Naujienos »  2024 »  05 »  Moksleivių iš Panevėžio sukurti liofilizuoti šaltibarščiai – į bet kurį pasaulio kraštą )

Moksleivių iš Panevėžio sukurti liofilizuoti šaltibarščiai – į bet kurį pasaulio kraštą

May 29, 2024 4:11 PM

Vilnius

Šaltibarščių porcija, kurią galima įsidėti į kišenę, nuskraidinti į kosmosą arba nusiųsti lauktuvių tetai į Ameriką. Geriausia Panevėžio regiono mokomąja bendrove pripažinta „Frostiq“ šią idėją pavertė realybe ir neketina sustoti – žada sukurti liofilizuotų lietuviškų patiekalų visiems metų laikams.

2024_05_17 Nacionalinė MMB eXpo FOTO-Tautvydas Juknevicius.jpg

„Lietuvos Junior Achievement“ programoje „accelerator_x“ dalyvaujančių Panevėžio Minties gimnazijos moksleivių sukurtas „Tikro lietuvio vasaros iškylos rinkinys“ buvo pristatytas gegužę vykusioje Nacionalinėje mokomųjų mokinių bendrovių eXpo, kurioje susirinko beveik 60 stipriausių mokomųjų įmonių iš visos Lietuvos.

Gastronominis paveldas, prieinamas visiems

Mintis sukurti liofilizuotus šaltibarščius moksleiviams kilo pastebėjus, kad šiam patiekalui pasigaminti reikalingų produktų beveik neįmanoma rasti užsienyje. „Norėjome sukurti produktą, kuris primintų Lietuvą, leistų susipažinti su Lietuvos kultūra. Dabar mūsų „Tikro lietuvio vasaros iškylos rinkinį” galima nuvežti į bet kurį pasaulio kraštą!“, – sako mokomosios bendrovės prezidentė Selina Zdanavičiūtė.

Moksleivių idėją padėjo realizuoti Panevėžyje įsikūrusi viena didžiausių pasaulyje liofilizavimo įmonių „Super Garden“, kuri suteikė patalpas, reikalingą įrangą ir paskyrė mentorių Aldą Gudzinevičių.

Projektą kuravusi ekonomikos ir verslumo mokytojos Rita Tėvainienė sako, kad komanda norėjo ne tik surasti dar neliofilizuotą produktą (kurių „Super Garden“ bandymų sąraše yra daugiau nei keturi tūkstančiai), bet ir pristatyti ypatingą, autentišką, lietuvišką gaminį. „Tai ne tik maistas, bet ir emocija. Taigi, atmetus cepelinus – liko šaltibarščiai! Jų dar niekas iki šiol nėra liofilizavęs. Burokėlius – taip, bet juos reikia berti į kefyrą, kurio daugelyje užsienio šalių nėra“, – teigia ji.

Šaltibarščiams pasigaminti tereikia vandens

Įmonės finansininko Manto Rapševičiaus teigimu, liofilizacija, t. y. džiovinimas šaltyje, yra vienas pažangiausių konservavimo būdų. „Tai yra nauja technologija, todėl su ja konservuoti maisto produktus gali būti šiek tiek brangu. Pirmiausia produktas yra paruošiamas, tada jis keliauja į šaldiklį, kuriame virsta į ledą ir po to yra dedamas į liofilizatorių, kuriame iš ledo vanduo, nepavirsdamas skysčiu, vakuumo pagalba ištraukiamas iš maisto produkto. O svarbiausia – liofilizuotas produktas išlaiko net 97% maistinės vertės“, – sako M. Rapševičius.

Liofilizuoti produktai sandariose pakuotėse kambario temperatūroje gali būti laikomi metų metus. Ši technologija taip pat yra tvaresnė ir tausoja energija (lyginant su produktų laikymu šaldytuvuose).

Taigi – kaip liofilizuojami šaltibarščiai? „Produkto gamybos procesas vyko taip:  užmaišėme šaltibarščius, paruošėme agurkus, svogūnų laiškus, krapus ir virtas bulves. Liofilizavus visa tai, šaltibarščių miltelius tereikia sumaišyti su 150 ml šalto vandens, įdėti pabarstukus ir patiekti su liofilizuotomis bulvytėmis. Taigi, mūsų šaltibarščiams pagaminti tereikia tik vandens!“, – pasakoja S. Zdanevičiūtė.

Ateityje - liofilizuoti patiekalai visiems metų laikams

Paklausta apie ateities planus, „Frostiq“ tiekimo grandinės vadovė Rugilė Palionytė teigė, kad sieks išplėsti siūlomų produktų spektrą ir prekybos vietų tinklą. „Norėtųsi išplėsti savo produkciją į oro uostų „Duty Free“ parduotuves bei informacinius turizmo centrus. Taip pat ateityje norime sukurti visų sezonų patiekalų rinkinius: pavasario, vasaros, rudens ir žiemos. Gal patobulinsime ir dabartinį produktą, nes gavome įžvalgių pasiūlymų, pavyzdžiui, šaltibarščių ruošimą specialioje pakuotėje be papildomų indų.  Ši veikla suteikė nuostabių patirčių, kurios privertė mus išmokti daug dalykų apie verslą“, – sako ji.

Anot R. Tėvainienės, „Frostiq“ produktas sulaukė pripažinimo, mat visi 80 pagamintų rinkinių jau parduoti. Todėl įmonės komanda jau garsiai svajoja apie liofilizatorių Panevėžio Minties gimnazijoje, kuri nuo ateinančių metų įgis inžinerinės gimnazijos statusą.

„Po prisistatymo Panevėžio pramonės prekybos ir amatų rūmų verslo forume moksleivių verslui paskirta pirmoji finansinė parama. Džiugu, kad Panevėžio verslininkai supranta, kaip svarbu ugdyti moksleivių verslumą ir vadovaujasi principu „duok ne žuvį, o meškerę“, – sako mokytoja. Siekdama skatinti verslumo ugdymą, Inovacijų agentūra dar 2021 m. pavasarį inicijavo „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamos praktinės verslumo ugdymo programos „accelerator_x“ įgyvendinimą visos Lietuvos mastu. Programoje jau sudalyvavo daugiau 3,5 tūkst. moksleivių, kurie įkūrė daugiau nei 870 mokomųjų bendrovių.

 

Nuotr. autorius Tautvydas Juknevičius.


©2021