Paslaugos »  Europos svarbiausiųjų žaliavų aktas )

Europos svarbiausiųjų žaliavų akto galimybės verslui

2024 m. kovo mėn. Europos taryba priėmė Europos svarbiausiųjų žaliavų aktą (angl. Critical Raw Materials Act (CRMA)). Europos žaliavų aktu ES siekia užtikrinti saugų ir tvarų svarbiausiųjų žaliavų tiekimą Europos pramonei ir gerokai sumažinti ES priklausomybę nuo importo iš pavienių šalių tiekėjų.

CRMA.png
NZIA tikslai

Kritinės ir strateginės žaliavos:

Metalai, mineralai ir gamtinės medžiagos yra neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalis. Šios medžiagos yra svarbios Europos pramonei ir technologijų sektoriui.

Pramonės sektoriai

Skiriamos ypatingos svarbos ir strateginės žaliavos. Europos Svarbiausiųjų žaliavų akte išskirtos 34 ypatingos svarbos žaliavos (2 priedas). Iš jų 17 yra laikomos strateginėmis (1 priedas).

Strateginės žaliavos

 

CRMA strateginiai projektai – galimybės įmonėms

Kuriama bendra ES sistema, nustatant ir remiant tam tikrų žaliavų projektus ir pripažįstant juos strateginiais projektais. Šiems projektams taikomos paprastesnės ir iš anksto žinomos leidimų išdavimo procedūros, teikiama parama siekiant gauti finansavimą. Iš viso per skirtingus finansavimo instrumentus tokiems projektams numatoma skirti 22,5 mlrd. eurų investicijų.

Kadangi Lietuva savo teritorijoje neturi svarbiausiųjų žaliavų telkinių, Lietuvos įmonės ir mokslininkai gali išnaudoti žaliavų apdirbimo, atgavimo (iš elektronikos gaminių, baterijų, kitų resursų), perdirbimo galimybes bei prisidėti ieškant alternatyvų.

Kvietimas teikti paraiškas nuolat atviras (šiuo metu forma atnaujinama).

Pirmasis CRMA strateginių projektų kvietimas 2024 m. sulaukė 170 paraiškų. Patvirtinti 47 nauji strateginiai projektai 13 ES valstybių narių (Belgija, Prancūzija, Italija, Vokietija, Ispanija, Estija, Čekija, Graikija, Švedija, Suomija, Portugalija, Lenkija ir Rumunija). Pavyzdžiui, Lenkijoje yra vykdomas POLVOLT perdirbimo projektas, kuriuo siekiama prisidėti prie nikelio, vario, kobalto, ličio, platinos grupės metalų ir mangano tiekimo. O Estijoje – „CO2Graphite“ perdirbimo projektas, kurio tikslas yra prisidėti prie grafito tiekimo grandinės.

 

Leidimų procedūros:

  • Šiems projektams taikomos pagreitintos leidimų procedūros – leidimai turi būti uišduodami per 12 mėn. (perdirbimo ir apdirbimo projektai). 

Aktualios leidimų gavimo nuorodos:

 

Inovacijų agentūra

  • Inovacijų agentūra teikia konsultacijas dėl projektų rengimo ir finansavimo šaltinių.
  • Skatina tarpinstitucinį bendradarbiavimą tarp mokslo, verslo ir valdžios sektorių.
  • Užtikrina informacijos sklaidą apie galimus kvietimus, ES partnerystes, pilotinius projektus ir rinkų diversifikacijos galimybes.

 

Naudingi šaltiniai / nuorodos

 

Kontaktai:

Justina Anglickytė

GreenTech Hub koordinatorė

El. p. [email protected]

Mob. +370 61809348

 

Dėl leidimų procedūrų kviečiame kreiptis į Investuok Lietuvoje.

„Investuok Lietuvoje“

El. p. [email protected]

Mob. +370 5 262 7438

 

 


©2021