Lietuvos puslaidininkių sektoriaus strateginėje apžvalgoje pateiktos rekomendacijos šalies puslaidininkių ekosistemos plėtrai
Nov 28, 2022 9:00 PM
Inovacijų agentūra paskelbė MITA Tvarios ekonomikos ir analitikos centro parengtą 2022 m. I ketvirčio Lietuvos puslaidininkių sektoriaus apžvalgą. Joje identifikuojamos prielaidos tvariai šalies puslaidininkių ekosistemos plėtrai, galimos proveržio kryptys ir aptariamos su puslaidininkių vertės grandine susijusių Lietuvos sektorių stiprybės, silpnybės, galimybės ir grėsmės.
Ataskaitoje ekspertai kaip Lietuvos puslaidininkių ekosistemos pamatą formuojančias sritis išskiria sektoriaus poreikius atitinkančią švietimo sistemą, puslaidininkių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros kompetencijas bei infrastruktūrą, taip pat mokslui imlią pramonę, dvišalį bendradarbiavimą su puslaidininkių sektoriaus lyderiais, aktyvų įsitraukimą į strategines ES vertės grandines. Pažymima, kad siekiant reikšmingo proveržio ir sėkmingo Lietuvos dalyvavimo pasaulinėje puslaidininkių vertės grandinėje šiose srityse yra būtinos nuoseklios ir ilgalaikės valstybės investicijos.
Ketvirtinėje apžvalgoje taip pat pateikiamos keturios preliminarios Lietuvos puslaidininkių sektoriaus plėtros kryptys. Pirmoji yra susijusi su Lietuvos tapimu pasaulinio lygio puslaidininkių mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centru. Antrojoje Lietuva matoma kaip – puslaidininkių pramoninės įrangos tiekėja. Lietuva taip pat galėtų tapti puslaidininkių gamintoja. Galiausiai, Lietuvoje galėtų būti vystomas fabless puslaidininkių gamybos modelis.
Tarp pagrindinių Lietuvos stiprybių plėtojant puslaidininkių sektorių išskiriamas įdirbis puslaidininkių fizikos moksliniuose tyrimuose ir nišinėse technologijose bei stiprus lazerių sektorius, kuriantis įrankius lustų gamybai. Pagrindinėmis grėsmėmis įvardijamos didelė konkurencija, didėjantis tiksliųjų mokslų specialistų stygius ir geopolitinės rizikos.
Pilną 2022 m. I ketvirčio Lietuvos puslaidininkių sektoriaus apžvalgą galima rasti čia.
Ataskaita yra parengta įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą̨ „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart Inotech pramonei)“. Projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.