Tarptautinių indeksų analizė atskleidė, kad Lietuvos inovacijų ekosistema kryptingai progresuoja – auga išlaidos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai, šalis pirmauja visame pasaulyje pagal vienaragių vertę. Nepaisant spartaus augimo, pastebinamos ir tobulintinos sritys, pavyzdžiui, Europos Sąjungos vidurkio nesiekiantis darbo efektyvumas ir mažėjantis inovacijas diegiančių įmonių skaičius.
Praėjusius 6 mėnesius šeši Lietuvos verslai dalyvavo „Global Access Program“ (GAP) Kalifornijos universitete Los Andžele. Bendradarbiaudami su verslo administravimo magistro studentų komandomis, verslai atliko rinkos analizę, rengė rinkodaros strategiją ir verslo planą. Trys programos dalyvių – „Doclogix“, „Oixio“ ir „OPTOMAN“ – atstovai sako, kad dalyvavimas programoje leido ne tik įsivertinti rinkos niuansus, bet ir savo galimybes.
Daugiau nei 1000 jaunųjų verslininkų „Litexpo“ parodų rūmuose sukūrė tikrą idėjų, ambicijų ir antreprenerystės festivalį. „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamos Kalėdinės eXpo parodos „Kosminės Kalėdos: atrask jaunųjų žvaigždžių idėjas“ metu atsiskleidė jaunimo gebėjimas kurti novatoriškus, drąsius ir ateities iššūkius sprendžiančius verslus. Didžiausias dėmesys šiais metais buvo skirtas EdTech produktams, technologiniams sprendimams, dirbtinio intelekto (DI) prototipams. Pagrindinį prizą laimėjo trys komandos: „Erdvė visiems“, „Antrepreneriai“ ir „S&D Basketball Skills Academy“.
Inovacijų agentūra atliko Lietuvos pažangiųjų medžiagų ir konstrukcijų verslo bei inovacijų ekosistemos studiją. Tai – viena iš sumanios specializacijos koncepcijos prioritetinių tematikų. Studija buvo atlikta, kad prisidėtų prie skatinimo vykdyti šios srities mokslinius tyrimus, kurti inovacijas ir technologijas, taip didinant Lietuvos konkurencingumą ir plečiant įsitvirtinimą globaliose rinkose.
Unikalius sprendimus kurianti Lietuvos technologijų įmonė „Sensmetry“ skinasi kelią į Azijos šalių kosmoso rinkas. Šių metų lapkritį bendrovė buvo pripažinta viena iš 4 laimėtojų Europos Sąjungos ir Japonijos kosmoso startuolių konkurse. Inovacijų agentūros „Space Hub“ grupės vadovė Eglė Elena Šataitė teigia, kad Lietuvos kosmoso pramonė sparčiai augina raumenis pasauliniu mastu ir ragina naujausius startuolius aktyviai dalyvauti Europos kosmoso agentūros (EKA) programose.
Lietuvoje įsikūrusios įmonės „VUGENE“ pasiekimai pasaulyje rodo, kaip nedidelė, tarpdisciplinines bioinformatikos, genetikos, mikrobiologijos, informatikos ir statistikos žinias turinti komanda kuria mokslininkų JAV bei Europoje naudojamus inovatyvius sprendimus. Šalia savarankiškų įmonės pastangų plėstis traptautinėse rinkose, savo pagalbą įvairiomis priemonėmis suteikia ir Inovacijų agentūra, organizuodama pasaulines parodas bei verslo misijas. „VUGENE“ įkūrėjas Juozas Gordevičius, prieš 3 metus grįžęs iš JAV į gimtą šalį su drąsia vizija įkurti įmonę, dabar stiprina jos poziciją tarptautinėje biotechnologijų rinkoje.
Per pastaruosius keletą metų Lietuvos pramonė patyrė įvairiausių iššūkių – augo žaliavų ir energijos kainos, vyksta Rusijos sukeltas karas Ukrainoje. Nepaisant to, 2023 m. patyrusi 8,8 proc. metinį nuosmukį, šalies pramonė rodo pozityvius atsigavimo ženklus. Lyginant su pernai, per 10 šių metų mėnesių ji augo 2,4 proc. Inovacijų agentūros ekspertų teigimu, prie to prisideda didėjantis įmonių dėmesys technologijų diegimui ir inovacijų kūrimui.
Beveik šimtmetį veiklą Alytuje vykdanti įmonė „Astra LT“ – viena iš nedaugelio Europoje, besispecializuojanti didelių talpyklų ir slėginių indų gamyboje. Dėl novatoriškų sprendimų ir nuoseklių investicijų ji sėkmingai konkuruoja tarptautinėse rinkose, tiekdama savo gaminius daugiau nei 40 šalių. Naujausias įmonės žingsnis į priekį – „Norway Grants“ finansinio mechanizmo dėka įgyvendintas modernizavimo projektas, leidęs ženkliai padidinti produktyvumą ir užtikrinti aukščiausią gaminių kokybę.
Jau dešimtmetį įgyvendinama Inovacijų agentūros Mentorystės programa šiemet sutraukė beveik 270 dalyvių – kompetencijas auginti siekiančių verslo atstovų ir jiems padėti pasiryžusių, patyrusių verslo mentorių. Daugiau nei pusmetį savo žiniomis besidaliję mentoriai susitiko jau tradicija tampančioje Inovacijų agentūros mentorystės dienoje, kur netrūko įspūdžių ir padėkų.