Lietuvos agrobiotechnologijų lyderė „Nando“ į modernią įrangą investavo beveik 1,3 mln. eurų
Jan 28, 2025 9:42 AM
Lietuvoje sukurta automatizuota fermentacijos linija prisideda prie tvaraus ūkininkavimo visame pasaulyje. Lietuvos biotechnologijų įmonė „Nando“ įgyvendino įspūdingą projektą – pasinaudojusi Inovacijų Agentūros programos „Norway Grants“ finansavimu, bendrovė suprojektavo ir įdiegė automatizuotą fermentacijos liniją, kuri jau prisideda prie tvaraus bei efektyvaus ūkininkavimo tūkstančiuose ūkių visame pasaulyje.
![social (12).jpg social (12).jpg](/site/binaries/content/gallery/social-12.jpg)
Mikrobiologinius sprendimus augalų augimo gerinimui, gyvulininkystės efektyvumui didinti bei aplinkosaugos problemoms spręsti kurianti įmonė savo veiklą pradėjo daugiau nei prieš 18 metų. Per šį laikotarpį „Nando“ sukūrė daugiau nei 50 specializuotų mikrobiologinių produktų portfelį, įskaitant tokius populiarius produktus kaip „Bio NPK Powder S“, „BioTero“ ir „PeriPlus Leaf“, gerai žinomus tiek Lietuvos, tiek daugiau nei 20 pasaulio šalių rinkose.
„Mūsų produktai yra naudojami daugiau nei 35 000 ūkių, o eksporto rinkos apima tokias šalis kaip Estija, Australija, Lenkija, Didžioji Britanija ir net Zimbabvė. Didžuojamės, kad galime prisidėti prie tvaresnio pasaulio ir padėti ūkininkams didinti savo efektyvumą“, – pasakoja „Nando“ vadovas Justinas Taruška.
Anot įmonės vadovo, „Nando“ iš konkurentų išsiskiria produktų moksliniu pagrįstumu ir tyrimais paremtais rezultatais.
„Remiamės pažangiomis biotechnologijomis, kurios užtikrina efektyvumą ir tvarumą, taip pat atliekame tyrimus skirtingose klimato zonose ir sąlygose. Be to, ne tik tiekiame produktus, bet ir konsultuojame ūkininkus, juos edukuojame, kaip optimizuoti produktų naudojimą, atsižvelgiant į vietines sąlygas. Galiausiai, glaudžiai bendradarbiaujame su platintojais, o tai padeda mums efektyviai veikti rinkoje ir greitai reaguoti į kintančius ūkininkų poreikius“, – teigia J.Taruška.
„Norway Grants“ finansavimas – strateginis žingsnis į ateitį
Įmonės dalyvavimas „Norway Grants“ programoje buvo strategiškai svarbus žingsnis siekiant toliau didinti konkurencingumą ir kurti inovatyvius sprendimus. Pagrindinis projekto tikslas – suprojektuoti įdiegti didelės skalės aukšto automatizacijos lygio produktų fermentavimo liniją, o jo vertė siekė daugiau nei 1,2 mln. eurų, iš kurių 600 000,00 eurų sudarė finansavimas „Norway Grants“ programos lėšomis.
„Naujos, automatizuotos gamybos linijos dėka mums atsivėrė platus mikroorganizmų auginimo galimybių spektras ir įgyjome išskirtinį potencialą industrijoje. Tokios technologijos paprastai naudojamos vaistų pramonėje, todėl jos pritaikymas žemės ūkio produktų gamyboje yra unikalus tiek Lietuvoje, tiek Baltijos šalyse“, – aiškina J.Taruška. Jo teigimu, naujoji linija jau pasiteisino – joje gaminami produktai jau dabar prisideda prie tvaraus ir efektyvaus ūkininkavimo visame pasaulyje. Projekto metu „Nando“ glaudžiai bendradarbiavo su Norvegijos mokslo tyrimų institutu SINTEF Industry. Kartu vykdyti mikroorganizmų auginimo eksperimentai padėjo pasiekti įspūdingų rezultatų, užtikrinant didžiausią biomasės kiekį fermentacijos pabaigoje. „Nando“ vadovo teigimu, bendradarbiavimas leido įmonei pritaikyti naujausias technologijas ir perimti geriausias praktikas. „Turėjome viską atlikti ypač greitai – per kiek mažiau nei metus, kai įprastai tokie projektai užtrunka maždaug pusantrų metų. Tai reikalavo didelio susitelkimo ir disciplinos tiek iš mūsų komandos, tiek iš partnerių“, – dalijasi J.Taruška.
Investicijų nauda ir įmonės ateities planai
Žvelgdamas į ateitį, „Nando“ vadovas priduria, kad dabar įmonė ketina savo pajėgas sutelkti pozicijų tikslinėse rinkose – Lotynų Amerikoje ir Šiaurės Amerikoje – stiprinimui. Tam, kad pasiektų savo tikslą, „Nando“ jau orientuojasi į keletą pagrindinių krypčių: inovacijų diegimą, produktų pritaikymą regiono specifikai, strateginių partnerysčių kūrimą ir gamybos pajėgumų plėtrą. „Šiuo metu pradedame įgyvendinti dar vieną plėtros etapą – naujos gamyklos projektavimą ir statybas Jonavoje. Ji dar labiau padidins mūsų tyrimų ir gamybos potencialą bei padės išlaikyti lyderiaujančias pozicijas agrobiotechnologijų srityje“, – atskleidžia J.Taruška.
Skatinamas Lietuvos verslų konkurencingumas
Inovacijų agentūros „Norway Grants“ programos tikslas – prisidėti prie didesnės pridėtinės vertės kūrimo ir tvaraus ekonomikos augimo bei skatinti Lietuvos įmonių konkurencingumą, teigia programos vadovė Monika Kemežytė-Vaitiekūnienė. „Inovacijų kūrimas ir diegimas reikalauja didelių investicijų, todėl išorinė finansinė pagalba yra itin svarbi mūsų verslams. Programos metu Lietuvos verslui iš viso buvo numatytas 15,4 mln. Eur finansavimas, kuriuo pasinaudojo per 26 šalies įmones. Investicijos skirtos inovacijoms, verslumui, konkurencingumui, informacinių, ryšių bei žaliosios ekonomikos srityse“, – sako M.Kemežytė-Vaitiekūnienė.