Inovacijų agentūrai keliamas ambicingas tikslas iki 2025 metų transformuoti aukštos pridėtinės vertės ekonomiką ir suformuluota ilgalaikė vizija iki 2030 metų išvystyti globaliai stiprią Lietuvos inovacijų ekosistemą. Tai numatyta ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės patvirtintoje 2023 – 2025 m. laikotarpio Inovacijų agentūros veiklos strategijoje.
Inovacijų agentūra atliko tarptautinių inovacijų indeksų analizę – pastebėta, kad stipriausi Lietuvos skaitmenizacijos aspektai yra aukštas interneto ryšio prieinamumas verslui bei viešojo sektoriaus paslaugų skaitmenizacija. Nors inovacijų srityje augame, tačiau bendras Europos Sąjungos šalių progresas didėja dar sparčiau. Ekspertai pastebi, kad prie didesnio proveržio gali prisidėti informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srities stiprinimas – ji šiuo metu ir yra vienas iš Sumanios specializacijos prioritetų.
Inovacijų agentūra skelbia naują 4 mln. Eur vertės kvietimą „Expo klasteris“. Investicijomis planuojama skatinti į eksportą orientuotų labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) tinklo kūrimą ir augimą Vidurio ir vakarų Lietuvos regione. Finansuojamos veiklos, nukreiptos į MVĮ klasterių stiprinimą ir žinomumo didinimą, jungimąsi į tarptautinius tinklus, naujų eksporto rinkų paiešką ir esamų plėtrą. Paraiškas gali teikti klasteriams priklausančios MVĮ, klasterių koordinatoriai, kaip verslo asociacijos, prekybos, pramonės ir amatų rūmai. Didžiausia galima projektui skirti finansavimo lėšų suma – 320 tūkst. Eur, mažiausia – 170 tūkst. eurų.
Lietuvos regionuose įsikūrę verslai susiduria su įvairiausiais iššūkiais – pavyzdžiui, darbo jėgos sumažėjimu, konkurencija, žinių trūkumu. Inovacijų agentūros projekto „TechHub“ inovacijų ekspertės, ne kartą vedusios konsultacijas regionų verslams, pastebi pasikartojančius jų sunkumus ir teigia, kad nukreipus verslą tinkama linkme, jis gali sėkmingai augti ir nebijoti pokyčių rinkoje.
Jeigu kuriate ar neseniai pradėjote verslą, vertėtų nieko nelaukus išnaudoti Inovacijų agentūros sukurtų elektroninių įrankių galimybes. „Verslui atsakymai reikalingi čia ir dabar, o agentūros sukurti įvairūs elektroniniai įrankiai, platformos padeda greitai juos surasti ir sutaupyti laiko“, – sako Patricija Reut, Inovacijų agentūros Pažangos departamento direktorė. P. Reut pristatė įrankių galimybes bei nurodė, kuriais el. įrankiais pravartu naudotis verslams, norintiems būti priešakyje konkurentų.
Vilniaus universiteto Verslo mokykla, Inovacijų agentūra, Vyriausybės ir Seimo atstovai kartu su ekspertais, kitų šalių diplomatais, įmonių vadovais bei investuotojais šiandien vykusiame forume „Pasaulio verslumo įžvalgos: Lietuvos perspektyvos ir iššūkiai“ dalinosi Pasaulio verslumo stebėsenos (angl. Global Entrepreneurship Monitor, GEM) rezultatais, Lietuvos verslumo pokyčiais bei ateities tendencijomis. Lietuva į GEM tyrimą sugrįžo po beveik dešimtmečio pertraukos 2022 metais ir rikiuojasi tarp pirmaujančių šalių verslumo srityje.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija, skatindama startuolių kūrimą, vystymą ir plėtrą, skelbia 8,5 mln. eurų kvietimą Vidurio ir vakarų Lietuvos regiono verslui ir viešąsias paslaugas šiame regione teikiančioms viešosioms ir privačioms įstaigoms. Investicijos bus skirtos startuolių preakceleravimui ir inkubavimui, taip pat sudaroma galimybė startuoliams dalyvauti hakatonuose.
Jei įmonė naudoja elektroninį paštą, mobiliuosius telefonus ir kompiuterius su interneto ryšiu, turi interneto svetainę – jau gali tapti programišių taikiniu. Siekdami sustiprinti verslo atsparumą kibernetinėms grėsmėms „Google” kartu su Inovacijų agentūra pradeda bendradarbiavimą. Bendradarbiavimo pradžią žymi nuotoliniai mokymai visoms Lietuvos įmonėms „Saugus verslas internete: sužinok ir pritaikyk”.
Pasibaigus 2014-2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo kvietimui „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ“, Inovacijų agentūra sulaukė 26 paraiškų iš labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ), siekiančių didinti savo konkurencingumą investuojant informacinių ir ryšių technologijų srityje. Kvietime buvo numatyta skirti iki beveik 3 mln. Eur Norvegijos finansinio mechanizmo investicijų, kurios bus skirtos pirmiesiems šešiems projektams, nepriklausomų ekspertų vertinimu surinkusiems didžiausius naudos ir kokybės balus.
Inovacijų agentūra skelbia kvietimą viešojo sektoriaus organizacijoms eksperimentuoti skaitmeninių technologijų srityje – bus skiriamas finansavimas įsigyti GovTech (inovatyvių viešojo sektoriaus technologijų) sprendimams. 2023 m. sprendimų kūrimui ir testavimui numatoma skirti iki 962 700 eurų.
Praėjusių metų pabaigoje Inovacijų agentūros organizuota verslo misija į Japoniją vienai iš Lietuvos robotikos įmonių jau atnešė pirmąjį kontraktą. Viešnagės metu viena Japonijos robotikos įmonė išreiškė susidomėjimą Lietuvoje sukurtu robotu, o šių metų pradžioje jį nusipirko.
Pasibaigus Inovacijų agentūros misijomis grįstų mokslo ir inovacijų programų partnerių atrankos paraiškų teikimo etapui, gautos aštuonios konsorciumų paraiškos. Iki birželio vidurio bus atrinkti trys stipriausi, kurie padės spręsti aktualias visuomenės problemas. Programų įgyvendinimui numatyta skirti net 77,7 mln. eurų. Jas inicijuoja Ekonomikos ir inovacijų ministerija kartu su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Kartu su Lietuvos pristatymo užsienyje strategija „Lithuania Co-create“ sukurtas šalies kilmės prekės ženklas „Co-created in Lithuania“ paruoštas naudojimui. Lietuvos eksportuotojai ir eksportui besiruošiančios įmonės savo produktų pozicionavimą gali sustiprinti naudodami papildomą vertę teikiantį šalies kilmės prekės ženklą.