Kai inovacijos tampa gynybos skydais: Ukrainos pamokos Europai
Apr 16, 2025 3:22 PM
Ukraina tapo gynybos inovacijų laboratorija – čia sprendimai kuriami ne metų metus, o testuojami karo lauke iškart po jų sukūrimo. Viena iš šio proveržio architekčių – Ukrainos gynybos inovacijų lyderė, Ukrainos vyriausybės platformos „Brave1“ vadovė Nataliia Kushnerska. Inovacijų agentūros į Lietuvą pakviesta ekspertė sako, kad ekstremalios sąlygos išgrynino principus, galinčius iš esmės pakeisti ir karo eigą, ir visos Europos gynybos strategiją. Ar Lietuva pasiruošusi šias pamokas paversti savo strateginiu pranašumu?

„Kad išlaikytume pranašumą, turime naujas idėjas greitai paversti realiais produktais fronte. Toks tempas įmanomas tik karo sąlygomis, kai kariuomenė nedelsiant suteikia grįžtamąjį ryšį. Ukraina šiandien laikoma globaliu gynybos inovacijų centru“, – sako N. Kushnerska.
Jos teigimu, greitis yra tik vienas iš komponentų. Svarbų vaidmenį atlieka ir tarpdisciplininis bendradarbiavimas – „Brave1“ jungia mokslininkus, gamintojus, kariuomenės atstovus ir investuotojus.
Vienas iš „Brave1“ siekių – kuo daugiau funkcijų perduoti mašinoms. Ukrainos patirtis su jūriniais dronais parodė, kad automatizuotos sistemos gali reikšmingai pakeisti karo eigą. Todėl Ukraina šiandien vysto dirbtiniu intelektu (DI) valdomus dronų spiečius, autonomines žemės transporto sistemas. Ilgalaikis tikslas fronte – visa logistikos grandinė, vykdoma robotų.
Investicijos telkiamos į sprendimus, kurie leidžia greitai reaguoti į besikeičiančią situaciją fronte. Prioritetas teikiamas autonominėms sistemoms, dirbtiniu intelektu grįstiems sprendimams ir realaus laiko duomenų apdorojimui. Tai suteikia galimybę priimti tikslesnius sprendimus, taupyti išteklius ir mažinti riziką kariams.
„Tuo pat metu vystome bendrą skaitmeninę infrastruktūrą: nuo DI sprendimų ir duomenų analizės iki elektroninės kovos ir palydovinės žvalgybos. Tai susieta sistema, leidžianti veikti greičiau, tiksliau ir efektyviau“, – pažymi N. Kushnerska.
Šių procesų katalizatoriumi tapo „Brave1“, kuri sujungė jau daugiau nei 1500 kūrėjų ir padėjo pateikti virš 3500 inovatyvių sprendimų. Platforma veikia kaip „vienas langelis“, spartinantis produktų testavimą, standartizavimą pagal NATO reikalavimus ir diegimą fronte. Be to, tai ir investicinė terpė, kuri padeda pritraukti skaidrią paramą iš daugiau kaip 350 investuotojų iš 35 šalių.
Pasak N. Kushnerskos, svarbiausia pamoka Vakarams – tai, kad demokratinis atsakas turi būti ne tik kolektyvinis, bet ir greitas: „Mes esame pasirengę dalintis savo sukaupta patirtimi, kad visos Europos saugumo architektūra būtų stipresnė“, – pabrėžia ji.
Lietuvos ambicija – tapti gynybos inovacijų centru Baltijos regione
Lietuva supranta gynybos inovacijų svarbą ir aktyviai stiprina aukštųjų technologijų sektorių. Verslas ir mokslas skatinami įvairiomis priemonėmis: vystomi bendradarbiavimo projektai su kariuomene, investuojama į talentų ugdymą, o balandžio pradžioje startavo priemonė „Gynybos inovaciniai čekiai“, padėsiantys technologijoms greičiau pasiekti praktinį pritaikymą.
„Gynybos technologijų plėtra yra ne tik nacionalinio saugumo klausimas, bet ir strateginė ekonomikos augimo kryptis. Kurdami terpę, kur verslas, mokslas ir valstybė veiktų išvien, stipriname NATO pajėgumus, vystome aukštos pridėtinės vertės sprendimus ir atveriame naujas galimybes Lietuvos eksportui“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas.
Anot jo, tam reikia stiprios inovacijų ekosistemos ir veikiančios ne pavieniui, o jungiančios valstybės, kariuomenės, verslo ir mokslo kompetencijas.
„Kai šie pasauliai pradeda veikti išvien, atsiveria galimybės kurti sprendimus, kurie ne tik sprendžia šiandieninius iššūkius, bet ir plečia patį gynybos technologijų lauką. Pažangios priemonės, tokios kaip dirbtinis intelektas ar duomenų analizė, jau dabar turi potencialo vystyti technologijas, svarbias sprendimų priėmimui ir situacijos valdymui“, – sako Inovacijų agentūros „ManuFuture Lab“ skyriaus vadovė Sigutė Stankevičiūtė.
„Baltic Miltech Summit“ – platforma partnerystėms ir proveržiui
Šių pokyčių fone Vilnius gegužės 7 d. taps tarptautinių gynybos inovacijų centru – čia vyks „Baltic Miltech Summit 2025“, kurį organizuoja Inovacijų agentūra ir Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos, bendradarbiaujant su Ekonomikos ir inovacijų bei Krašto apsaugos ministerijomis.
Renginyje dalyvaus daugiau nei 700 dalyvių, 200 gynybos ir saugumo įmonių iš daugiau nei 30 šalių, tarp jų – NATO valstybių nariai ir strateginiai partneriai. Šiemet planuojama plati programa: tarptautinė konferencija, B2B susitikimai, Lietuvos startuolių paroda, investuotojų sesijos, taip pat hakatonas, organizuojamas kartu su „European Defence Tech“ ir „Brave1“.
Gegužės 8 d. Pabradės poligone vyksiantis „Live Firing Show“ leis realiomis sąlygomis susipažinti su naujausia karine įranga – nuo radarų ir sensorių iki prieštankinės ginkluotės bei bepilotės technikos.