Inovacijų agentūros analitikai apibrėžė MTEPI prioritetų stebėsenos ir vertinimo gaires, tai padės mokslo, verslo ir viešojo sektoriaus atstovams rasti stipriausias ir daugiausiai potencialo turinčias MTEPI augimo sritis. Sumanioji specializacija yra Europos Sąjungos (toliau – ES) mokslinių tyrimų ir inovacijų (toliau – MTI) politikos koncepcija, siekiant tvaraus, inovacijomis grįsto ekonomikos augimo per didžiausią potencialą turinčių MTI prioritetų tikslinį finansavimą.
Inovacijų agentūros analitikų parengta antrinių žaliavų rinkos Lietuvoje situacijos apžvalga atskleidė, kad 2021 m. Lietuvoje susidarė daugiau kaip 3 mln. tonų atliekų, o didžiausi jų kiekiai fiksuojami mineralinių atliekų, metalų atliekų ir įvairių atliekų kategorijose. Pirmoje studijos dalyje aptariama antrinių žaliavų rinkos koncepcija, ES antrinių žaliavų rinkos rodikliai, ir vystymosi barjerai. Taip pat analizuojama perdirbamų žaliavų ir atliekų prekyba ES ir Lietuvoje. Antroje dalyje pateikiama pramoninių atliekų susidarymo Lietuvoje iki 2030 m. prognozė ir išanalizuota gamybos ir kitos ūkinės veiklos atliekų Lietuvoje perdirbimo situacija 2021 m.
Šiais metais pagal pasaulio inovacijų indeksą, vertinant inovacijų ekosistemos išsivystymo lygį, Lietuva užėmė 34 vietą tarp 132 pasaulio valstybių. Per metus Lietuvos pozicija pagal pasaulio inovacijų indeksą pakilo rekordiškai – net per 5 vietas.
Lietuvai turint didelių ambicijų kosmoso srityje ir tapus Europos kosmoso agentūros (EKA) asocijuota nare, šalies gyventojams atsivėrė kur kas daugiau karjeros galimybių. Ekspertai atkreipia dėmesį, kad norint įsidarbinti šioje srityje, nebūtina būti mokslininku, inžinieriumi ar IT specialistu, čia reikalingi įvairių sričių darbuotojai. Susipažinti su tarptautinėmis karjeros galimybėmis Lietuvos jaunimas ir visi norintys galės rugsėjo 28 dieną Inovacijų agentūros organizuojamame renginyje „Vilnius Space Days“.
Pasauliniame IMD Talentų reitinge Lietuvos pozicija pakilo į 23 vietą tarp 64 šalių ir tai yra aukščiausias šalies rezultatas per pastaruosius 5 metus. Reikšmingas reitingo augimas laikosi jau antrus metus iš eilės, kas leidžia manyti, jog Lietuvos progresas talentų konkurencingumo srityje nėra vien tik atsitiktinis.
Rugsėjo 20-21 d. Vilniuje vykęs „Life Sciences Baltics“ forumas pritraukė daugiau nei 800 dalyvių iš 30 pasaulio šalių. Didžiausias Baltijos šalyse vykęs gyvybės mokslų renginys sutraukė tarptautinę sprendimų priėmėjų, mokslininkų, startuolių, investuotojų bei talentų auditoriją vienoje vietoje. Įspūdingas renginys domino ir užsienio žiniasklaidą – renginio nušviesti atvyko žurnalistai iš kaimyninių šalių, taip pat – Jungtinės Karalystės, Izraelio, Ispanijos, Italijos, Graikijos, Vokietijos, Taivano. Forumą vainikavo „Startup Pitch Battle“ konkursas, kuriame vieną pagrindinių prizų laimėjo Lietuvos startuolis „#hitEnergy“, pasirengęs proveržiui biotechnologijų ir žiedinės ekonomikos srityse.
Inovacijų agentūros ketvirtoji eksporto lyderių programa „Sparnai“ juda link finišo: eksporto kompetencijų stiprinimo specializaciją pasirinkę Kauno technologijų universiteto (KTU) studentai pradėjo antrąją paskutinę stažuočių rotaciją Lietuvos įmonėse. Rotacijų metu programos dalyvių įgytos žinios ir praplėstos eksporto kompetencijos būsimiems eksporto specialistams padeda lengviau įsitvirtinti įmonėse, o Lietuvos įmonėms – stiprinti eksporto kompetenciją.
Penktadienį, rugsėjo 22 d., ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė susitiks su Japonijos pažangių tyrimų instituto „Advanced Telecommunications Research Institute International“ (ATR) delegacija.
Inovacijų agentūra kartu su Finansų ministerija kviečia dalyvauti geriausių Europos Sąjungos fondų investicijų projektų rinkimų konkurse „Europos burės 2023“. Jau penkioliktą kartą vykstančiu konkursu siekiama įvertinti ir visuomenei pristatyti geriausius, didžiausią vertę žmogui, kraštui, valstybei duodančius ES fondų lėšomis finansuojamus projektus.
Kaune, rugsėjo 22 d. bendradarbystės centrų „Spiečius“ nariai susirinko į jau trečius metus vykstantį renginį „Spiečiamės‘23“. Renginys skirtas suvienyti beveik 300 regionų verslininkų, kurie aktyviai naudojasi Inovacijų agentūros sukurta platforma, skirta verslo auginimui ir plėtrai.
Lietuvos tikslas – per artimiausius metus 10 kartų išauginti kosmoso sektorių. Prie jo įgyvendinimo prisidės rugsėjo 27–28 dienomis Inovacijų agentūros organizuojamas tarptautinis renginys „Vilnius Space Days“, kuriame susiburs pasaulyje žinomiausių kosmoso organizacijų atstovai. Su jais susitikti, sužinoti apie tarptautines programas ir finansavimo galimybes kviečiami Lietuvos ir kitų šalių verslininkai bei mokslininkai.
Šiandien Vilniuje prasidėjo jau šeštą kartą organizuojamas didžiausias Baltijos šalyse gyvybės mokslų forumas „Life Sciences Baltics“. Šiemet renginyje lankosi apie 750 dalyvių, iš kurių didelė dalis – užsienio kompanijos, startuolių atstovai, investuotojai, mokslininkai ir valstybių pareigūnai.
Startavo švietimo ir mokymosi programos „Vedliai“ ir „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) bendras projektas – kuriama pirmoji ir vienintelė Lietuvoje skaitmeninio verslumo mokymosi metodika. Ekonomikos ir inovacijų ministerijos drauge su Inovacijų agentūra inicijuota programa į Lietuvos mokyklų klases atneš integruotas, aktualias, kūrybiškas informatikos ir verslumo pamokas 5-8 klasių mokiniams.
Informacinių ir ryšių technologijos (IRT) pasaulyje yra nepamainomos ir toliau plečia galimybių ribas, iš esmės keičia gyvenimo, darbo ir bendravimo būdus. IRT yra šiuolaikinės visuomenės pamatas ir būdas žengti į neribotų galimybių erą. Lietuva taip pat juda šia kryptimi.
Inovacijų agentūros skaičiavimu, Lietuvos gyvybės mokslų sektoriaus lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė per paskutinius penkerius metus vidutiniškai auga po 36 proc. kasmet. Sparčiai augantis Lietuvos gyvybės mokslų sektorius tampa nauju traukos centru Europoje dėl išskirtinių kompetencijų.
Inovacijų agentūra kartu su antreprenerystės ugdymo organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ tęsia moksleivių verslumo įgūdžių ugdymo programą „accelerator_x“. Trečius metus prie šios programos įgyvendinimo prisidedanti Inovacijų agentūra savo investicijomis šiemet leis daugiau nei 1600 moksleivių išbandyti nuosavo verslo kūrimą.
Nuo rugpjūčio 22 iki rugsėjo 13 dienos Lietuvos gyventojai buvo kviečiami atrasti teigiamus pokyčius savo miestuose – žmonės galėjo siųsti nuotraukas, balsuoti ir išrinkti per paskutiniuosius 10-imt metų Europos Sąjungos (ES) investicijų dėka labiausiai pasikeitusį miestą. Bendras viso konkurso balsų skaičius siekė net 100 565, o daugiausiai dalyvių simpatijų sulaukusio „Pokyčių miesto“ Jonavos lauks nemokamas renginys ir dovanos, paskatinsiančios tolimesnį pokyčių vėją
Labai mažos, mažos ir vidutinės (MVĮ) įmonės, veikiančios Lietuvoje, skatinamos komercializuoti inovatyvius produktus, pasinaudojant nauja finansavimo galimybe. 200 tūkst. eurų skiriami kompensuoti rinkodaros ir dizaino paslaugų, intelektinės nuosavybės apsaugos ir teisių į ją įsigijimo bei kitas išlaidas. Didžiausia galima finansavimo suma vienam projektui – iki 10 tūkst. eurų.
Kasmet rugsėjį Jungtinėje Karalystėje vykstanti tarptautinė gynybos ir saugumo paroda „DSEI“ prieš keletą metų atvėrė naujas galimybes vienai sėkmingiausių Lietuvos gynybos pramonės įmonių – „Brolis Semiconductors“. Verslui įveikus JK rinkos aukščiausių standartų kartelę, Lietuva vis labiau įsitvirtina pasaulyje kaip inovatyvių gynybos sektoriaus produktų kūrimo šalis.
Baigėsi vienuoliktas rekordinio lankomumo sulaukęs tarptautinis startuolių renginys „Startup Fair. Adapt 2023“. Šiemet jame apsilankė beveik du tūkstančiai startuolių, technologijų ekspertų, entuziastų ir investuotojų iš įvairių pasaulio šalių. Renginį vainikavo tradicinis „Pitch Battle“ konkursas, kurio nugalėtoju tapo dirbtinį intelektą komunikacijai gerinti pasitelkęs startuolis „Vocal Image“.
Inovacijų agentūra kviečia verslininkus nemokamai gauti individualizuotas verslo konsultacijas rinkodaros, pardavimų, skaitmeninės verslo transformacijos, finansų, teisės ir žalinimo klausimais. Kiekvienam verslo atstovui bus sudarytas jo konkrečius poreikius atitinkantis, iki 20 val. apimties konsultacijų planas. Planuojama, jog iki metų pabaigos konsultacijų galimybe pasinaudos ir savo verslo kompetencijas sustiprins daugiau nei 150 Lietuvos verslų.
Šiandien Vilniuje prasidėjo jau vienuoliktą kartą organizuojamas tarptautinis startuolių renginys „Startup Fair. Adapt 2023“. Čia vyksta konferencija, gyvai susitinka investuotojai ir inovatyvių verslų kūrėjai, jie užmezga vertingus ryšius ar net susitaria dėl investicijų. Spėjama, kad šiemet renginyje lankysis rekordinis skaičius dalyvių, rezervuotų bilietų – per 3 tūkstančius, laukiama apie 400 investuotojų.
Šiemet padvigubėjęs verslo angelams ir rizikos kapitalo investuotojams skirtas renginys „Investor Camp“ subūrė beveik 20 pranešėjų ir 300 investuotojų. Šiandien susipažinti su augančia Lietuvos startuolių ekosistema ir jos potencialu, megzti ryšius su mūsų bei kitų šalių investuotojais dalyviai atvyko iš JAV, Taivano, Izraelio bei kitų šalių.
Spalio mėnesį Kaune savo duris atvers 14-as Inovacijų agentūros bendradarbystės centras „Spiečius“. Šio centro veikla bus skirta jaunų, iki 30 m. asmenų verslumo kompetencijų auginimui. „Spiečius“ veiks kaip verslo idėjų testavimo, verslo kūrimo ir vystymo, verslumo įgūdžių stiprinimo erdvė, skirta tiek individualiam, tiek komandiniam darbui.
Lietuvos pramonės įmonėms atsiveria galimybė perdirbant atliekas kurti inovatyvius, aplinkai palankius ir tvarius produktus bei technologijas. Tam Ekonomikos ir inovacijų ministerija suplanavusi paskirstyti 8 mln. eurų.
Ketvirtadienį Lietuvoje vyks didžiausias startuolių renginys Baltijos šalyse „Startup Fair. Adapt 2023“. Jis į sostinę sukvies gausų būrį startuolių bei daugiau nei 250 investuotojų iš įvairių pasaulio šalių. Tarp jų – Julianas von Eckartsbergas, į du Lietuvos vienaragius – „Nord Security“ bei „Vinted“ – investavusio fondo „Burda Principal Investments“ vykdomasis direktorius Europos šalyse, ir į startuolį „Watalook“ investavusio fondo „byFounders“ atstovas Magnusas Hambletonas. Abu jie dalijasi savo įžvalgomis apie Lietuvos startuolių ekosistemą, jos potencialą bei atskleidžia, kodėl ir vėl sugrįžta į Lietuvą.