Platesnį mastą įgaunant ne tik kalboms, bet ir darbams, susijusiems su žaliąja ekonomika ir į ekologiją orientuotomis inovacijomis, lietuviško verslo sėkmės istorijų sąrašas vis pildosi. Daugiau nei šimtą metų veikiantis vaistažolių perdirbimo fabrikas „Švenčionių vaistažolės“ pasinaudojo Inovacijų agentūros priemone „Eco Inovacijos LT+“ ir į savo gamybos liniją įdiegė modernią įrangą, padėsiančią taupyti gamtinius išteklius, atsisakyti kenksmingų žaliavų ir plastiko naudojimo produktų gamyboje bei prisidėti prie tvaresnės ateities kūrimo.
Jau dešimtmetį skaičiuojanti Inovacijų agentūros eksporto lyderių programa „Sparnai“ kviečia kartu didinti Lietuvos konkurencingumą bei ugdyti talentus. Siekiant stiprinti eksporto pajėgumus, šalies įmonės yra kviečiamos registruotis į programą ir 4 mėnesių stažuotei priimti studentus, motyvuotus pradėti karjerą eksporto srityje.
Inovacijų agentūra kviečia smulkiuosius ir vidutinius šalies verslininkus dalyvauti jau ketvirtą kartą vyksiančiose praktinėse e. komercijos dirbtuvėse „e.comGO“. Penkias savaites truksiančios programos metu dalyvių laukia teoriniai ir praktiniai užsiėmimai, padėsiantys verslininkams patobulinti savo elektronines parduotuves, įgyti naudingų žinių bei konkurencinį pranašumą tiek vietos, tiek tarptautinės vertės grandinėse.
Startuoliai ir inovatyvūs verslai gali reikšmingai prisidėti sprendžiant aktualius viešojo sektoriaus iššūkius Europoje. Balandžio 24 d. Vilniuje vykusiame projekto „GovTech4All“ „DemoDay“ renginyje 6 Europos miestų savivaldybių atstovai pristatė savo specifinius su energiniu efektyvumu ir klimato kaita susijusius iššūkius, kuriuos siekia spręsti technologijų pagalba.
Ekonomikos ir inovacijų bei Krašto apsaugos ministerijų iniciatyva Lietuvoje dar labiau stiprinamos gynybos inovacijos. Tai įtvirtinta trišaliu susitarimu, kurį pasirašė Inovacijų agentūros, Lietuvos kariuomenės ir Gynybos resursų agentūros atstovai. Susitarimas taps pagrindu didinti gynybos technologijų pažangą, sudarys sąlygas augti šios srities pramonei ir stiprinti nacionalinius pajėgumus.
Balandžio 22 d. Inovacijų agentūra pradeda registraciją į trečius metus iš eilės vyksiančią verslumo įgūdžių programą „Startuok nuo 50+“. Ši programa skirta 50 m. ir vyresniems asmenims, nedrįstantiems pradėti savo verslo, arba tokį jau turintiems – atnaujinti savo verslumo žinias. „Startuok nuo 50+“ metu dalyviai ne tik sužinos daug naudingos ir aktualios informacijos, bet taip pat turės galimybę konsultuotis su patyrusiais mentoriais bei užmegzti vertingas verslo pažintis.
Gegužės 15 d. Lietuvoje vyks „Vilnius Space Days 2024“ – Inovacijų agentūros organizuojamas tarptautinis renginys, sostinėje subursiantis šalies kosmoso elitą ir žinomiausias pasaulio organizacijas, tarp kurių – ir kosmoso pramonės flagmanu Europoje laikomo OHB SE koncerno atstovai. Antrus metus vyksianti konferencija kvies susipažinti su kasmet vis labiau augančiu kosmoso sektoriumi, ateities tendencijomis bei užmegzti naudingas tarptautines partnerystes.
Inovacinę veiklą vykdančių įmonių vaidmuo Lietuvos ekonomikoje tampa vis svarbesnis. Kaip rodo naujausi Valstybinės duomenų agentūros duomenys, nors su inovacijomis susijusias veiklas 2020-2022 m. laikotarpiu, išskyrus statybų sektorių, vykdė pusė (53 proc.) šalies įmonių, jų apyvarta sudarė net 84 proc. visų šalyje veikiančių bendrovių (be statybų sektoriaus) apyvartos. Ši dalis nuo 2018 m. išaugo 15,6 proc., o nuo 2020 m. – 1,4 proc. Inovacijų sektoriaus svarbą šalies ekonomikai liudija ir faktas, kad inovacinėse įmonėse 2022 m. dirbo net 78 proc. visų Lietuvos įmonių darbuotojų – 6,6 proc. daugiau nei 2018 m. Tad koks Lietuvos inovacijų sektoriaus paveikslas ryškėja?
Balandžio 11 dieną Lietuvoje pirmą kartą vyko Trijų jūrų iniciatyvos verslo forumas, į kurį susirinko daugiau nei 900 svečių iš Trijų jūrų regiono ir partnerių šalių. Renginyje vyko ne tik dinamiškos diskusijos, bet ir daugiau nei 300 B2B/B2G susitikimų bei 20 susijusių renginių, kurie atvėrė plataus masto verslo bendradarbiavimo galimybes. Vienas svarbiausių verslo forumo rezultatų – 5 šalių pasirašytas antrojo Trijų jūrų iniciatyvos investicinio fondo steigimo ketinimų protokolas, numatantis 155 mln. eurų finansavimą skirti regiono ekonominiam augimui.
Lietuvos kosmoso verslo sektorius ir toliau veržiasi į priekį – radarinius palydovų duomenis apdorojančios ir panaudojančios įmonės UAB „Geomatrix“ ir UAB „Coetus“ tapo Europos kosmoso agentūros (EKA) inicijuojamo projekto, skirto Baltijos jūros regionui (Baltic GTIF) kovoti su klimato kaitos iššūkiais, konsorciumo dalimi. Kaip teigia prie projekto įmonėms padėjusios prisijungti Inovacijų agentūros „Space Hub“ grupės ekspertas Eigirdas Sarkanas, tai – itin reikšmingas įvykis, prisidėsiantis prie Lietuvos kosmoso ekosistemos augimo ir šalies konkurencingumo didinimo.
Šiemet Lietuvoje pirmą kartą vyks Trijų jūrų iniciatyvos (3Seas) verslo forumas. Be kitų regionui svarbių temų, tokių kaip energetinis saugumas, klimatui neutralios ekonomikos kūrimas, transatlantinio bendradarbiavimo skatinimas, dalyvaujančių šalių integracija transporto, energetikos ir skaitmenizacijos srityse, renginio metu didelis dėmesys bus skiriamas karo niokojamos Ukrainos atstatymui.
Balandžio 3 d. Vilniuje vyko „Inovacijų agentūros“ startuolių padalinio „Startup Lithuania“ ir JAV įmonės „Plug and Play“ organizuotas renginys „Accelerator Kick-Off“, pažymėjęs pirmąjį akceleravimo programos ciklą Lietuvoje. Jo metu vienuolika perspektyviausių šalies startuolių, atrinktų „Plug and Play“ investicijų komiteto, turėjo galimybę pristatyti savo idėjas ir užmegzti naudingus ryšius su potencialiais investuotojais.
Siekdama skatinti verslumo ugdymą nuo pat mokyklos suolo, Inovacijų agentūra, bendradarbiaudama kartu su antreprenerystės ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“, kviečia šalies mokyklas prisijungti prie praktinio verslumo ugdymo programos. Jos metu 9-12 kl. mokiniams suteikiama galimybė įgyti realios verslo kūrimo patirties, išmokti priimti svarbius sprendimus ir kartu su pedagogų-mentorių bei verslo praktikų pagalba įgyvendinti visus verslo vystymo etapus.
Šių metų pradžioje NATO paskelbė 14-ąjį tarptautinį inovacijų iššūkį, kurio metu Lietuvos ir kitų šalių įmonės kviečiamos kurti technologijas, galinčias nuotoliniu būdu atpažinti sprogstamosiomis medžiagomis užterštas vietas ir jas neutralizuoti. Organizacijos savo pasiūlymus gali teikti iki š. m. balandžio 17 dienos – vienas iš finalininkų sprendimų bus toliau plėtojamas ir pritaikomas NATO.