16 mln. eur finansinė parama intelektinės nuosavybės apsaugai
Jan 25, 2022 12:27 PM
Nuo sausio 10 d. mažos ir vidutinės įmonės, taip pat startuoliai (paramą gali gauti ir asmenys, kurie turi individualios veiklos pažymą, verslo liudijimą ar ūkininko pažymėjimą), gali gauti finansinę paramą iš „Ideas Powered for Business“ MVĮ fondo.
![shutterstock_1096718438-1-580x430.jpg shutterstock_1096718438-1-580x430.jpg](/site/binaries/content/gallery/shutterstock/shutterstock_1096718438-1-580x430.jpg)
Tai yra Europos Komisijos iniciatyva, įgyvendinama Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos, ir veiks nuo 2022 m. sausio 10 d. iki 2022 m. gruodžio 16 d. Šiais metais numatytas 16 mln. eurų fondas, o prašymus kompensacijai gali teikti visos mažos ir vidutinės įmonės įsteigtos Europos Sąjungoje. Viena įmonė gali pretenduoti net į 2250 eurų paramą.
Parama prekių ženklams, dizainams ir išradimams
Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnybos (ESINT) duomenimis, Europos mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ) sudaro daugiau kaip 99 proc. visų Europos įmonių ir jose dirba 67 proc. visų Europos darbuotojų. Atsižvelgiant į tai, dabartiniu ESINT strateginiu planu siekiama padėti Europos MVĮ panaudoti savo intelektinės nuosavybės turtą, teikiant finansinę paramą su intelektine nuosavybe susijusioms išlaidoms padengti.
Vis dažniau suvokiama intelektinės nuosavybės apsaugos svarba, tad didžioji dalis verslų savo intelektinės nuosavybės turtu pasirūpina dar verslo pradžioje. Dėl pandemijos daugybė verslų turėjo sustabdyti arba pristabdyti savo veiklą, todėl nuo to nukentėjo ir finansiškai.
„Intelektinės nuosavybės apsauga ir parama ypač aktuali turėtų būti toms įmonėms, kurios savo verslus kelia į interneto erdvę ir užsiima internetine prekyba. Augant e. komercijai, tokios prekyvietės kaip „Amazon“ tapo intelektinės nuosavybės pažeidimų aikštele. Ypač augo pretenzijos dėl prekių ženklų naudojimo ar klastočių pardavimo. Žinoma, „Amazon“ imasi atitinkamų priemonių – jau nuo 2019 m. naudojamos dirbtinio intelekto technologijos, skirtos klastotėms aptikti. Tai lėmė, kad 2020 m. sandėliuose buvo sunaikinta daugiau nei 2 mln. klastočių. Taip pat, norint naudoti „Amazon Brand Registry“ – įrankį, kuris suteikia gerokai daugiau kontrolės savo produkto puslapyje ir yra būtinybė norint sėkmingai prekiauti „Amazon“ platformoje, vienas iš reikalavimų – prekių ženklo registracija“, – atkreipia dėmesį „Metida“ teisinių paslaugų grupės partneris, advokatas Erikas Saukalas.
„Vienas pagrindinių mūsų klientų tipų būtent ir buvo pardavėjas, prekiaujantis globaliose e. prekyvietėse. Tokiems subjektams suteikėme ne tik galimybę registruoti prekių ženklą ir prekiauti prekyvietėje naudojant „Brand Registry“, bet ir nuolatos dirbame su jų produktų apsauga, reikalavimų atitiktimi ar konkurentų veiksmais“, – akcentuoja „Metida“ teisinių paslaugų grupės vadovaujančioji partnerė, patentinė patikėtinė Reda Žabolienė.
Kaip pasinaudoti parama?
Įmonės kviečiamos kreiptis dėl dalies išlaidų kompensavimo ir susigrąžinti net 75 proc. prekių ženklų ar dizainų padavimo bei registracijos mokesčių nacionaliniu, regioniniu ir ES lygiais. Taip pat gali būti kompensuojama 50 proc. prekių ženklų ir dizaino mokesčių už ES ribų. Už intelektinės nuosavybės portfelio audito paslaugą suteikiama net 90 proc. kompensacija. Taip pat 50 proc. kompensuojama nacionalinė patentų apsauga. Finansavimas iš MVĮ fondo bus teikiamas kaip intelektinės nuosavybės kuponai, kuriais bus bendrai finansuojami dviejų rūšių veiksmai:
1 KUPONAS (1 500 eurų): su intelektine nuosavybe susijusi veikla (intelektinės nuosavybės portfelio auditas, prekių ženklo ir dizaino apsauga ES ir už jos ribų);
2 KUPONAS (750 eurų): su patentais susijusi veikla.
Vienas MVĮ gali pretenduoti į paramą ir sutaupyti net iki 2 250 eurų, saugodamas savo intelektinę nuosavybę. Paraišką dėl dotacijos gali teikti visos ES įsteigtos MVĮ. Paraiškas gali teikti savininkai, įgaliotieji darbuotojai arba atstovai. Atstovas apibrėžiamas kaip trečioji šalis, fizinis ar juridinis asmuo, kurį MVĮ tinkamai įgaliojo teisiškai jai atstovauti.
Finansinė parama paskatino apsaugoti savo intelektinį turtą
„Lava Drops“ – unikaliais elektriniais styginiais instrumentais prekiaujančios įmonės – atstovai kartu su „Metida“ praėjusiais metais užpildė projekto paraišką ir pasinaudojo galimybe gauti paramą prekių ženklo bei produktų dizainų apsaugai.
„Kadangi turėjome ne tik savo prekių ženklą, bet ir nemažai unikalių produktų dizainų, susidarė gana didelės intelektinės nuosavybės apsaugos išlaidos. Todėl tokia finansinė parama paskatino greičiau saugoti savo intelektinį turtą, greičiau užtikrinti plėtrą kitose šalyse, o, svarbiausia, apsisaugoti nuo nesąžiningų konkurentų ir kopijavimo“, – sako „Lava Drops“ įkūrėjas ir dizaineris Rapolas Gražys.
Kūrybinio verslo atstovas R. Gražys tikina, kad jau pačioje veiklos pradžioje teko susidurti su konkurentų bandymais sukurti itin panašų prekių ženklą ir logotipą ne tik Lietuvoje, bet ir Kinijoje. Pasak jo, neturint prekių ženklo ar dizaino apsaugos ir vystant verslą Lietuvoje, o ypač kitose šalyse, anksčiau ar vėliau teks kovoti su nesąžiningos konkurencijos apraiškomis: „Kadangi susidūriau su konkurentų bandymu sukurti panašų ženklą, žinau, kaip svarbu apsaugoti savo intelektinį turtą, nes, kilus ginčui su nesąžiningais konkurentais, visada turėsite pranašumą, greičiau įrodysite savo tiesą ir apginsite kuriamus unikalius dizainus ar prekių ženklus”.
Plačiau apie projektą: https://euipo.europa.eu/ohimportal/lt/online-services/sme-fund
Dėl papildomos informacijos ar kilus klausimams, galite kreiptis tiesiogiai į ESINT – [email protected] arba į Valstybinį patentų biurą – [email protected].