Visose Europos Sąjungos (ES) ir Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybėse ir Šveicarijoje veikia pagalbos centrai, kuriuose asmenys, siekiantys dirbti pagal reglamentuojamą profesiją valstybėse narėse, gali gauti informaciją apie profesinių kvalifikacijų pripažinimą.
Reglamentuojama profesija tai tokia profesinė veikla, kuria užsiimti reikalaujama turėti tam tikrą profesinę kvalifikaciją. Įprastai norint užsiimti tokia veikla reikia gauti ją koordinuojančios institucijos leidimą.
Lietuvoje yra 44 reglamentuojamos profesijos, atitinkančios Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvoje 2005/36/EB įtvirtintą reglamentuojamo profesijos sąvoką, kuriomis užsiimant reikia turėti tam tikrą profesinę kvalifikaciją.
Kai reglamentuojama profesija susijusi su visuomenės sveikata ar sauga ir nėra automatiškai pripažįstama pagal Lietuvos Respublikos reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo tvarką, kompetentinga institucija gali patikrinti paslaugos teikėjo profesinę kvalifikaciją, iki jam pradedant teikti paslaugas.
Piliečiams išvykstantiems į valstybes nares tais atvejais, kai jie nori užsiimti reglamentuojama profesine veikla, nustatyta Reglamentuojamų profesinių kvalifikacijų pripažinimo įstatyme Ekonomikos ir inovacijų ministerija išduoda dokumentus apie profesinę patirtį ir jos trukmę.
Jeigu reikia kreiptis dėl profesinės kvalifikacijos pripažinimo, tai galima padaryti naudojantis Europos profesine kortele (EPC).
Lietuvoje studijų ir mokymo programos yra įrašytos į Valstybinį studijų, mokymo programų ir kvalifikacijų registrą, kurį administruoja Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija.
Profesinės patirties prilyginimas aukštojo mokslo kvalifikacijai sukurtas siekiant greičiau suteikti galimybę įsidarbinti aukštos kvalifikacijos užsieniečiams, turintiems ne trumpesnę nei 5 metai profesinę patirtį, bet neturintiems aukštojo mokslo diplomo.
Gydytojų, bendrosios praktikos slaugytojų, akušerių, odontologų, vaistininkų, architektų ir veterinarijos gydytojų profesinė kvalifikacija pripažįstama automatiškai. Jums reikės pateikti savo kvalifikacijos įrodymą ir prieš pradedant dirbti, sulaukti kompetentingų institucijų leidimo.
Ketinant dirbti Lietuvoje pagal reglamentuojamą profesiją asmens turima profesinė kvalifikacija bus pripažįstama vadovaujantis Bendrąja profesinės kvalifikacijos pripažinimo sistema.
2018 m. birželio 28 d. buvo priimta Europos Parlamento ir Tarybos Direktyva 2018/958 dėl proporcingumo patikros prieš priimant naujas profesijų reglamentavimo nuostatas (toliau – Proporcingumo direktyva).
Asmenys, įgiję reglamentuojamas profesines kvalifikacijas Jungtinėje Karalystėje (toliau – JK):