Lietuva jau antrus metus iš eilės pasiekia Nacionaliniame pažangos plane išsikeltą tikslą - pasauliniame inovacijų indekse (angl. Global Innovation Index) užimti ne žemesnę nei 35-ą poziciją. Nepaisant neigiamo karo Ukrainoje poveikio investicinei aplinkai, pernai išaugusių palūkanų normų ir bendrų ekonomikos lėtėjimo nuotaikų Europoje ir pasaulyje, šiemet Lietuva užėmė 35-ą šią savaitę paskelbto įtakingo indekso vietą, beveik pakartodama rekordinį praėjusių metų pasiekimą, kuomet tarp 132-jų valstybių atsidūrė 34-oje pozicijoje.
Mėsainiai su augaline „mėsa“, 3D spausdintuvu atspausdinta žuvis ar sausainiai iš vabzdžių – maisto inovacijos šiandien vystosi kaip niekada sparčiai. Ekspertai pastebi, kad alternatyvių baltymų produktų tik daugės – mokslininkai jau kurį laiką tobulina „mėsos“ auginimo procesą laboratorijose ir ieško kitų alternatyvų, kurios sumažintų resursų poreikį gyvulininkystėje, prisidėtų prie gyvūnų gerovės ir mažintų poveikį klimatui.
Rugsėjo 25 d. į Kauno „Žalgirio“ areną susirinko bendradarbystės centrų „Spiečius“ nariai iš visos Lietuvos. Į ketvirtus metus organizuojamą, jau tradicija tapusį renginį, susirinko beveik 350 dalyvių – tiek jų vienija Inovacijų agentūros įkurtos aktyvaus verslo erdvės „Spiečius“.
Pilotiniame pakartotinio sveikatos duomenų panaudojimo startuoliams projekte išrinktas laimėtojas, kurio spartesnį sprendimo vystymą efektyvesnei vėžio terapijai padės vykdyti ir nuasmeninti lietuviški sveikatos duomenys. Tai – startuolis „BrachyDose“, vystantis dozimetrijos sistemą, skirtą gydymo kokybės užtikrinimui ir jos kontrolei vienam iš dažniausių vėžio gydymo būdų – brachiterapijos procedūroms.
Šiandien Vilniuje vykusioje Inovacijų agentūros konferencijoje „GovTech Leaders 2024“ technologijų ekspertai iš 20 šalių diskutavo apie tai, kaip technologijos keičia valstybės valdymą ir kaip pritaikyti geriausias patirtis Lietuvoje. Bendru ekspertų sutarimu, mažinti biurokratiją valstybėms gali padėti didesnė orientacija į rezultatus, vartotoją ir jo patirtį naudojantis viešosiomis paslaugomis bei besivystančios technologijos, tokios kaip dirbtinis intelektas (DI).
Šiauliuose įsikūrusi įmonė „Ausnė“ – puikus įrodymas, kaip lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos poreikių gali atverti naujus verslo horizontus ir peraugti į sėkmės istorijas. 1998-aisiais savo kelionę pradėjusi kaip tekstilės gaminių gamintoja, šiandien bendrovė savo vietą po saule atrado rinkai siūlydama aukštos kokybės čiužinius ir antčiužinius.
Inovatyvių verslo idėjų turintys jaunuoliai iki 30 metų amžiaus ir vėl turi puikią galimybę jas įgyvendinti ir išauginti iki perspektyvių startuolių dalyvaudami bendradarbystės centrų „Spiečius“ jau antrą kartą įgyvendinamoje programoje „Kickstart LAB“. Programa šiemet apims ne tik Kauną ir Klaipėdą, bet ir Šiaulius. Dalyviai kviečiami registruotis jau dabar – ateiti su savo idėja, o programos pabaigoje išeiti su augimui pasiruošusiu startuoliu.
Rudenį startuoja jau trečiasis Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ startuolių akceleravimo programos, įgyvendinamos kartu su pasauline inovacijų platforma „Plug and Play“ ciklas. Pirmuose dviejuose programos etapuose jau sudalyvavo daugiau nei 20 įmonių, o trečiojo ciklo metu tikimasi atrinkti dar 15 ankstyvosios stadijos technologijų startuolių iš Lietuvos ir užsienio. Paraiškas galima teikti iki lapkričio 1 dienos.
Siekiant Lietuvos gynybos inovacijų sektoriaus augimo šią savaitę Inovacijų agentūra karu su Lietuvos kariuomene surengė „Miltech akademiją“. Keturių dienų renginyje dalyvavo regiono gynybos pramonės įmonės, investuotojai, mokslo ir tyrimų centrų, Lietuvos kariuomenės, Ukrainos karinių pajėgų, NATO ir kitų svarbių organizacijų atstovai. Taip pat buvo paskelbtas ir naujas finansavimas, skirtas skatinti Lietuvos įmones bendradarbiauti su Lenkija gynybos inovacijų srityje.
Rugsėjo 24 d. Vilniuje vyks tarptautinė konferencija „GovTech Leaders 2024“, kuri suburs viešojo sektoriaus ekspertus ir inovacijų lyderius iš viso pasaulio. Vienas iš pagrindinių konferencijos pranešėjų – Mikey Dickerson, buvęs JAV prezidento Baracko Obamos patarėjas technologijų klausimais. Kartu su juo konferenciją atidarys Tamara Srzentic, buvusi Juodkalnijos viešojo administravimo, skaitmeninės visuomenės ir žiniasklaidos ministrė.
Spalio 3 d. Vilniuje jau 12 kartą vyks didžiausias Baltijos šalyse startuolių bendruomenę subursiantis renginys „Startup Fair”. Pulse 2024“. Inovacijų agentūros „Startup Lithuania“ skyriaus organizuojamame renginyje laukiama daugiau nei 2000 dalyvių ir virš 400 investuotojų iš daugiau nei 60 šalių, o pranešimus skaitys daugiau kaip 60 pranešėjų. Be pagrindinės konferencijos dalyvių taip pat lauks daugybė lydinčių renginių, tarp kurių – intriguojančios startuolių kovos jau tradiciniu tapusiame „Pitch Battle“ konkurse, tinklaveikos renginys investuotojams „Investor Camp“ ir oficialus uždarymo vakarėlis. Pagrindiniai renginio partneriai – SEB bankas, „Karma Ventures“ ir „Vilnius TechFusion“.
Šiandien paskelbtame IMD Pasaulio talentų reitinge Lietuva išlaiko tvirtą 23 poziciją tarp 67 vertintų šalių ekonomikų, tačiau jau galime matyti ir gilumoje esančius iššūkius. Nors didžiuojamės savo startuoliais, dalyvaujame įvairiose inovacijų programose, ar nėra taip, kad Lietuvos talentų iliuzija raibuliuoja tik vandens paviršiuje? Ar iš tiesų esame pasirengę iššūkiams, kuriuos atneša globalizacija ir vis labiau mus užkariaujantis dirbtinis intelektas (DI)?
Pirmą kartą organizuojamuose „Gyvybės mokslų pažangos apdovanojimuose“ pagerbti didžiausią proveržį gyvybės mokslų sektoriuje parodę Lietuvos mokslininkai, startuoliai bei labiausiai pasižymėjusios įmonės. Įvertinusi per pastaruosius kelerius metus šioje srityje vykusį augimą, Inovacijų agentūra paskelbė laureatus mokslo, startuolio, verslo proveržio, Lietuvos gyvybės mokslų ambasadoriaus bei metų energijos kategorijose.
Didžiausia regione laidų ir kabelių gamintoja AB „Lietkabelis“ baigė įgyvendinti „Norway Grants“ finansuotą projektą, kurio tikslas – automatizuoti įmonės veiklos procesus, klientams pasiūlyti aukštesnės pridėtinės vertės gaminius bei sumažinti gamtą teršiančių atliekų kiekį. Iš viso projekto metu buvo investuota 1,6 mln. Eur, iš kurių 600 tūkst. – Norvegijos finansinio mechanizmo investicijos.
Lietuvos kosmoso startuolis „Astrolight“ pateko į antrąjį NATO gynybos inovacijų akceleratoriaus DIANA etapą – įmonė atrinkta tarp 10 geriausių NATO šalių inovatorių ir sulauks iki 300 tūkst. eurų investicijų.
Norinčiam augti verslui gali kilti išties nemažai iššūkių ir klausimų, todėl Lietuvos regionų verslininkai palaikymo, žinių ir įkvėpimo semiasi bendraminčių bendruomenėse. Būtent jose naujų idėjų ir postūmį verslo plėtrai atrado jogos užsiėmimus Alytuje pradėjusi vesti Ernesta Paulauskienė bei unikalių medaus produktų e. parduotuvę Panevėžyje plėtojanti Karolina Razmutė-Gruzdienė. Verslininkės naujų galimybių verslui siekė atrasti dalyvaudamos bendradarbystės centrų „Spiečius“ verslo akceleravimo programoje.
Lietuvoje trūksta vandens valymo įrenginių, galinčių efektyviai ir saugiai išvalyti medikamentų likučiais užterštą vandenį, o mūsų šalyje jų koncentracija yra didžiulė. Įmonė „Bioksa“ gavo Europos sąjungos finansavimą ir sukūrė šią problemą sprendžiančios technologijos prototipą – dideliu efektyvumu pasižyminčią nanofiltracijos membranų ir pažangiosios oksidacijos sistemą.
Viso lietuviškos kilmės prekių eksporto vertė pirmąjį metų pusmetį siekė 12,1 mlrd. Eurų ir buvo šiek tiek (1,2 proc.) mažesnė nei tuo pačiu laikotarpiu pernai. Inovacijų agentūros ekspertų atliktos analizės duomenys rodo, kad Lietuvos aukštųjų technologijų eksporto vertė per metus išaugo net 12 proc., tad toks spartus augimas rodo didėjantį sektoriaus potencialą ir konkurencingumą tarptautinėje rinkoje.
Tūkstantmečius psichodelinės arba enteogeninės medžiagos yra naudojamos įvairių kultūrų, o šiuo metu vyksta jų proveržis psichiatrijos srityje bei skinamas kelias į klinikinį pritaikymą. Daugėja įrodymų, kad psilocibinas – gamtoje aptinkamų grybų veiklioji medžiaga – išties gali būti efektyvus gydant depresiją ir nerimo sutrikimus. Tikslą vystyti naujus junginius, padėsiančius žmonėms, kurie serga sunkiais neurologiniais sutrikimais, kelia Lietuvos startuolis „Psylink“. Įmonė yra viena iš nedaugelio visoje Europoje, siekiančių komercializuoti naujas terapines priemones.
Rugsėjo mėnesį veiklą Lietuvoje oficialiai pradeda tarptautinis švietimo akceleratorius „Edu Challenger“. Jo tikslas – paremti švietimo inovacijas kuriančius startuolius padedant jiems rasti klientus, įeiti į užsienio rinkas ir pritraukti investicijas. Pirmoji programa prasidės jau lapkričio mėnesį, o iš viso planuojama atrinkti 30 startuolių iš Lietuvos ir viso pasaulio.
„Vienas iš procesų, kurį atliekame savo gamykloje, yra medienos džiovinimas. Su šiuo metu rinkoje esančiomis technologijomis jis užtrunka apie 5-7 paras bei reikalauja nemažo kiekio energijos. Mūsų tikslas šio projekto metu buvo paspartinti šį procesą bei medienos džiovinimo laiką sumažinti iki 2 parų, o tuo pačiu – tausoti gamtą bei sumažinti neigiamą poveikį aplinkai“, – dalijasi „Vli Timber“ generalinis direktorius Darius Lackus. Jo teigimu, aplinkosaugos tema, tvarus verslo vystymas bei socialinė atsakomybė – ašys, kurioms įmonė kasmet skiria vis daugiau dėmesio.
Daugiau nei 40 Lietuvos gynybos sektoriaus įmonių ir organizacijų dalyvavo Lenkijos ir Lietuvos gynybos sektoriaus verslo misijoje Varšuvoje. Trijų dienų verslo misijos metu lietuviai buvo supažindinti su Lenkijos gynybos ekosistema, dalyvavo MSPO parodoje ir Lenkijos-Lietuvos verslo forume. Forume atidarymo kalbas sakė ir diskusijoje dalyvavo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda bei Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda.
Lietuvos pramonės įmonių atstovus kviečiame dalyvauti tyrime, kurio tikslas – išsamiai išanalizuoti švariųjų technologijų sektorių Lietuvoje.