Kai mūsų genai padeda kurti individualius vaistus: personalizuota medicina žengia iš ateities į dabartį
Jun 12, 2025 12:00 AM
Šešių mėnesių kūdikis JAV, sirgęs nepagydoma genetine liga, tapo pirmuoju pasaulyje pacientu, gavusiu personalizuotą CRISPR genų terapiją. Tai – ne fantastika, o proveržis, kuris gali tapti realybe ir Lietuvoje. Mokslininkų komanda iš Filadelfijos vaikų ligoninės ir Pensilvanijos universiteto pritaikė individualizuotą gydymą, pagrįstą konkrečia genetine mutacija, ir tai išgelbėjo gyvybę. Procesas nuo diagnozės iki gydymo truko vos pusmetį. Kada tokios galimybės gali pasiekti ir Lietuvos pacientus?

Kas yra personalizuota medicina ir kodėl ji svarbi?
Inovacijų agentūros Proveržio departamento vadovo Martyno Survilo teigimu, naujausios prognozės rodo, kad personalizuotos medicinos rinkos dydis išaugs iki 1,1 trilijono JAV dolerių 2032 metais.
„Spartus personalizuotos medicinos augimas ir vystymas parodo, kad tai yra labai svarbi gyvybės mokslų kryptis. O jos augimas Lietuvoje – tai ne tik naujas etapas sveikatos priežiūroje, bet ir galimas stiprus proveržis Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui. Turime aiškią ambiciją ne tik vytis pasaulio lyderius, bet ir juos lenkti“, – sako M. Survilas.
Personalizuota medicina – tai sveikatos priežiūros sritis, kurioje gydymo sprendimai grindžiami paciento genetiniais, biologiniais ir gyvenimo būdo duomenimis. Skirtingai nei tradicinė medicina, kuri remiasi standartizuotomis gydymo schemomis, personalizuota medicina leidžia taikyti individualius sprendimus – tiksliau diagnozuoti, prognozuoti ligos eigą ir paskirti efektyvesnį gydymą.
Šis požiūris ypač reikšmingas gydant sudėtingas, daugiamates ligas, tokias kaip onkologinės ligos, diabetas ar Alzheimerio liga. Genominės analizės, molekulinis profiliavimas, pažangūs diagnostikos metodai ir naujos kartos gydymo būdai, tokie kaip CAR-T ar genų redagavimas, keičia pacientų gydymo patirtį.
Lietuva: potencialas didelis, bet barjerų dar yra
M. Survilas atskleidžia, kad nepaisant stiprios gyvybės mokslų tyrimų bazės ir modernios sveikatos priežiūros infrastruktūros, Lietuva vis dar susiduria su reikšmingais barjerais, stabdančiais personalizuotos medicinos plėtrą.
„Inovacijų agentūros ekspertų atliktų interviu metu paaiškėjo, kad susiduriame su labai panašiais barjerais, kaip ir kitos Europos šalys. Turime fragmentuotą požiūrį: vieni dirba su duomenimis, kiti kuria produktus, dar kiti – rengia teisės aktus. Siekiant sumažinti barjerus, reikia ir personalizuotos medicinos ekosistemos susitelkimo, ir visų sričių apjungimo į vieną sistemą“, – pasakoja Inovacijų agentūros atstovas.
Pirmiausia, buvo identifikuotas suinteresuotų šalių sinergijos poreikis vienijantis akademinę bendruomenę, verslą, valdžios institucijas ir visuomenę. Šiuo metu koordinacijos stoka lemia fragmentišką inovacijų vystymą, o investuotojai gali vengti veiklos aplinkos, kurioje nėra aiškios vizijos.
Antra, teisinis neapibrėžtumas ir didelė administracinė našta stabdo pažangių gydymo metodų įvedimą. Genų redagavimo taikymo reglamentavimas dažnai miglotas tiek nacionaliniu, tiek Europos lygiu, o sudėtingos leidimų procedūros apsunkina naujų sprendimų įgyvendinimą.
Trečia, sveikatos sistemoje juntamas kompetencijų trūkumas – ne visi medikai pasirengę taikyti naujus metodus, o visuomenė vis dar per mažai informuota apie šios medicinos galimybes. Be to, aukštos tyrimų ir plėtros kainos mažina mažesnių įmonių galimybes įsilieti į rinką.
PRECISEU projektas: Lietuvos indėlis į Europos personalizuotos medicinos transformaciją
Į šiuos iššūkius siekia atsakyti „Europos Horizonto“ programos Regioninių inovacijų slėnių projektas PRECISEU (ang. PeRsonalised medicine Empowerment Connecting Innovation ecoSystems across EUrope), prie kurio prisijungė ir Inovacijų agentūra. Konsorciumas, vienijantis 25 partnerius iš 11 šalių, siekia išnaudoti regioninių inovacijų ekosistemų potencialą transformuojant sveikatos priežiūros sistemas.
Lietuva šiame projekte atlieka svarbų vaidmenį – koordinuoja analitines veiklas bei rengia žemėlapį, kuriame fiksuojamos tarptautinės personalizuotos medicinos iniciatyvos ir dalyviai.
„Personalizuota medicina yra ne tik ateities, bet ir jau šiandienos medicina, jei įveiksime egzistuojančius barjerus. PRECISEU projektas padės mums žengti į priekį greičiau ir kryptingiau“, – pabrėžia M. Survilas.
Projekto tikslas – kurti palankias rinkos, pramonės ir verslo sąlygas personalizuotos medicinos inovacijoms, skatinti pažangių terapijų vystymą ir užtikrinti sveikatos duomenų prieinamumą mokslui. Visa tai – pasitelkiant „Horizon Europe“ ir Valstybės biudžeto finansavimą.