Austėja Ričkutė dar mokyklos suole išdrįso išmėginti savo, kaip verslininkės, jėgas. Nors pirmasis verslas nepasisekė, Austėja nenuleido rankų ir įkūrė jau metus veikiančią „Moki Doki“ jaunąją bendrovę. Šią platformą, siūlančią moksleiviams korepetitorių paslaugas, mergina sukūrė praktinio verslumo ugdymo programos „accelerator_x“ metu. Visiems, dar mokykloje trokštantiems sukurti savo verslą, Austėja pataria drąsiai bandyti naujas sritis ir nepasiduodi nesėkmės akivaizdoje.
Aštuoniolikmetė Gabija Urnaitė džiaugiasi hobį siūti pavertusi verslu – dvyliktokė „accelerator_x“ programos metu įgijo verslo vystymo patirties ir įkūrė jaunąją bendrovę „JEDIG“. Moksleivė kuria ir prekiauja rankų darbo aksesuarais ir jau spėjo parengti savo drabužių kolekciją, kurią šiemet pristatė Jūros šventės metu.
Lukas Kaminskis užaugo verslininkų šeimoje ir apie savo verslą pradėjo galvoti būdamas vos keturiolikos metų. Dar mokykloje pradėjęs lavinti IT įgūdžius ir „accelerator_x“ programos metu įgijęs verslo kūrimo patirties, dabar 24-erių metų jaunuolis yra šios programos mentorius ir tarptautinės programavimo mokyklos „Turing College“ įkūrėjas. Siekiantiems pradėti verslą dar mokyklos suole, Lukas pataria tai daryti ne vieniems, burti talentingų žmonių komandą ir jungtis į „accelerator_x“ programą.
Laurynas Bielevičius dar mokyklos suole sukūrė savo verslą – paskutinėje Alytaus Jotvingių gimnazijos klasėje besimokantis jaunuolis drauge su komanda įkūrė kibernetinio saugumo bendrovę „Trusty“. Laurynas jau gali džiaugtis ne tik sėkminga verslo pradžia, bet ir inovatyvia paslauga patraukęs investuotojų dėmesį. Moksleivis visiems, svajojantiems sukurti verslą pataria nepramiegoti galimybės – pasirinkti žinomą sritį, įsigilinti į konkurentų veiklą, rinką ir startuoti.
Verslas nėra tik suaugusių užsiėmimas – tuo įsitikinę jaunieji verslininkai, savo verslus pradėję dar mokyklos suole. Austėja Ričkutė ir Lukas Kaminskis – verslumo ugdymo programos „accelerator_x“ alumnai – neabejoja, jog pradedant savo verslą svarbiausia išdrįsti žengti pirmąjį žingsnį, būti aktyviems, nuolat ieškoti partnerių ir nebijoti prašyti kitų pagalbos.
Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva” pristato naują įrankį smulkiesiems ir vidutiniams verslininkams – praktinių verslo e. mokymų platformą „Verslo e. gidas“. Mokymų platformą sudaro teorinė medžiaga, interaktyvios praktinės užduotys bei verslui skirti įrankiai, o savo žiniomis čia dalinasi patyrę verslo konsultantai. E. platformoje visapusiškai sustiprinti verslumo žinias gali tiek savo pirmąjį verslą kuriantys, tiek jau verslo patirties sukaupę verslininkai.
Įvyko finalinis praktinės verslumo ugdymo programos „accelerator_x“ renginys – projektą vainikavo kasmetinė „eXpo” mugė, kurioje moksleiviai pristatė bei prekiavo savo sukurtais produktais ir paslaugomis. „eXpo“ mugėje šiemet dalyvavo rekordinis moksleivių skaičius – beveik 400 geriausių „accelerator_x“ projekto dalyvių, įkūrusių net 130 mokomųjų bendrovių. Ši „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojama programa dėka „Verslios Lietuvos” inicijuotos plėtros šiemet išaugo net tris kartus.
Kitų metų pavasarį verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ padės Lietuvos įmonėms pradėti elektroninę prekybą Taivano rinkoje. Lietuviškiems verslams bus sudaryta galimybė atsidurti vienoje didžiausių Taivano e. prekybos platformų „PC Home“.
Jonė Kalendienė, „Versli Lietuva“ Tyrimų ir analizės skyriaus vadovė
Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pavaldžios verslumo ir eksporto plėtros agentūros „Versli Lietuva“ generalinė direktorė Daina Kleponė nuo gruodžio 10 d. palieka agentūrą ir sugrįžta dirbti į privatų sektorių.
Rizikos kapitalo investicijos į Lietuvos startuolius šiais metais siekia neregėtas aukštumas. 2021 metų Lietuvos rizikos kapitalo investicijų augimas 2,2 karto viršijo prieš tai buvusį 2018 metų rekordą ir pasiekė 428 mln. Eur. Investicijos į ankstyvosios stadijos startuolius taip pat neatsiliko, o užsienio investuotojų susidomėjimas Lietuvos startuoliais nuosekliai didėjo.
Nuo šiol Lietuvos eksportuotojams užmegzti ryšį su partneriais ar klientais užsienyje bus lengviau – šį mėnesį startavo atnaujinta verslo kontaktų platforma „B2Lithuania”. Nemokamoje, verslumą ir eksportą skatinančios agentūros „Versli Lietuva“ platformoje jau yra užsiregistravusios beveik 2,6 tūkst. įvairios Lietuvos eksportuojančios įmonės, po kurių profilius gali naršyti ir čia pat virtualius susitikimus organizuoti potencialūs užsienio partneriai.
Verslumo ir eksporto plėtros agentūra „Versli Lietuva“ šį pavasarį inicijavo „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamos praktinės verslumo ugdymo programos „accelerator_x“ įgyvendinimą visos Lietuvos mastu. Programos metu pasiekti rezultatai sumušė visus mokyklų verslumo rekordus: šiemet „accelerator_x“ programoje sudalyvavo beveik 3200 moksleivių, kurie įkūrė 825 mokomąsias bendroves, o į programos įgyvendinimą įtraukta ir apmokyta per 130 mokytojų.
Patyrę ir sėkmingi šalies verslininkai ragina kolegas nebijoti dalytis savo patirtimi ir tapti jaunųjų verslininkų mentoriais – taip ne tik padėti augti mažiau patyrusiems verslams, bet ir patiems pasisemti naujos patirties. Verslininkai ir įvairių sričių specialistai kviečiami prisijungti prie „Verslios Lietuvos“ suburto ir vystomo verslo mentorių tinklo, kurį šiuo metu sudaro daugiau nei 180 mentorių, šiemet pagelbėjusių net 130 Lietuvos verslų.