Naujienos »  2025 »  01 »  Čekijos ir Lietuvos pažangiausi lazeriai – Europos pramonės stiprinimui )

Čekijos ir Lietuvos pažangiausi lazeriai – Europos pramonės stiprinimui

Jan 10, 2025 12:00 AM

Inovacijų agentūra kartu su dar 17 partnerių iš Lietuvos, Čekijos ir Ukrainos pradėjo įgyvendinti projektą „LASER-PRO“, kurio tikslas – transformuoti Europos aukštųjų technologijų pramonę pasitelkiant pažangias lazerių technologijas. Per ateinančius ketverius metus bus siekiama kurti bendras mokslinių tyrimų ir inovacijų strategijas, atliepti regioninius ir nacionalinius pramonės poreikius, bei auginti naująją srities profesionalų kartą.

lazeris.jpg

Projektui „LASER-PRO“ („Excellent Laser Technologies for the Sustainable Prosperity of Europe”) vadovauja Čekijos HiLASE centras bei Lietuvos Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC). Į konsorciumą taip pat įtraukti ir partneriai iš Ukrainos, siekiančios skatinti žinių perdavimą, auginti savo inovacijų ekosistemą ir stiprinti technologinę pažangą regione. 

Dėl neprilygstamo tikslumo, plataus pritaikymo spektro ir tvarumo, XXI amžiaus „super-įrankiais“ vadinami lazeriai daro perversmą įvairiose pramonės šakose visame pasaulyje. Nuo gamybos ir sveikatos apsaugos iki komunikacijos ir kosmoso, Europa turi unikalią galimybę spręsti svarbius iššūkius, tokius kaip energetinio efektyvumo didinimas iki savo konkurencingumo globalioje rinkoje stiprinimas. 

 

Regioninio bendradarbiavimo stiprinimas 

Programos „Europos Horizontas“ iniciatyva „Kompetencijos centrai“ siekiama kurti inovacijų ekosistemas regionuose, skatinti akademinės bendruomenės ir verslo bendradarbiavimą, ugdyti tyrėjų, verslininkų ir specialistų kompetencijas, bei skatinti ekologiškus, skaitmeninius ir pažangius sprendimus tvariai pramonės transformacijai. „LASER-PRO“ pavyko pasiekti sėkmę itin konkurencingoje aplinkoje - iš 205 pateiktų paraiškų finansavimą gavo tik 11. 

„Kompetencijos centrų iniciatyva - tai unikali galimybė stiprinti regioninį bendradarbiavimą ir inovacijų kultūrą. „LASER-PRO“ įkūnija šią vizionierišką misiją ir vienija partnerius iš Čekijos, Lietuvos ir Ukrainos, kad paspartintų pažangių lazerinių technologijų diegimą Europos aukštųjų technologijų pramonėje“, - sakė HiLASE centro vadovas ir LASER-PRO projekto koordinatorius Tomáš Mocek.  

 

Technologijų proveržis Europoje ir už jos ribų 

„LASER-PRO“ orientuotas į kelias pagrindines mokslinių tyrimų sritis: darnią gamybą, puslaidininkių technologiją, biomedicinos inovacijas, skaitmenizaciją bei 3D spausdinimą. Projektu siekiama kurti bendras mokslinių tyrimų ir inovacijų strategijas lazerių pramonei plėtoti.  Daugiausia dėmesio bus skiriama naujos kartos mokslininkų, inžinierių ir verslininkų lazerinių technologijų srityje mokymui, kartu remiant startuolius ir MVĮ, kad galėtų didinti savo konkurencingųmą naudodami lazerių inovacijas.  

„Dalyvaudami tokiuose ambicinguose projektuose kaip šis, siekiame, kad Europa taptų pasauline lazerinių technologijų lydere, užtikrintume tvarią pramonės transformaciją ir stiprintume regioninius ryšius“, - sakė projekto vadovė Inovacijų agentūroje Renata Liubinavičė. 

Taip pat įgyvendinant projektą bus stiprinama Ukrainos inovacijų ekosistema, konsultuojant vietos partnerius ir integruojant juos į platesnę Europos mokslinių tyrimų erdvę.   

„Mūsų konsorciumas demonstruoja, kaip tarptautinis bendradarbiavimas gali paskatinti veiksmingas inovacijas. „LASER-PRO“ ne tik paspartins lazerinių technologijų diegimą Europoje, bet ir suteiks Ukrainos partneriams galimybę klestėti Europos inovacijų bendruomenėje“, - sakė FTMC vyriausiasis tyrėjas Gediminas Račiukaitis.  

„Dalyvaudami šiame projekte, siekiame plėsti Ukrainos bendradarbiavimą pažangiausioje lazerinių technologijų srityje, stiprinti mūsų inovacijų ekosistemą ir ryšius su pirmaujančiais Europos partneriais. Tikimės, kad ši iniciatyva paskatins tvarią plėtrą, skatins didelės pridėtinės vertės gamybą ir sukurs naujų verslo galimybių Ukrainoje, prisidėdama prie tvirto tarptautinio mokslinių tyrimų ir inovacijų tinklo augimo“, - sakė Lvivo politechnikos universiteto mokslo parko projekto vadovas Michailas Zujevas.  

 

Konsorciumo nariai ir partneriai:  

Čekija: HiLASE, SIC, COC, CARDAM, STAR mokslinių tyrimų ir inovacijų klasteris, AMIRES, ELI ERIC, Junior Achievement Czechia  

Lietuva: FTMC, Lietuvos inovacijų centras, Inovacijų agentūra, Lietuvos lazerių asociacija, Akoneer, Junior Achievement Lietuva  

Ukraina: Lvivo politechnikos nacionalinis universitetas, Lvivo politechnikos universiteto mokslinis parkas, NoviNano Lab, Junior Achievement Ukraina 


©2021