Dvyliktoko alytiškio Lauryno Bielevičiaus kibernetinio saugumo verslas „Trusty“: nuo svajonės iki investuotojų dėmesio vos per 4 mėnesius
Dec 23, 2021 2:00 AM
Laurynas Bielevičius dar mokyklos suole sukūrė savo verslą – paskutinėje Alytaus Jotvingių gimnazijos klasėje besimokantis jaunuolis drauge su komanda įkūrė kibernetinio saugumo bendrovę „Trusty“. Laurynas jau gali džiaugtis ne tik sėkminga verslo pradžia, bet ir inovatyvia paslauga patraukęs investuotojų dėmesį. Moksleivis visiems, svajojantiems sukurti verslą pataria nepramiegoti galimybės – pasirinkti žinomą sritį, įsigilinti į konkurentų veiklą, rinką ir startuoti.
Laurynas verslo kūrimo ir vystymo patirties įgijo „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamos praktinio verslumo ugdymo programos „accelerator_x“ metu. Moksleivis džiaugiasi, jog ši programa jam padėjo nugalėti baimes ir įkurti „Trusty“ jaunąją bendrovę. Šiemet „accelerator_x“ programoje sudalyvavo per 3000 moksleivių iš daugiau nei 100 Lietuvos mokyklų – programos įgyvendinimą visos Lietuvos mastu inicijavo verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“.
Laurynas pasidalino savo sėkmės istorija, patirtimis ir patarimais, kaip galima pradėti verslą dar mokykloje.
Kada pradėjai svajoti apie savo verslą?
Jau 6-7 klasėje mintys sukosi apie verslą: išbandžiau reklamos gamybą bei daiktų perpardavinėjimą internete, o 9-10 klasėje kilo idėja užsiimti IT saugumu, programuoti ir iš to užsidirbti. Tiesa, nors smalsumo man ir netrūko, kiek pristigo drąsos. Lemiamu postūmiu tapo svajonės apie studijas universitete – joms reikia santaupų, tad kibau į darbą.
Kaip gimė tavo verslo idėja?
Pirmosios mintys apie IT saugumo sprendimo kūrimą įsižiebė stebint Lietuvos situaciją, susijusią su kibernetiniu saugumu. Pamačiau, kad žmonės nesiima saugumo veiksmų iki tol, kol nebūna per vėlu ir nukenčia, arba kol paslaugos tiekėjas kreipiasi ir paragina imtis veiksmų. Matydamas, kad turiu gabumų, nutariau žmonėms padėti.
Be to, man kliuvo ilgas tinklalapių krovimosi laikas, atsibosdavo laukti – šiai problemai taip pat norėjosi rasti sprendimą. Dažnai žmonės galvoja, kad jei lėtai kraunasi puslapis, tai turbūt įrenginys per senas, tačiau tai nėra tikslu – tai gali lemti ir kibernetinės atakos prieš puslapį, sulėtinančios jo darbą, ar netinkamoje šalyje esantys, geografiškai labai nutolę serveriai.
Kaip pasiryžai pradėti verslą? Kas paskatino?
Prieš porą metų, prasidėjus Covid-19 pandemijai, Lietuvoje ypač padaugėjo įsilaužimų į verslo ir valstybės tinklalapius. Tada apsisprendžiau prisidėti prie saugesnio interneto kūrimo. Kibernetinės atakos, tiesa, vyksta nuolatos, tik ne visų puslapių savininkai apie tai praneša – sprendžia problemas viduje.
Galima sakyti, kad mūsų kuriamai paslaugai susidarė tinkamos aplinkybės, beliko jomis pasinaudoti. Imtis darbo mus paskatino pradėti verslumo-ekonomikos mokytoja, palaikė tėvai ir draugė.
Laurynai, papasakok apie savo verslą.
Įkūriau jaunąją bendrovę „Trusty“ prieš 4 mėnesius, o šiuo metu savo komandoje jau turime konsultantą, buhalterį, pardavimų specialistą-vadybininką. Aš pats esu bendrovės vadovas ir programuotojas.
„Trusty“ teikia programinio kodo ir „Java Script“ apsaugos paslaugą, kuri apsunkina tinklalapio struktūrinio kodo nuskaitymą ir jo panaudojimą savo tikslams. Taip pat siūlome ugniasienės paslaugą, teikiame apsaugą nuo srauto atakų, html apsaugą, užtikriname paties puslapio saugumo infrastruktūrą, kad puslapio lankytojas negalėtų pamatyti svetainės kodo ir kliento naudojamų paslaugų saugumą.
Kalbant apie greitį, svarbu paminėti, kad turime prieigą prie 8 serverių skirtingose pasaulio vietose – nuo Nyderlandų, iki Singapūro ar Tokijo. Tai leidžia vartotojui pasiekti turinį kur kas greičiau: įprastai svetainę pristatome per 0,2 sekundės, o puolimo atveju – 0,7 sekundės.
Noriu pasidžiaugti, kad kai šiemet dalyvavome „accelerator_x“ programos kalėdinėje jaunųjų bendrovių „eXpo“ mugėje, sulaukėme ne vieno investuotojo pasiūlymų. Visgi, jų atsisakėme – dar nenorėjome prisiimti per didelės rizikos, nes savo paslaugą pilnai užbaigti žadame sausio pabaigoje. Čia pelnėme ir tris nominacijas – „didžiausias eksporto potencialas“, „perspektyviausi vienaragiai“ ir „geriausias sprendimas verslui“.
Kodėl verta ne bandyti viską daryti pačiam, o naudotis pagalbos priemonėmis, kaip „accelorator_x“?
Šiais dalyvavome „Lietuvos Junior Archievement“ programoje „accelorator_x“ ir to pakako nugalėti baimes – įkūrėme jaunąją bendrovę. Dalyvavimas šioje programoje leidžia sumažinti finansinę riziką. Pavyzdžiui, jei užsiimčiau savo veikla pagal individualios veiklos pažymėjimą, turėčiau pradėti mokėti mokesčius tik pardavęs pirmąją paslaugą. Dabar „Trusty“ gali nemokėti mokesčių, kol nepasieks tam tikros pelno ribos, tai nuima stresą ir leidžia susitelkti ties verslo vystymu.
Kuo tau padėjo „accelorator_x“ programa, ką jos metu išmoka?
Dalyvavimas programoje padėjo vystyti verslą sklandžiau, paskatino mane tęsti pradėtą veiklą, ypač pravertė prasiplėtęs pažinčių ratas. Dalyvauti „accelorator_x“ organizuojamose stovyklose labai motyvavo piniginiai prizai, kurie jaunam verslui gali tapti tramplynu į proveržį.
Su „Trusty“ jau esame dalyvavę tokiuose konkursuose ir viename užėmėme pirmą vietą Alytaus regione, kitame laimėjome inovatyviausios idėjos nominaciją. Tai man suteikė pasitikėjimo savimi, paskatino nedvejoti ir siekti ko noriu.
Taip pat dideliu pasiekimu laikau tai, kad su vienu iš mentorių, Robertu Ulinsku nusprendėme sujungti mūsų kuriamus produktus. Robertas turi bendrovę „IT Solutions“ ir vysto Linko.app įrankį, leidžiantį stebėti kliento tinklalapį ir tikrinti ar kiekvienas tinklalapio puslapis yra aktyvus bei įspėti klientą, atsiradus klaidoms. Mūsų tikslas yra sujungti abi paslaugas arba siūlyti vienas kito paslaugas savo klientams.
Kokios savybės reikalingos siekiant pradėti verslą?
Drąsa ir noras. Drąsa leidžia aiškiai kalbėti apie verslo idėją investuotojams, būsimiems klientams, o noras leis nesustoti ir siekti užsibrėžtų tikslų.
Ką patartum kitiems, norintiems pradėti verslą dar mokykloje?
Nebijoti, tačiau ir neskubėti – vartotojams nesiūlyti produkto tol, kol jis nėra išbaigtas galutinai, kuomet būtų ramu jį pardavinėti. Derėtų ramiai išanalizuoti konkurentų kuriamus produktus ir pagalvoti, kaip galima juos patobulinti, ką pats gali padaryti geriau. O jeigu kuri inovatyvų verslą – nedvejok ir skubėk, kol kitas žmogus neįgyvendino tavo idėjos pirmiau.
Apie „accelerator_x“ programą
„Accelerator_x“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojama programa, suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo kūrimo patirtį dar mokyklos suole. Ši programa nėra verslo simuliacija – tai realaus verslo kūrimo patirtis, kurios metu moksleiviai praktiškai susipažįsta su visais verslo vystymo etapais, įkuria mokomąsias bendroves ir patys priimti svarbiausius verslo sprendimus. Šių metų pavasarį „Versli Lietuva“ inicijavo šios programos plėtrą ir šiemet joje sudalyvavo beveik 3200 moksleivių, įkūrusių per 800 mokomųjų bendrovių. Daugiau informacijos čia: https://bit.ly/325f21H