Naujienos »  2023 »  02 »  „Dealroom“ duomenimis, Lietuvos startuolių ekosistema turi tris vienaragius ir yra viena greičiausiai augančių )

„Dealroom“ duomenimis, Lietuvos startuolių ekosistema turi tris vienaragius ir yra viena greičiausiai augančių

Feb 15, 2023 2:00 AM

Nors mūsų šalies startuoliams, kaip ir daugeliui verslų, 2022-ieji metai buvo kupini iššūkių ir rekordinio 2021-ųjų metų investicijų lygio nepasiekė, „Dealroom“ duomenimis, Lietuvos startuolių ekosistema yra viena iš greičiausiai augančių Centrinėje ir Vidurio Europoje bei turi jau tris vienaragius. Pernai startuoliai padidino pajamas, įvyko iki šiol didžiausias lietuviško startuolio pardavimas, į valstybės biudžetą jie sumokėjo net 50 proc. daugiau mokesčių.

III vienaragis.jpg

Šiandien pasirodžiusios „Dealroom“ apžvalgos duomenimis, vertinant nuo 2017 m. iki 2022 m., Centrinėje ir Vidurio Europoje Lietuva yra antra greičiausiai auganti startuolių ekosistema. Per penkerius metus jos vertė išaugo beveik 17 kartų ir šiuo metu yra vertinama 9,5 mlrd. eurų. Lietuvą lenkia tik Kroatija, kurios vertė per penkmetį išaugo beveik 20 kartų. Bendras Centrinės ir Vidurio Europos šalių startuolių ekosistemos augimo vidurkis – 4,2 kartai.

„Dealroom“ vertinimai mums suteikė ne tik vienos greičiausiai augančių startuolių ekosistemos statusą, bet ir oficialiai patvirtino trečią vienaragį, kuriuo tapo „Baltic Classifieds Group“. Apie įmonės potencialą būti vienaragiu jau žinojome ir anksčiau, įmonės rodikliai rodė ryškius signalus. Sveikinu įmonę ir visą komandą, o Lietuvą su tapimu trijų vienaragių šalimi“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Investicijos sumažėjo, bet pajamos augo

„Dealroom“ apžvalga rodo, kad 2022 m. Lietuvos startuoliai pritraukė 295 mln. eurų investicijų, o tai – beveik perpus mažiau nei 2021 m., kuomet jos siekė 465 mln. eurų. Didžiausią įtaką 2021 m. pritrauktų investicijų mastui turėjo įspūdingas „Vinted“ sandoris, kurio vertė siekė net 250 mln. eurų. Žvelgiant į ankstesnius rekordinius metus, praėjusių metų investicijų krepšelis juos gerokai lenkia: 2019 m. buvo pritraukta apie 170 mln. eurų, 2018 m. – 182 mln. eurų.

Tarp Centrinės ir Vidurio Europos šalių pagal rizikos kapitalo investicijų pritraukimą Lietuva užima 6-tą vietą ir trečią pagal pritrauktas investicijas vienam gyventojui. Didžiausios Lietuvos investicijos telkiasi Vilniuje – sostinės startuoliams tenka net 93 proc. visų šalies startuolių 2022 m. pritrauktų investicijų.

„Turėjome įtemptus 2022-uosius metus – prasidėjusį karą Ukrainoje, sudėtingą geopolitinę situaciją, didelius pokyčius ekonomikoje, todėl nenuostabu, kad ir investuotojai tapo atsargesni. Lyginant su 2021 metais, pernai rizikos kapitalo investicijos visame pasaulyje sumažėjo apie 35 proc., tad ne išimtis ir Lietuva. Nepaisant sudėtingo laikotarpio, mūsų šalies startuoliai sugebėjo ne tik išlaikyti, bet ir šiek tiek padidinti pardavimų pajamas – per metus jos išaugo 4 proc. ir siekė beveik 2,6 mlrd. eurų“, – teigia Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ skyriaus vadovė Roberta Rudokienė. 

Inovacijų agentūros duomenimis, pirmąjį 2022 m. ketvirtį startuolių pardavimų pajamos buvo beveik tokios pat kaip ir ankstesniais metais. Antrą ketvirtį, tikėtina, didelę įtaką turėjo prasidėjęs karas, tad pajamos smuko net 30 proc. lyginant su 2021 m. Tačiau trečią ketvirtį startuoliams pavyko pardavimų pajamas padidinti net 37 proc., o ketvirtą ketvirtį – 25 proc.

Dar vienas vienaragis ir didžiausias startuolio pardavimas

Investavimo sulėtėjimas nesutrukdė „gimti“ antram Lietuvos vienaragiui – 2022 m. balandžio mėnesį startuolis „Nord Security“ paskelbė apie pritrauktą 92 mln. eurų finansavimą, kuris įmonės vertę išaugino iki beveik 1,5 mlrd. eurų.

Kiti trys 2022 m. didžiausias investicijas pritraukę Lietuvos startuoliai: „Kevin“ – 61,6 mln. eurų, „Argyle“ – 51 mln. eurų, „Zenith Chain“ – 35 mln. eurų.

„Pernai Lietuvos staruolių ekosistema šventė ir didžiausią lietuviško startuolio pardavimą – įmonė „MailerLite“ buvo parduota už 84 mln. eurų. Mūsų žiniomis, įvyko ir dar bent keturi pardavimai, kurių sumos neskelbiamos, tai Lietuvos startuoliai „Searchnode“, „Teamgate“, „EddyTravels“, „Fullreach. Panašu, kad pasiekiame vis įspūdingesnių rezultatų, tampame labiau ir labiau matomi bei vertinami pasaulyje“, – džiaugiasi R. Rudokienė.

Startuolių indėlis į Lietuvos ekonomiką

Startuoliai tampa vis reikšmingesni Lietuvos ekonomikai – „Unicorns.lt“ ir „Startup Lithuania“ duomenimis, lyginant su 2021 m., jie sumokėjo net 50 proc. daugiau mokesčių į valstybės biudžetą, mokesčių suma siekė 297 mln. eurų.  

Nors viena dažniausiai startuolių įvardinamų problemų yra talentų pritraukimas, 2022 m. Lietuvos startuoliai toliau intensyviai samdė. Bendras darbuotojų skaičius startuolių įmonėse per metus išaugo 18 proc., jų skaičius siekė 17,4 tūkst. Penktadaliu pakilo ir atlyginimai, startuolių vidutinis atlyginimas siekė 3,5 tūkst. eurų.

„Dealroom“ apžvalgą inicijavo „Startup Lithuania“, „Practica Capital“, „Triniti Jurex“, „Go Vilnius“. Visą 2022 m. apžvalgą galima rasti čia.


©2021