Konferencija „Tvari ateitis 2023“: Inovacijų agentūros vaidmuo ir iššūkiai žiedinėje ekonomikoje
Nov 29, 2023 10:15 AM
Inovacijų agentūra dalyvavo konferencijoje „Tvari ateitis 2023“, kur Inovacijų agentūros atstovai dalyvavo diskusijose bei skaitė pranešimą šiuo metu kaip niekad aktualia žiedinės ekonomikos tema. Buvo pristatyta Inovacijų agentūros analitikų komandos parengta studija apie antrinių žaliavų rinkų vystymą bei panaudojimo pramonėje galimybes.
![tvari lietuva.jpg tvari lietuva.jpg](/site/binaries/content/gallery/tvari-lietuva.jpg)
Romualda Stragienė, Inovacijų agentūros direktorė, diskutavo tema „Tvarumo svarba Lietuvos verslui: ko vis dar laukiame?“, o Teresė Škutaitė, Inovacijų agentūros Tyrimų ir analizės skyriaus verslo aplinkos vertinimo ekspertė, dalyvavo diskusijoje „Sizifo kančios – kodėl perdirbimas vis dar išlieka galvos skausmu?“, kur kalbėjo apie dabartinę Lietuvos perdirbimo sistemą – ar einame tinkama linkme, bei kur atsiranda didžiausios spragos. Justinas Didika, Inovacijų agentūros „ManuFuture Lab“ skyriaus srities vadovas, pristatė temą „Kelias į tvarią pramonę – žiedinė ekonomika ir antrinių žaliavų panaudojimas gamyboje“ bei pristatė Inovacijų agentūros indėlį skatinant žiedinę ekonomiką šalyje.
Pasak T. Škutaitės, vertinant žiediškumo rodiklį, nuo ES vidurkio atsiliekame beveik trigubai, tuo tarpu Belgija ir Nyderlandai šiuo aspektu yra lyderiaujančios šalys. „Norint pasiekti geresnių rezultatų šioje srityje, reikalingas horizontalus požiūris, įtraukiant Aplinkos apsaugos ministeriją, Ekonomikos ir inovacijų ministeriją bei pramonės atstovus. Mūsų parengtoje studijoje išskiriami pagrindiniai iššūkiai, susiję su atliekų tvarkymu nuo surinkimo iki perdirbimo pramonėje: namų ūkiuose daug atliekų vis dar neišrūšiuojama, yra problemų su decentralizuotu atliekų tvarkymo tinklu Lietuvoje, trūksta investicijų į aukšto lygio įrangą ir technologijas pramonėje. Taip pat pastebima, kad paklausos pusėje nepakankamas poreikis antrinėms žaliavoms, todėl jomis prekiauti nėra pelninga“, – sako T. Škutaitė.
Inovacijų agentūros indėlis į tvarų verslą
J. Didika akcentuoja tai, kad perėjimas prie klimatui neutralios ekonomikos yra įtvirtintas strateginis Lietuvos prioritetas, lydimas ir įvairių ES reguliavimo pokyčių. Su maždaug penktadaliu BVP sukuriamo vien iš apdirbamosios gamybos sektoriaus, Lietuva, iš esmės, yra pramoninė valstybė, tačiau ir sektoriaus aplinkosauginis pėdsakas, deja, ne ką mažesnis.
„Galime didžiuotis stipria pramone ir kartu skatinti aukštesnės pridėtinės vertės gamybą. Sėkmingas Lietuvos perėjimas prie klimatui neutralios ir žiedinės ekonomikos yra neatsiejamas nuo sklandžios pramonės sektoriaus dekarbonizacijos. Svarbu suprasti, kad dekarbonizacija ir žiedinės ekonomikos principų įgyvendinimas nėra vien draudimai ir reguliavimas – tai erdvė naujiems verslo modeliams, technologijoms ir inovacijoms“, – kalba J. Didika.
Inovacijų agentūra stipriai prisideda skatinant žiediškumo bei žaliųjų technologijų plėtrą. Jos veikla apima skirtingas subsidijas bei įmonių konsultavimą. Agentūra teikia paramą energijos suvartojimo efektyvumui didinti ir aplinką tausojančios infrastruktūros diegimui, palaikydama tokius projektus kaip EVE ir AEI pramonės iniciatyvos. Be to, ji remia tvarių produktų bei procesų kūrimą per programas, tokias kaip Žaliasis eksperimentas, EcoInovacijos ir kt. Taip pat suteikia subsidijas MTEP veikloms, pavyzdžiui, InoStartui, InoPažangai ir InoBrandai, skatinant įmonių augimą bei tarptautinės rinkos plėtrą. Agentūros veikla yra esminė formuojant aplinkai draugiškas inovacijas ir padedant įmonėms siekti tvaraus verslo augimo.
Delfi diskusija tema „Sizifo kančios – kodėl perdirbimas vis dar išlieka galvos skausmu?“ https://bit.ly/3GgI7HX
Daugiau studijų šia tema:
Antrinių žaliavų rinkos apžvalga
Lietuvos pramonės atliekiškumo rodiklis
Lietuvos antrinių žaliavų sistemos formavimas
ES veikiančios antrinių žaliavų rinkų platformos
Dokumentas yra parengtas įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart Inotech pramonei)“.
Projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.