pašalinus oro burbuliukus gerokai sumažėtų defektų.
Pasak V. Urbanavičienės įmonei pereinant prie tvarios pramonės svarbu rasti modernių žiedinimo, žalinimo, efektyvaus energijos vartojimo galimybių. „Atliekant 2023 m. žiedinį auditą pastebėta, kad liejimo procese išsiskiria didelis šilumos kiekis, kurį pasitelkus inovatyvias technologijas būtų galima panaudoti pastatų šildymui ar net elektros generavimui. Tikėtina, kad bendradarbiaujant su aukštojo mokslo įstaigomis bus rastas tinkamiausias energijos naudojimo efektyvumą didinantis sprendimas. Šiuo metu įmonėje tai viena iš prioritetinių tobulinamų sričių“, – sako inovacijų ekspertė.
Bendrovė siekia savo pavyzdžiu skatinti tvarumo pokyčius visoje aliuminio liejimo pramonės šakoje. Pasak K. Jacinavičiaus aliuminis yra 99 proc. perdirbama medžiaga ir pramonėje galima naudoti aliuminį, išgautą perdirbant metalo laužą ir rūšiuojamas skardines, arba pirkti žaliavą, pagamintą iš kasamo boksito. Pastarasis būdas turi itin neigiamą poveikį aplinkai, todėl „ABF LT“ siekia naudoti tik perdirbtą aliuminį ir to paties prašo iš savo tiekėjų.
Dokumentas yra parengtas įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart Inotech pramonei)“. Projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.