Naujienos »  2022 »  02 »  Pernai gruodžio mėnesį eksportas į Kiniją beveik sustojo )

Pernai gruodžio mėnesį eksportas į Kiniją beveik sustojo

Feb 21, 2022 11:44 AM

Verslumo ir eksporto plėtros agentūros „Versli Lietuva“ atlikta metinių Lietuvos ir Kinijos prekybos rezultatų analizė rodo, kad situacija nėra dramatiška. Bendrai per metus Lietuvos prekių eksportas į Kiniją sumažėjo 28 proc., o iš Kinijos importuojamų prekių vertė paaugo 34 procentus. Taigi šios rinkos reikšmė tiesioginėje prekyboje išliko nedidelė.

shutterstock_566664976-580x430.jpg

Nuo metų vidurio prasidėjusios politinės įtampos piką pasiekė pernai metų gruodžio pradžioje, o statistiniuose užsienio prekybos rezultatuose tai irgi atsispindėjo tik gruodį. Lyginant 2021 m. gruodžio mėn. su tuo pačiu 2020 m. mėnesiu, visas Lietuvos prekių eksportas į Kiniją sumažėjo 77 procentus.

Lietuviškos kilmės prekių eksportas į Kiniją per 2021 m. (lyginant su 2020 m.) sumažėjo 30 proc. iki 171 mln. eurų, tačiau iš eksporto eliminavus javus (kurių vienkartinis labai didelės apimties (70 mln. Eurų) eksportas iškreipia 2020 m. duomenis), eksporto į Kiniją vertės mažėjimas yra tik -2,1 proc. arba 3,7 mln. eurų. Pirmą ir trečią ketvirtį eksporto augimas į Kiniją buvo itin spartus, tačiau metų pabaigoje, ketvirtą ketvirtį, eksporto vertės augimo tempas labai sulėtėjo ir buvo -36 proc.

Daugiausiai prie eksporto sumažėjimo prisidėjo medienos ir jos gaminių (metinis pokytis -50 proc. arba 10 mln. eurų), optikos ir medicininių prietaisų (-21 proc arba 6,9 mln. Eurų) eksporto mažėjimas. Tačiau itin sparčiai paaugęs cheminių gijų (303 proc. arba 6,5 mln. eurų) ir fermentų (enzimų) (142 proc. arba 5,2 mln. eurų) eksportas labiausiai prisidėjo prie to, kad suminiuose metiniuose rezultatuose didelio eksporto mažėjimo nematyti.

Gruodžio mėnuo, kaip ir buvo minėta, labai išsiskyrė nuo bendros 2021 m. tendencijos. Iškilus sunkumams išmuitinant jau Kiniją pasiekusias prekes, panašu, kad dauguma Lietuvos įmonių nusprendė stabdyti savo eksportą. Gruodžio mėn. lietuviškos kilmės prekių eksportas sumažėjo 85 proc., lyginant su 2020 m. tuo pačiu mėnesiu. Iš esmės sustojo visų prekių eksportas. Tik mėsos eksportas padidėjo 70 procentų. Tačiau vasario 10 d. Kinijos institucijoms pranešus, kad stabdomas jautienos importas iš Lietuvos, tapo aišku, kad ši tendencija nesitęs.

0 eurų eksporto vertės gruodžio mėn. buvo fiksuotos chemijos prekių, fermentų, vatos, farmacijos prekių, organinių chemikalų, pieno ir jo produktų, gėrimų prekių kategorijose. Santykinai mažai krito elektros mašinų ir įrangos bei jų dalių eksporto vertė (-17 proc.), nes vis dar augo elektros skydų eksportas.

Tai, kad didelės dalies produktų gruodžio mėn. iš viso nebuvo eksportuota, rodo, kad net ir grąžinus Lietuvą į Kinijos muitinės sistemas (pranešimas viešojoje erdvėje Lietuvoje pasirodė gruodžio 7 d.), įmonės nesiuntė savo prekių į šią šalį. Kadangi signalų apie iš esmės gerėjančią situaciją iki šio nėra, tikėtina, jog ir pirmąjį 2022 m. ketvirtį geresnių lietuviškos kilmės prekių eksporto rezultatų nematysime.

Lietuvos reeksportas į Kiniją, kuris per 2021 m. sudarė 57 mln., mažėjo visų metų eigoje, ir lyginant su 2020 m. jo vertė susitraukė 20 proc. Pusę reeksporto vertės sudaro varis ir vario gaminiai, kurių reeksportas per 2021 m. paaugo 80 proc. Šių gaminių reeksportas 20 proc. padidėjo ir gruodžio mėn. tuo tarpu daugumos kitų reeksportuojamų prekių vertės gruodžio mėn. stipriai sumažėjo, kaip ir lietuviškos kilmės eksporto atveju.

Prekių importo iš Kinijos vertė per 2021 m. padidėjo 34 proc. ir siekė 1,6 mlrd. eurų. Gruodžio mėn. augimo lėtėjimo taip pat nematyti. Lyginant su 2020 m. tuo pačiu mėnesiu, per gruodžio mėn. importavome kiniškų prekių 61 proc. daugiau. Nors viešojoje erdvėje pasirodo pranešimų, kad Kinija blokuoja ir importą į Lietuvą, dėl ilgo prekių gabenimo laiko, tokie pokyčiai galėtų pradėti matytis tik 2022 m. vasario-kovo mėn. anksčiausiai.

Analizę parengė „Verslios Lietuvos“ Tyrimų ir analizės skyrius.


©2021