Naujoje apžvalgoje įvertinta pasaulinės kritinių žaliavų rinkos situacija
Dec 21, 2022 9:00 PM
Kritinės žaliavos yra būtinos Europos ekonomikos augimui bei aplinkosauginiams tikslams pasiekti, tačiau dėl pagrindinių šalių-tiekėjų politinės, geografinės, ekonominės situacijos bei kitų aplinkybių kyla šių žaliavų tiekimo sutrikimų rizika. Didėjant geoekonominiam pavojui, Europa turi stiprinti savo nepriklausomybę nuo trečiųjų šalių žaliavų tiekimo. Tai pažymima Inovacijų agentūros paskelbtoje 2022 m. III ketvirčio kritinių žaliavų pasiūlos ir paklausos apžvalgoje.
![Kritinės žaliavos.jpg Kritinės žaliavos.jpg](/site/binaries/content/gallery/images/kritines-zaliavos.jpg)
Apžvalgoje nurodoma, kad pagrindine kritinių žaliavų tiekėja pasaulyje išlieka Kinija, o kitos svarbios eksportuotojos yra PAR ir JAV. Kinijai pasaulyje tenka didžioji dalis magnio (89 proc.), sunkiųjų retųjų žemių elementų (86 proc.), lengvųjų retųjų žemių elementų (86 proc.), bismuto (85 proc.), galio (80 proc.), germanio (80 proc.), fosforo (74 proc.), stibio (74 proc.) ir reikšminga dalis kitų kritinių žaliavų tiekimo.
Prognozuojama, kad didėjant Kinijos vidaus paklausai kritinėms žaliavoms, vis mažesnė jų dalis bus eksportuojama. Todėl Europa yra pažeidžiama dėl galimų kritinių žaliavų trūkumo ir tiekimo sutrikimų.
Apžvalgoje pateikiamais duomenimis, Lietuva 43 proc. kritinių žaliavų importuoja iš ES, o 67 proc. – iš kitų pasaulio šalių. 2021 m. kritinių žaliavų importo apimtys Lietuvoje siekė 4,4 kt. Daugiausiai iš kritinių žaliavų Lietuva importuojama gamtinio kaučiuko. 10 proc. kritinių žaliavų Lietuva eksportuoja į ES, o 90 proc. – į kitas pasaulio šalis. 2021 m. Lietuvos kritinių žaliavų eksporto apimtys siekė 0,7 kt. Daugiausiai Lietuva eksportuoja niobio, tantalo, vanadžio rūdos ir jų koncentratų.
Apžvalgos autorių vertinimu, atsižvelgiant į augančius Lietuvos ir ES technologijų sektorius, galima prognozuoti, kad ateityje kritinių žaliavų poreikis tik augs, todėl svarbu stiprinti šių žaliavų atliekų surinkimo, perdirbimo ir antrinio panaudojimo teisinę bazę. Taip pat verta kurti įvairias atliekų perdirbimo technologijas, kurios Lietuvoje ir Europoje padėtų išsaugoti kritines žaliavas.
Pilną 2022 m. III ketvirčio kritinių žaliavų pasiūlos ir paklausos apžvalgą galima rasti čia.
Ataskaita yra parengta įgyvendinant ES lėšomis finansuojamą projektą̨ „Sumanios specializacijos MTEP rezultatų diegimo, skaitmeninant gamybos procesus, pramonės įmonėse fasilitavimas (Smart Inotech pramonei)“. Projekto Nr. 01.2.1-LVPA-V-842-01-0004.