Europos Kosmoso agentūra (EKA) kartu su Inovacijų agentūra paskelbė naują Lietuvai skirtą finansavimo kvietimą, kurio vertė – 1 mln. eurų. Šios investicijos numatytos tiems, kas veikia ar turi potencialo veikti kosmoso srityje. Pernai skelbto finansavimo galimybėmis pasinaudojo 8 Lietuvos įmonės ir mokslo institucijos, jos kurs inovacijas, skirtas tiek kosmoso misijoms, tiek pritaikymui Žemėje.
Plėtojant verslą neišvengiamai kyla daugybė iššūkių, kuriuos įveikti gerokai lengviau turint patirtimi ir patarimais pasidalinti galinčius mentorius. Tai – viena iš jau dešimtmetį gyvuojančios ir daugiau nei 150 mentorių tinklą jungiančios Inovacijų agentūros mentorystės programos sėkmės priežasčių.
Praėjusiais metais programoje sudalyvavo per 200 pradedančių ir augančių verslų atstovų bei jiems verslo vystymo kelyje padėti pasiryžusių kolegų, jau turinčių patirties bagažą. Kas motyvuoja tapti mentoriumi? Mintimis dalijasi mentorės Jūratė Labeckienė, Laura Budrienė ir Olga Štangej, Inovacijų agentūros mentorystės programoje padedančios augti Klaipėdos verslams.
Pasauliui ir technologijoms sparčiai žengiant pirmyn, nuo jų neatsilieka ir Lietuvos įmonės – vos prieš metus įsigijusi virtualios realybės (VR) filmavimui skirtą įrangą, kino paslaugas teikianti bendrovė „Litl Baz Pictures“ unikalių patirčių ištroškusiems žiūrovams jau pristatė ir du VR filmus, kurių vienas įtrauktas į šių metų Venecijos kino festivalio programą. Be to, jie neseniai gavo išskirtines teises kurti A. de Sent Egziuperi knygos „Mažasis princas“ VR adaptaciją, kuris 2026 metais bus pristatyta visame pasaulyje.
Inovacijų agentūra kartu su „Civitta“ ekspertais atnaujino mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) išlaidų apskaitos vedimo ir MTEP projektų dokumentavimo rekomendacijas.
Tris dešimtmečius rinkoje veikianti įmonė „PakMarkas“ įgyvendino stambų – daugiau nei pusės milijono eurų vertės – projektą. Pasinaudojusi Norvegijos finansinio mechanizmo „Norway Grants“ finansavimu, pakavimo ir ženklinimo paslaugas siūlanti bendrovė įsigijo 9 naujos kartos gamybos įrenginius, taip padidindama savo konkurencingumą vietos ir tarptautinėse rinkose.
Inovacijų agentūros „ICT Lab“ skyriaus vadovas Martynas Survilas
2024 metais paskelbtame pasauliniame skaitmeninio konkurencingumo reitinge IMD Lietuva pašoko per 6 pozicijas ir užėmė 22 vietą iš 67 vertintų valstybių. Mūsų šalis įsitvirtina tarp Baltijos šalių lyderių, pranokdama Estiją ir Latvija, o geriausiai Lietuva vertinama pasiruošimo ateičiai kategorijoje – net 17 vieta.
Socialinio verslo akceleravimo programa, Inovacijų agentūros įgyvendinta antrąjį kartą, 15 įmonių suteikė progą sustiprinti savo verslo kompetencijas ir sužinoti, kaip paspartinti socialinio verslo augimą. Intensyvioje, beveik 2 mėn. trukusioje programoje socialiniai verslai gilinosi į verslo vystymo, finansų planavimo, partnerysčių ir investicijų, rinkodaros ir inovacijų temas, galėjo pasinaudoti ekspertų konsultacijomis.
Daugelis įmonių pripažįsta, kad šiandien verslo efektyvumas ir konkurencingumas priklauso ne tik nuo gamybos ar produktų, bet ir nuo gebėjimo skaitmenizuoti procesus, diegti reikalingas inovacijas. Tai neretai kelia iššūkių, tačiau Lietuvos inovacijų centro Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas Artūras Jakubavičius džiaugiasi, kad verslai vis dažniau ieško ekspertų pagalbos: vien į „EDIH LT“ centrą kreipėsi jau daugiau nei 650 įmonių ir kitų subjektų, o labiausiai įmonės vertina pagalbą priimant skaitmenizacijos sprendimus bei pritraukiant papildomą finansavimą.
Lietuvoje vystomi autonominių dronų stočių su integruotu dirbtiniu intelektu sprendimai jau greitai gali padėti išmanesniais paversti tokius inovatyvumu garsėjančius miestus kaip Dubajus. Lietuviškoms technologijoms kelią į JAE rinką padeda skintis ne tik nuoseklus įmonių darbas ieškant naujų eksporto galimybių, bet ir tikslinės verslo misijos. Būtent vienos iš jų – rugpjūtį Inovacijų agentūros Vilniuje organizuoto Lietuvos-JAE verslo forumo – metu šios Persų įlankos valstybės kompanijos atrado lietuvišką bepiločių orlaivių sprendimą „DBOX“.
Pirmadienį Lisabonoje prasidėjo 4 dienas truksianti viena didžiausių pasaulinių technologijų konferencijų „Web Summit“, kurioje mūsų šalies startuoliams skiriamas išskirtinis dėmesys. Lietuva turi nacionalinį stendą, siūlantį unikalią virtualią patirtį. Jame Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ atstovai supažindina tarptautinę auditoriją su šalies startuoliais ir jų inovacijomis.
Lietuvos pramonė vis daugiau dėmesio skiria žaliajai transformacijai. Per pastaruosius 4 metus šalies pramonės įmonės švariųjų technologijų diegimui ir vystymui iš viso pritraukė 376 mln. eurų Europos Sąjungos (ES) investicijų. Inovacijų agentūros parengtas Pramonės švariųjų technologijų žemėlapis parodė, kad finansavimą gavo 459 įmonės. Didžiausios vienai bendrovei tekusios investicijos siekė 88,4 mln. eurų, o daugiausiai jų pavyko pritraukti pramonės įmonėms Telšių apskrityje.
Lietuvoje viešasis sektorius padedamas Inovacijų agentūros vis dažniau bendradarbiauja su startuoliais ir kitomis inovatyviomis įmonėmis. Šis bendradarbiavimas leidžia spręsti opias visuomenės problemas pasinaudojant galimybėmis, kurias kuria pažangios technologijos. Viena jų – dirbtinis intelektas. Ieškant daugiau būdų, kaip inovacijos galėtų dar labiau pasitarnauti viešajame sektoriuje, glaudžiai dirbame su kitomis šalimis, tarp kurių – svarbi partnerė Danija.
Valstybės duomenų agentūros paskutiniaisiais duomenimis, šalyje stebimas nors ir nedidelis, tačiau nuoseklus, pramonės atsigavimas. Tačiau institucijų ir sektoriaus specialistų teigimu, ši trajektorija jau dabar patiria iššūkių, kurie atsispindės ekonominiuose rodikliuose, jei valstybės lygiu nebus įdiegti reikalingi pokyčiai.