Moksleivio Liutauro Kervio ambicija – tinklalaidžių platforma, padedanti smulkiesiems kūrėjams išgarsėti
Jan 4, 2022 2:00 AM
Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleivis Liutauras Kervys drauge su komanda kuria „SimpleTime“ tinklalaidžių platformą, kuria siekia padėti smulkiesiems tinklalaidžių kūrėjams išgarsėti, o vartotojams – gauti kuo daugiau kokybiško turinio. Jaunasis verslininkas pripažįsta, kad norint pradėti verslą dar mokykloje reikia drąsos, bet džiaugiasi, jog viskas susidėliojo į savas vietas įkūrus savo jaunąją bendrovę. Liutaurui ir jo komandai realizuoti idėją padėjo „accelerator_x“ programa, kurios metu moksleivių komanda užmezgė kontaktus su investuotojais bei turėjo progą konsultuotis su patyrusiais verslininkais.
![Liutauras-580x430.jpg Liutauras-580x430.jpg](/site/binaries/content/gallery/images/accelerator_x/liutauras-580x430.jpg)
Liutauras dalyvauja „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojamoje praktinio verslumo ugdymo programoje „accelerator_x“. Šiemet šios programos metu vykusioje „eXpo“ mugėje „SimpleTime“ komanda nugalėjo net dvejose nominacijų kategorijose – pelnė „Vienaragiai LT” įsteigtą „Perspektyviausi vienaragiai” nominaciją bei „Versli Lietuva” nominaciją „Startuoliškiausia jaunoji bendrovė”.
Šiemet šioje „accelerator_x“ programoje sudalyvavo per 3000 moksleivių, įkūrusių per 800 jaunųjų bendrovių – programos įgyvendinimą visos Lietuvos mastu inicijavo „Versli Lietuva“.
Liutauras pasidalino savo sėkmės istorija, patirtimis ir patarimais, kaip verslą galima pradėti dar mokyklos suole.
Kada pradėjai svajoti apie savo verslą?
Apie verslą pradėjau svajoti dar pradinėje mokykloje, 3-4 klasėje – nuo pat mažens norėjau būti pas sau vadovas. Be to, mano galvoje nuolat sukosi mintys, ką sukurti, pagaminti ar parduoti – verslo idėjų niekada nestigo.
Kaip gimė tavo verslo idėja?
Dabartinio verslo idėja gimė tada, kai nusprendžiau po pamokų nueiti į kavinę išgerti kavos ir belaukdamas eilėje išgirdau poros merginų pokalbį apie tinklalaides bei augantį jų populiarumą. Nieko nelaukdamas, tuoj pat pasižymėjau idėją ir pradėjau domėtis tinklalaidėmis. Netrukau suprasti, kad jų yra daug ir įvairių, tačiau kokybiškas turinys yra išsibarstęs per įvairias platformas. Pamačiau problemą ir nuo tada pradėjau mąstyti, kaip šią situaciją būtų galima pakeisti, supaprastinti vartotojams tinklalaidžių paiešką, o taip pat padėti turinio kūrėjams pasiekti auditoriją.
Kaip pasiryžai pradėti verslą? Kas tave paskatino?
Mane paskatino ekonomikos mokytoja, su kuria buvome sutarę, kad per pirmuosius dvejus metus gimnazijoje mokysimės teorijos, o per pirmąjį 11 klasės pusmetį turėsime galimybę kurti savo verslus. Taip pat prie sprendimo prisidėjo artimieji bei giminaičiai, kurie turi savo verslus – jų pavyzdys patį pastūmėjo užsiimti verslu.
Liutaurai, papasakok apie savo verslą.
Mūsų komandos idėja – tai socialinis tinklas-platforma, kurioje vartotojai gali rasti įvairias tinklalaides. Ši platforma skirta tiek kuriantiems laidas, tiek ieškantiems turinio. Mūsų kuriamas produktas ypač padeda mažiesiems kūrėjams. Tarkim, „Youtube“, „Patreon“ ir panašios platformos labiau skirtos stambesniems kūrėjams, kurie jau turi užsiauginę savo auditoriją ir gali iš to užsidirbti. Mūsų idėja remiasi „lygių sistema“, imant pavyzdį iš kompiuterinių žaidimų, kur žaidėjas atlikęs tam tikras užduotis gauna taškų ir gali kelti savo lygį. Taigi „SimpleTime“ turinio kūrėjai konkuruos tarp sau lygių – dideli su dideliais, o mažesni su mažesniais.
Platformos vartotojai turinį galės gauti nemokamai, bet bus siūlomas ir specialus, mokamas turinys. Tai leis kūrėjams daugiau užsidirbti, nes atlygį jie gaus ne tik už peržiūras, bet ir už vartotojų prenumeratas bei savanorišką paramą. Norime padėti naujiems kūrėjams pasiekti klausytojus, padidinti savo žinomumą ir užsidirbti. Kiekvienas naujas vartotojas, galės pasirinkti kategorijas ar temas, pagal kurias nori gauti naujienų srautą. Be to, platformoje neplanuojame turėti išorinių reklamų, nesusijusių su tinklalaidėmis.
„SimpleTime“ komandą sudaro šeši žmonės: projektui vadovauju aš, o kartu dirba kolegos, atsakingi už skirtingas sritis, kaip marketingas, finansai, dizainas, programavimas, inžinerija. Taip pat, džiaugiamės tuo, kad pritraukėme ir keletą savanorių, kurie neatlygintinai padeda.
Kodėl verta naudotis pagalbos priemonėmis, kaip „accelerator_x“?
Tai suteikia įvairių galimybių, pavyzdžiui, dalyvauti tokiuose pradedančiajam verslininkui naudinguose renginiuose, kaip šiemet įvykusi kalėdinė „eXpo“ mugė. Tokių renginių metu galima užmegzti naujų pažinčių, gauti patarimų iš patyrusių verslininkų bei bendraamžių, tai pat vystančių savo verslus. Šiame renginyje mes gavome naudingo grįžtamojo ryšio ir patarimų, pagal kuriuos galime koreguoti savo kuriamą produktą. Taip pat, programa suteikia galimybę susipažinti su potencialiais investuotojais, megzti verslo plėtrai naudingus santykius. Galiausiai, „accelerator_x“ padeda spręsti techninius verslo klausimus – kaip ruošti sąskaitas, mokėti mokesčius ir panašiai.
Kuo padėjo „accelerator_x” programa, ką jos metu išmokai?
Pirma, programa padėjo susipažinti su verslo vystymo etapais ir praktiškai juos išbandyti. Šiuo metu jau praėjome įmonės registravimo, prototipo paruošimo, produkto pristatymo bei investicijų pritraukimo etapus. Antra, programa suteikė galimybę įkurti jaunąją bendrovę, gauti lengvatų. Na ir trečia – subūriau gerai puikią komandą, be kurios niekas nebūtų pavykę.
Kokios savybės reikalingos siekiant pradėti verslą?
Svarbu nuolatos mokytis – skaityti knygas, semtis žinių iš mentorių, patyrusių verslininkų, bendraamžių ir, žinoma, mokytis iš savo klaidų. Pats labai mėgstu skaityti, nes manau, kad nėra nieko, ko nebūtų aprašyta knygose – juk daugybė žmonių yra susidūrę su panašiomis problemomis, jas išsprendę bei aprašę. Antra svarbi savybė – tai gebėjimas prisitaikyti prie pačių kebliausių situacijų. O trečiąją įvardinčiau platų interesų ratą bei nuolatinį domėjimąsi aplinka.
Ką patartum kitiems, norintiems pradėti verslą dar mokykloje?
Pirmiausia, siūlyčiau net ir galvojant apie verslo kūrimą, mokyklą išlaikyti prioritetine sritimi. Svarbu neapleisti mokslų, o taip pat naudotis tokiomis kaip „accelerator_x“ programomis, kurios gali padėti realizuoti savo idėjas.
Be to, nebijokite rizikuoti ir turėdami verslo idėją, plėtokite ją. Ir nepamirškite skaityti verslo knygų, taip suteiks papildomų žinių ir padės įgyti pranašumą prieš kitus.
Apie „accelerator_x“ programą
„Accelerator_x“ – tai „Lietuvos Junior Achievement“ organizuojama programa, suteikianti 9-12 klasių mokiniams realią verslo kūrimo patirtį dar mokyklos suole. Ši programa nėra verslo simuliacija – tai realaus verslo kūrimo patirtis, kurios metu moksleiviai praktiškai susipažįsta su visais verslo vystymo etapais, įkuria mokomąsias bendroves ir patys priimti svarbiausius verslo sprendimus. Šių metų pavasarį „Versli Lietuva“ inicijavo šios programos plėtrą ir šiemet joje sudalyvavo beveik 3200 moksleivių, įkūrusių per 800 mokomųjų bendrovių. Daugiau informacijos čia: https://bit.ly/325f21H