Paslaugos »  JAV muitai )

Naudinga informacija verslui apie JAV muitų politiką

Šiuo metu prekybos santykiai tarp JAV ir kitų šalių nuolat keičiasi, o tarifų politika daro tiesioginę įtaką verslui ir eksportuotojams. Kadangi tarifai gali turėti didelį poveikį tiek prekių kainoms, tiek tiekimo grandinėms, svarbu žinoti naujausią informaciją ir būti pasiruošusiems galimiems pokyčiams. Pateikiame glaustą informaciją apie JAV taikomus tarifus, oficialius informacijos šaltinius ir strategijas, padedančias įmonėms prisitaikyti prie šių pokyčių.

JAV muitai.png

Finansinės priemonės rinkų diversifikacijai.

Greito reagavimo finansinė pagalba: Inovacijų agentūra artimiausiu metu kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija skelbs subsidijų priemonę, skirtą skatinti verslo partnerių paiešką užsienyje.  

Pagal priemonę bus skiriamas finansavimas dviems veikloms remti:  

  1. užsienio verslo partnerių paieška tarptautinėse rinkose verslo misijų metu - dėl šios veiklos finansavimo galės kreiptis verslo asociacijos. 
  2. užsienio verslo partnerių paieška lankantis tarptautinėse parodose užsienyje - dėl šios veiklos galės finansavimo galės kreiptis MVĮ. 

Priemonė parengta, derinami paskutiniai aspektai, kviečiame sekti naujienas.  

Kas yra JAV taikomi tarifai? 

Tarifas (dar vadinamas muitu) – tai mokestis, kurį vyriausybė taiko importuojamoms arba eksportuojamoms prekėms. Tarifai dažniausiai naudojami siekiant: 

  • Apsaugoti vietinę pramonę – branginant užsienietiškas prekes, jos tampa mažiau konkurencingos vietinėje rinkoje. 
  • Didinti valstybės pajamas – tarifai yra papildomas valstybės pajamų šaltinis. 
  • Reguliuoti prekybą – naudojami kaip prekybos politikos priemonė, pavyzdžiui, reaguojant į nesąžiningą konkurenciją. 

Kur galima rasti oficialią valstybės institucijų informaciją apie tarifus? 

  • JAV Tarifo Komisija (U.S. International Trade Commission – USITC). Pagrindinė duomenų bazė: Harmonized Tariff Schedule (HTS). Leidžia ieškoti ir peržiūrėti visus oficialius JAV importo muitus pagal prekių kodus. Svetainė: https://hts.usitc.gov 
  • JAV Muitinės ir sienų apsaugos tarnyba (U.S. Customs and Border Protection – CBP). Atsakinga už muitų surinkimą, importo mokesčius ir reguliavimą. Pateikia vadovus importuotojams ir muitinės procedūras. Svetainė: https://www.cbp.gov/trade 
  • JAV Prekybos departamentas (U.S. Department of Commerce). Skelbia informaciją apie tarifus, prekybos apribojimus ir eksporto-importo taisykles. Svetainė: https://www.trade.gov 
  • Antidempingo ir kompensacinių muitų informacija – Prekybos departamentas (ITA).                    Specializuota informacija apie papildomus muitus nesąžiningai konkurencijai stabdyti. Svetainė: https://enforcement.trade.gov 
  • Tax Foundation – ne pelno siekianti organizacija. Neoficialus informacijos šaltinis, kuriame patogiai realiuoju laiku skelbiama informacija apie pasikeitimus JAV tarifų politikoje. Svetainė: https://taxfoundation.org/research/all/federal/trump-tariffs-trade-war/ 

Kokie JAV tarifai taikomi šiuo metu arba bus taikomi artimiausiu metu?  

  • ES prekių importui – 10%.
  • Plienui ir aliuminiui – 25%; 
  • Automobiliams ir jų dalims – 25%, įsigalioja nuo balandžio 2 d. 

Svarbu atkreipti dėmesį, kad muitai taikomi tik įvežamoms prekėms į JAV, jei įmonė eksportuoja paslaugas (pavyzdžiui, finansų) muitai nėra taikomi.  

Kas moka tarifo mokestį? 

  • Teisiniu požiūriu, mokestį moka JAV registruotos įmonės, kurios importuoja apmokestintas prekių kategorijas iš trečiųjų šalių (EU, Kanados, Meksikos, Kinijos, etc.) 

Kokioms prekių kategorijoms taikomos išimtys?

  • Vaistams ir jų sudėtiniams komponentams;
  • Puslaidininkiams;
  • Energetikos produktams;
  • Medienos gaminiams;
  • Retiesiems žemių metalams, kurių JAV nepakanka.

Prekes, kurios yra įtrauktos į išimčių sąrašą galite rasti čia.

Ar įsteigus lietuvišką JAV įmonę, bus galima importuoti prekes, pagamintas Lietuvoje, išvengiant tarifų? 

  • Ne, jeigu tos prekės pagal kilmę arba prekių kategoriją atitinka apmokestinamų prekių aprašą.  

Trumpo laikotarpio strategija įmonei: 

Tikslas - mažinti finansinę ir teisinę riziką, kylančią dėl JAV importo muitų taikymo ar jų padidėjimo. 

  1. Susirinkti visą muitinės informaciją. Patikrinkite dabartinius klasifikavimo, vertinimo ir kilmės šalies nustatymo įmonėje procesus.  
  2. Kilmės nustatymas. Įsivertinkite tikrąją produkto kilmę, ypatingai turint daugiau skirtingos kilmės komponentų, taip pat atvejų, kai prekes siunčiant prieš tai iškraunate kitur. Vengti neteisingo kilmės nurodymo, ypač tranzito atvejais. 
  3. Vertinimo kontrolė. Kruopščiai tikrinti susijusių šalių sandorius ir sąskaitas dėl per mažos kainos deklaravimo. Užtikrinti, kad visos būtinos vertės sudedamosios dalys būtų įtrauktos į deklaraciją. 
  4. Laisvųjų prekybos zonų (FTZ) panaudojimas. Nukreipti prekes į FTZ, kad būtų galima atidėti muitų mokėjimą, laukiant galimų politinių pokyčių. Naudoti FTZ kaip apsaugą nuo staiga įsigaliojančių tarifų. (https://www.cbp.gov/border-security/ports-entry/cargo-security/cargo-control/foreign-trade-zones/about)  
  5. Siuntų planavimas. Apsvarstyti galimybę laikinai sustabdyti siuntas į JAV per didelio tarifų poveikio laikotarpiu, kol bus rasta tinkama išeitis. 

Siekdami išsiaiškinti Lietuvos įmonių eksporto strategijos kryptis atsižvelgiant į pasaulinius prekybos politikos pokyčius, įskaitant JAV taikomus muitus, tiriame, kokius veiksmus įmonės taikys rizikai valdyti ir kokios pagalbos tikisi, todėl įmonių prašome užpildyti apklausą čia. 

Užsienio reikalų ministerijoje (URM)  pradeda veikti karštoji linija, kuria Lietuvos verslui bus teikiama aktuali informacija apie Europos Sąjungos – Jungtinių Amerikos Valstijų prekybos režimo tarifinio reguliavimo pokyčius, susijusi su JAV muitų dydžio apskaičiavimu, taikymo sąlygomis, galimais pasikeitimais importuojant prekes iš JAV į Europą bei ES atsakomosiomis priemonėmis susijusiais klausimais. Užklausas galima siųsti el. pašto adresu: [email protected].

Bendriniais klausimais kreipkitės +370 700 77 055, [email protected].


©2021